4 gyerekbetegség, amit a szájszag jelez
Vedd észre időben!
A szájszag nem tűnhet többnek kellemetlenségnél, ám súlyos betegséget is jelezhet.
- A nyár legnőiesebb darabja a fehér nadrág: végtelen variációban elsüthető, így mindig felfrissíti a megjelenést »
- Az 57 éves Caroline az egyik leghíresebb ősz hajú modell, de a lánya szépségén is csak ámulni lehet: Mimi le sem tagadhatná édesanyját »
- Nőies, dús hatású frizurák, amiket nem ollóval készített a fodrász: divatos fazonok borotvával vágva »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- Rúzsa Magdi először mindhárom babájával egy fotón: már 4 hónaposak az ikrek
- Megmenthető Csősz Boglárka házassága? Milliárdos férje ezt nyilatkozta
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- 121 kilóról indult, 45 kilót fogyott CICO-diétával az édesanya: így néz ki most a kétgyerekes Colleen
A szájszag jelensége nem kizárólag a nagyobb gyerekek és a felnőttek problémája - megesik, hogy akár már a fogzás előtt is tapasztalható a rossz lehelet. Kialakulása hátterében csecsemő- és kisgyermekkorban számos tényező állhat.
Előfordul, hogy könnyen kezelhető ez a fajta kellemetlenség, máskor azonban orvosi vizsgálatot igényel, hiszen komoly betegségek hírnöke lehet.
Szájszag, avagy halitózis
A kiváltó ok szerint kétféle szájszagot - orvosi szóval halitózist - különböztetünk meg. Létezik az úgynevezett orális halitózis, mely megfelelően alkalmazott szájhigiénés módszerekkel megszüntethető. A rossz leheletet leggyakrabban a kicsi szájában lerakódott ételmaradék bomlása eredményezi, akárcsak a felnőtteknél - valójában a lepedék bomlása nyomán keletkezett kénvegyületek okozzák a bajt.
Extraorális halitózisnak nevezzük, amikor a probléma forrása nem a szájüregben keresendő. Ez esetben is előfordulhat, hogy a probléma könnyedén orvosolható, ha azonban mégsem, kóros elváltozások sejthetők a háttérben, így mindenképpen szakemberhez kell fordulni.
Folyadékhiány
Sok édesanya értetlenül áll kisbabája különös szájszaga előtt. A rossz leheletért ugyanis a közfelfogás leggyakrabban a fogmosás hiányát, a rossz fogakat teszi felelőssé, amiről a fogzás előtt álló apróság esetében természetesen szó sem lehet.
Ha kellemetlen, enyhén talán acetonos aromájú szájszagot tapasztalsz a kicsinél, érdemes fokozni a folyadékbevitelt. Ha ennek hatására megszűnik a kellemetlenség, nem igényel további fejtörést a dolog. Jó, ha tudod, hogy a gyerkőc nincs, és nem is volt kiszáradva - teljesen egészséges, szervezete mégis igényli ezt a többletet. Ha teából, ásványvízből nem fogad el többet a megszokottnál, a plusz folyadékot hígabb főzelékek, levesek, ivójoghurtok és lédús gyümölcsök formájában csempészheted be étrendjébe.
Felső légúti betegségek
Ugyancsak szájszag előzheti meg a mandulagyulladást, valamint állhat fenn végig a betegség lefolyása alatt, de észlelhető lehet mandulakő, orrmelléküreg-gyulladás, garatgyulladás esetén is. Ekkor az esetleges váladékok állhatnak a jelenség hátterében, de gyakran a szájon át történő lélegzés miatt alakul ki.
Anyagcserezavarok
Felelősek lehetnek különböző anyagcserezavarok, melyek során bizonyos anyagok emésztése nem megfelelő. A glükóz-, illetve laktózérzékenységgel nemritkán együtt jár egy bizonyos jellegzetes lehelet, mely már az érzékenység kialakulásának kezdetén megfigyelhető. Idővel új tünetek is megjelennek, úgymint a fáradékonyság, a rossz közérzet, később a hasmenés. A kivizsgálás érdekében mielőbb keresd fel gyermekorvosotokat.
Reflux
Ijesztően hangzik, ugyanakkor inkább kellemetlen, mint veszélyes ez a betegség, feltéve persze, hogy gondot fordítasz rá. Reflux alatt a gyomorszáj záróizmának elégtelen működését értjük, ami lehetővé teszi a gyomortartalom savas, savanyú szagának feltörését, illetve a savas tartalom visszafolyását a nyelőcsőbe. A szájszag mellett a kicsi a pocakjánál tapasztalható égető érzésre és kellemetlen szájízre is panaszkodhat. Gyermekeknél előfordul spontán gyógyulás, de fontos mielőbb orvoshoz fordulni a kezelés miatt, illetve a szövődmények megelőzése érdekében.
Diabétesz - amikor azonnal fordulj orvoshoz!
Ha a gyerek lehelete kifejezetten acetonos aromájú, emellett pedig fokozott étvágyat, ugyanakkor fogyást tapasztalsz, és a kicsi feltűnően gyakran használja a mosdót, mihamarabb fordulj orvoshoz! Ilyenkor laborvizsgálat elvégzésére kerül sor, mivel fennáll a cukorbetegség gyanúja, melynek szövődményei rendkívül súlyosak lehetnek.
Fogászati probléma is lehet
Nagyobb gyerekeknél előfordul, hogy a fogacskák romlása vagy a nyálkahártya megbetegedése okozza a gondot, amiért elsősorban a helytelen fogmosás okolható.

Allergiagyanús tünetek
Tüsszögés? Ingerköhögés? Orrdugulás? Ödéma? A szervezetben megnövekedett IgE (immunglobulin E) szintet sokféle tünet jelezheti. Gyorstesztünk segít eldönteni, hogy visszatérő panaszaidat allergia, vagy valamilyen vírus, fertőzés okozza-e.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
Ez nem azt jelenti, hogy csemetéd haragban van a fogkefével, és nem használja eleget, általában a fogtisztítás módja nem megfelelő. Ilyenkor a lyukas fogakban, fogközökben tanyázó baktériumok, illetve a kémiai folyamatok váltják ki a szájszagot. Érdemes tehát felügyelned a fogmosást, és, ha kell, utánadolgozni egy kicsit csemetédnek. Emellett okos dolog felkeresni egy fogorvost, aki megmutatja a helyes fogmosás csínját-bínját, a rendelővel való mielőbbi megismerkedés pedig elejét veszi a későbbi alaptalan szorongásnak.
OLVASD EL EZT IS!

- kisgyerek
- táplálkozás
3 egészségesnek hitt étel, ami árt a gyereknek

- kisgyerek
- beteg gyerek
3 lelki ok a fülproblémák hátterében

- kisgyerek
- veszélyes