4 jel, hogy átlagon felüli intelligenciával rendelkezik a gyereked
Tudd meg, milyen korai jelek utalnak arra, hogy csemetéd kiemelkedően értelmes, és fejleszd megfelelően!
A magas intelligencia első jelei
Sokan az intelligenciát tévesen azonosítják a tehetséggel. Bár korábban a tudósok maguk is úgy gondolták, hogy az IQ-tesztekkel egyben a tehetséges gyerekeket is ki tudják választani, ma már általánosan elfogadott tény, hogy a kreatív apróságok ugyanolyan hatékonyan teljesíthetnek a maguk preferált területén, mint azok, akik kiemelkedő értelmi képességekkel rendelkeznek.
Mindazonáltal a magas intelligencia is biztosíthatja, hogy gyermeked később kiemelkedővé váljon, de ehhez a te segítséged is szükséges. Ismerd fel időben a kiemelkedő értelmi képességek jeleit, hogy ehhez mérten fejleszthesd a kicsit!
Szemlélődő csecsemő
Fejlett verbális készség
Az intelligencia egyik legjobb mérője a kommunikáció. A kiemelkedő értelmi képességekkel rendelkező gyerekek közül sokan igen korán elkezdenek beszélni. Ám akadnak olyanok is, akik viszonylag későn szólalnak meg - ekkor azonban, mintegy átugorva a beszédfejlődés előző stációit, nyelvtanilag többé-kevésbé helyes, teljes mondatokban fejezik ki magukat.
Aktív és passzív szókincsük egyaránt gazdagnak mondható: választékosabban fogalmaznak társaiknál, a felnőttek beszédéből pedig többet megértenek, mint a hasonló korú gyerekek. Gyakran már néhány évesen, mintegy maguktól megtanulnak írni-olvasni, illetve számolni.
Erős megismerési vágy
A tapasztalatok szerint azok a gyerekek, akik a koruknak megfelelőhöz képest magasabb intelligenciával rendelkeznek, minden alkalmat megragadnak, hogy megismerhessék a környezetüket. Mivel jó a memóriájuk, szívesen fogadnak nagyobb mennyiségű új információt is, és az apró részletekre is kíváncsiak. Kezdetben ez a tudásszomj persze nem feltétlenül a Pitagorasz-tételre vonatkozik, sokkal inkább a kedvenc mesékre. A hasonló gyerekeknél hamarabb jelentkezhet a mi ez és miért korszaka is. Az egyszerű válaszokkal általában nem érik be, sokkal inkább a dolgok közötti összefüggéseket igyekszenek megismerni.
Nem mindenben tökéletes
Sokan úgy gondolják, hogy az intelligens gyerekek mind apró zsenik, holott az átlagon felüli értelmi képességek nem feltétlenül a számokkal állnak összefüggésben. Kétségtelen, hogy a magas IQ-val rendelkező apróságok különösen az általános iskolában kiegyensúlyozottan jó teljesítményt nyújtanak, természetesen a készségtárgyakat kivéve.
Bár rendkívül jó logikájuk révén sok dolgot könnyebben megtanulnak, mint a többiek, korántsem biztos a kitűnő bizonyítvány. Ha porontyodat nem érdekli a biológia, csak azért, mert átlagon felül értelmes, sosem lesz ötös. Ne hidd tehát, hogy gyermeked alapvetően a sikerre született, és minden arannyá válik a kezei között: ő is csak abban lesz jó, amit igazán szeret.
Minden jelnél világosabban az IQ-teszt árulkodhat csemetéd intelligenciájáról. Ha azonban hasonló felmérésnek veted alá a kicsit, azt is tartsd szem előtt, hogy az eredmény alapján leghamarabb tíz éves korban lehet előre következtetni a felnőttkori IQ-ra.
Fejlesztés - az arany középút
Lásd el új impulzusokkal!
Hogy szinten tarthasd csemetéd IQ-ját, adj értelmi szintjének megfelelő válaszokat kérdéseire, és gondoskodj arról, hogy kellő mennyiségű és intenzitású ingerben részesüljön kirándulások, utazások, programok révén. Beírathatod olyan korai fejlesztő foglalkozásokra is, melyek kielégítik a kicsi fokozott intellektuális érdeklődését, miközben örömét leli az ott zajló tevékenységben.
Ne kezeld kis Einsteinként!
Ügyelj arra is, hogy a gyerkőc ne álljon a család középpontjában, és ne kezeljétek kis zseninek, aki csak okos dolgokat mond vagy kérdez. Így ugyanis az óvodában és az iskolában is igényli majd az állandó figyelmet, és ahogy társai a rosszalkodást, ő az eszét veti majd be eszközként: állandóan kérdéseket tesz fel, illetve rendre felülbírálja, kijavítja a pedagógust vagy a társait. Ez a magatartás megnehezíti a beilleszkedést, illetve tanulmányi előmenetelére is rányomhatja a bélyegét.
IQ és EQ - egyformán fontosak
Ahol többlet van, ott van hiány is, ami a kiemelkedő értelmi képességekkel rendelkező gyerekeknél jellemzően a szociális érettség területén jelentkezik. A tehetséges gyerekek sokszor szokatlanul nyilvánulnak meg, függetlenek a véleményformálásban, és identitástudatuk is igen erős - mindezek együttesen népszerűtlenné tehetik őket társaik körében.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egyre több szakember vallja, hogy az intellektuális képességek mellett az érzelmi hányadost, azaz az EQ-t is fejleszteni kell, a gyerek későbbi boldogulását ugyanis nagyrészt ez határozza meg.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- kezelés
Piros foltok, viszkető, hámló bőr
- internet
- kisgyerek
Így szabályozd a gépet, hogy a gyerek csak azt lássa, ami neki való
- kisgyerek
- gyereknevelés