4 ártalmatlannak hitt dolog a koraszülés hátterében
Ha szeretnéd elkerülni a koraszülést, elég egy kis odafigyelés és néhány apró változtatás.
Bár a terhességek általában nagyobb valószínűséggel tartanak tovább, a koraszülésnek komoly következményi lehetnek, hiszen az idő előtt világra jött magzatot inkubátorban tartják, és egy ideig az anya is csak a falon keresztül figyelheti. Éppen ezért nem árt, ha mindent megteszel azért, hogy várandósságod során csökkentsd a koraszülés kockázatát.
Számos ártatlannak hitt tényező lehet egy kismama életvitelében, amely potenciális rizikófaktorként funkcionálhat, és amelyeknek veszélyeiről ifjú szülőként talán te is keveset tudsz. Pedig egészen apró változtatásokkal sokat tehetsz kisbabád biztonságáért.
Súlygyarapodás
A várandósság természetesen plusz kilókkal jár, azonban a gyarapodást nem árt folyamatosan szemmel tartanod. A túlzásba vitt falatozás ugyanis a babának is megárthat, hiszen kismamaként sem hízhatsz akármennyit. Ha a terhességed előtt átlagos súlyú voltál, legfeljebb tizenkét kiló fér bele a kilenc hónap alatt, de ezt is fokozatosan próbáld magadra szedni, tehát havonta egy-két kilóval gyarapodj.
Amennyiben sovány voltál, akár 17 is kilót magadra szedhetsz, és a baba egészségesen fog fejlődni. A túlzott, valamint a hirtelen történő súlygyarapodással azonban légy óvatos, ez ugyanis koraszülést vagy terhességi cukorbetegséget okozhat, de megnövekedett vérnyomáshoz is vezethet, ami pedig a preeklampszia első lépcsőfoka.
Ha szeretnéd elkerülni a problémákat, a terhesség alatt mindvégig táplálkozz kiegyensúlyozottan. Ügyelj rá, hogy ételeidben legyen cink, tehát fogyassz időnként vörös húsokat - a legújabb kutatások szerint ugyanis a koraszülés összefüggésben állhat a cinkhiánnyal is.
Egy kis fogprobléma
A kutatások szerint a terhesség alatti fogínygyulladás megnöveli a koraszülés és az alacsony születési súly kockázatát - ami súlyos érv a fogorvos mellett. Az ápolatlan fogak továbbá meglazulhatnak, ami idő előtti fogvesztéshez vezethet, ám ezek a veszélyek szerencsére könnyen megelőzhetők.
Ha a gyermekvárás ideje alatt fogászati kezelésben részesülsz, és a rendszeres ellenőrzést a kilenc hónap alatt mindvégig komolyan veszed, valószínűleg elkerülheted a problémát.
Ugyanakkor ezért neked is tenned kell: a fogínygyulladás megelőzése elsősorban az alapos szájápoláson múlik. Moss fogat minden étkezés után, akkor is, ha korábban ezt nem vetted ennyire szigorúan, és használj fogselymet is, hiszen az ínybetegségeket okozó lepedék 40%-a a fogközökben reked meg.
Munka
A fizikai, illetve a stresszel fűszerezett mentális megterhelés egyaránt növeli a koraszülés kockázatát. A túlzott érzelmi feszültség hatására ugyanis a vérben megnövekszik a stresszhormon szintje, ami gyakoribb méhösszehúzódásokat eredményez, ennek következtében lényegesen gyakrabban ér véget a terhesség koraszüléssel.
Nincs olyan feszültség, amit ne lehetne csökkenteni relaxációs módszerekkel, jó táplálkozással, a testmozgás és a pihenés arányos váltakozásával, azonban előfordulhat, hogy a főnöködtől is segítséget kell kérned.
Ha másik részlegre nem is tudod átkérni magad, várandósságodra való tekintettel mindenképpen jelezd a főnöködnek, hogy valamilyen könnyítést szeretnél, ha úgy érzed, hogy túl sok a stressz, vagy a munkád fizikailag megterhelő.
Emellett, ha az utolsó pillanatig szeretnél dolgozni annak érdekében, hogy több pénzt kapj majd kismamaként, lehet, hogy ezt át kell gondolnod, ha feladataid túlságosan igénybe vesznek - végtére is a baba egészsége a legfontosabb. Amennyiben rosszul érzed magad, beszéld meg a dolgot az orvosoddal, és kövesd a tanácsait!
A has simogatása
A legtöbb kismama ösztönösen rengeteget simogatja a pocakját, hiszen így kommunikálhat a picivel, és valamennyire érezheti is őt. Azonban ez a szeretetteljes gesztus bajt is okozhat.
Ha terhességed minden szempontból normális mederben zajlik, nem kell visszafognod magad, amennyiben azonban az orvos szerint felmerül a koraszülés gyanúja, ez a terhesség alatt végig tilos.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A simogatás ugyanis közvetve beindíthatja a méhösszehúzódásokat, így a kicsi a kelleténél hamarabb jöhet a világra.
Cikkünk Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg és Sandee Hathaway Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- terhesség
- kismama
3 rémisztő terhességi tünet
- terhesség
- veszélyes
4 durva magzatkárosító, amiről nem hallottál
- terhesség
- menstruáció