3 tipikus otthoni baleset, ami halásos lehet
A leggondosabb szülő figyelmét is kijátszhatja a kicsi, a következmények pedig végzetesek lehetnek.
Bármilyen gondos anyuka is vagy, előfordulhat, hogy a kis rosszcsontnak sikerül kijátszania a figyelmedet egy pillanatra - ami sajnos elég is lehet ahhoz, hogy kárt tegyen magában.
Ilyenkor pedig az élete múlhat azon, hogy elég gyorsan, határozottan, no meg persze helyesen cselekszel-e. Tudd meg, mit kell tenned fulladás és mérgezés esetén, illetve akkor, ha idegen test kerül a gyerek valamelyik testüregébe.
Fulladás
Az otthoni balesetek közül az egyik leggyakoribb a fulladás, amit jellemzően félrenyelés vagy idegentest-beléglés okoz, de gégehurut, asztma vagy anafilaxia is kiválthatja.
Kétféle fulladást különböztetünk meg: létezik teljes és részleges légúti elzáródás. Ha a légutak teljesen elzáródtak, a gyerek képtelen sírni, köhögni vagy lélegezni. Amíg valaki mentőt hív, a következőket kell tenned:
Fektesd a gyereket a hátára. A tenyered csukló felőli részét helyezd a köldök és a mellkas közé, és nyomj akár ötször is egymás után. Emeld meg a gyerek állkapcsát és nyelvét, és távolítsd el a szájában lévő akadályt - ha van.
Addig folytasd, amíg a gyerek nem kezd köhögni és lélegezni -, illetve amíg eszméletét nem veszti. Ha ez utóbbi megtörténik, szájból szájba lélegeztesd, és alkalmazz külső szívmasszázst. Ha egyedül vagy, ekkor hívj segítséget.
Részleges légúti elzáródás esetén a levegő bejuthat a gyerek szervezetébe, illetve onnan ki is áramolhat, továbbá némi zajjal társítva ugyan, de a kicsi beszélni és sírni is tud. Ekkor még véletlenül se tégy semmit a fent említettek közül, mert a részleges elzáródást akaratod ellenére teljessé változtathatod, hanem azonnal hívj mentőt.
Mérgezés
A gyermekorvosok a megmondhatói, hogy mennyi mérgezéses eset fordul elő a kicsik körében. Ha a te csemetédet is ilyen baleset érné, a következő a teendő:
Először is ne ess pánikba, hanem azonnal hívd a mentőket, esetleg a toxikológiai központot, ha van ilyen a lakóhelyeden. Fontos, hogy válaszolni tudj az alábbi kérdésekre:
- A gyerek állapota - fuldoklás, zihálás, hányás, álmosság, közöny.
- A termék vagy növény pontos neve és összetétele - ez segít a szakembernek a méreg azonosításában.
- Mennyit fogyasztott belőle a kicsi - egy kortyot, egy bogyót, kétdecis flakonnyit.
- A mérgezés ideje, még ha az csupán feltételezett is.
- A gyerek életkora és testsúlya.
- A te neved és telefonszámod.
Képgalériánkban többek között arról is számos információt találsz, hogy mit tehetsz a gyerkőc gyógyulásáért, illetve hogyan előzhetsz meg bizonyos betegségeket.
Ezután elmondják neked, hogy van-e további teendőd, azaz aggodalomra semmi okod, vagy irány a kórház.
Mérgező növények a szabadban
Csemetédre nemcsak a lakásban, hanem a szabadban is veszély leselkedhet - ennek forrását pedig egyebek közt a mérgező növények jelenthetik. Videónkból megtudhatod, melyek ezek.
Idegen test
A lurkók nemcsak lenyelni hajlamosak a kisebb tárgyakat, hanem előszeretettel helyezik őket különböző testnyílásaikba is, leginkább az orrukba, a fülükbe, illetve a kislányok a hüvelyükbe.
Idegen test az orrban
Fektesd le a kicsit egy szilárd felületre, például a konyhaasztalra. Az el nem torlaszolt orrlyukat fogd be az egyik ujjaddal, utasítsd a gyereket, hogy tátsa nagyra a száját, majd helyezd a szádat az övére. Aztán amikor a gyerek éppen levegőt vesz, röviden és erősen fújj a szájába. Elképzelhető, hogy két-három próbálkozásra is szükség lesz, hogy a felgyülemlő nyomás kilökje a bennragadt tárgyat, de ha nem, így legalább kilazul, ezután pedig könnyedén kihúzhatod.
Ez a módszer az esetek 90%-ában beválik, de ha több kísérlet után még mindig nem teljes a siker, akkor jobb az idegen test eltávolítását orvosra bízni.
Idegen test a fülben
Megeshet az is, hogy a gyerkőc sosem nyugvó kezecskéjével valamilyen apróságot dug a fülébe, ki tudja, talán azzal a szándékkal, hogy a túloldalon kitolja. Korántsem biztos, hogy beszámol neked hőstettéről, ám az annak nyomán keletkező fájdalom mindenképpen felhívja figyelmedet a problémára. Véletlenül se kísérletezz házi megoldással - a fülben lévő idegen test eltávolítása szakember feladata.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Idegen test a hüvelyben
Ha kislányod hüvelyéből ismeretlen eredetű, bűzös váladék ürül, könnyen lehet, hogy egy benne lévő idegen test áll a jelenség hátterében. A gyanút tovább erősíti, ha a váladék véres is. A kiváltó okot ez esetben se próbáld házilag megszüntetni, hanem azonnal vidd a kicsit orvoshoz.
Ebben a könyvben a neves amerikai gyermekgyógyász rengeteg gyakori tipegőgondra és -bajra kínál gyors, egyszerű megoldást. A kötet a mindennapos problémák megoldásának egész tárházát ismerteti, az unatkozó gyermek figyelmének hatékony lekötésétől egészen addig, hogy miről ismerhetjük fel, mikor utal a hiszti valós orvosi problémára és nem csupán színjáték. Dr. Orenstein közvetlen stílusa és hasznos ötletei végig fogódzóként szolgálnak e páratlanul izgalmas, ám embert próbáló időszak után.
Kiadja az Alexandra Kiadó.
A könyv ára 1000 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- baleset
- kisgyerek
Ha áramütés éri a gyereket
- baleset
- orvos
4 életveszélyes otthoni gyerekbaleset
- baleset
- kisgyerek