3 dolog, amit ne engedj meg a tanárnak
A tanár oktat, de egyben nevel is, ám nem feltétlenül a te eszközeiddel. Tudd meg, mi az, amit nem kell eltűrnöd!
Ha porontyod iskolás, nehéz helyzetben találhatod magad, hiszen az intézmény falai mögé legfeljebb közvetve van betekintésed. Ebből a nézőpontból pedig nemcsak azt nehéz eldönteni, hogy a kényes helyzetekben a gyereknek vagy a tanárnak van-e igaza, de az is tovább bonyolítja a dolgokat, hogy mérlegelned kell, vajon mi az, amit a tanár megengedhet magának.
Mielőtt döntést hoznál, fontos, hogy lehetőségeidhez mérten mindkét oldal álláspontját figyelembe vedd: ne csak azt ítéld meg, hogy a tanár helyesen cselekedett-e, de annak is járj utána, vajon gyermeked mennyire hibás vagy ártatlan az adott helyzetben! Tudd meg, mi az, ami még belefér az iskolai szigorba, és mikor jogos, hogy a gyerek kiborul!
Verés, testi fenyítés
Bár régen a nádpálca a tanítók bevett fenyítőeszközének számított, ma már az iskola falain belül nincs helye sem a körmösnek, sem az elfenekelésnek. Ha tehát porontyod arról panaszkodik, hogy tanára megütötte, megrángatta, vagy bármilyen más módon megfenyegette, azonnal fordulj az iskola vezetőségéhez.
Hasonló helyzetben fontos, hogy megtaláld a lehető legbékésebb megoldást, amiből a gyereknek sem származik további hátránya. Tűrnöd azonban semmiképpen sem kell, hogy a tanár szigorúbb nevelési eszközöket vessen be, mint amit te helyesnek vélsz, ugyanis gyermeked sorsa elsősorban a te kezedben van.
Próbálj a tanárral beszélni, és kérdezd meg, mivel adott okot arra csemetéd, hogy így járjon el. Ha arra gyanakszol, hogy a pedagógus részéről rendszeres az erőszakos fellépés, és bebizonyosodik, hogy gyermekedet is megpofozta, az ügyet az iskolabizottság elé kell vinni. Ha támogatásra van szükséged, beszélj a többi szülővel: ők biztosan melletted állnak majd!
Ha pikkel a gyerekre
A tanár is ember, így lehetnek gyerekek, akiket jobban kedvel a többinél. Mivel azonban hivatása szerint a feladata az, hogy minden gyerkőcöt, aki a keze alá kerül, tanítson meg a lehető legtöbb dologra, nem fér bele, hogy döntéseibe személyes véleménye is beszűrődjön.
Egy tanár tehát nem engedheti meg magának, hogy kedvence legyen, sem azt, hogy valakit kikiáltson a fekete báránynak, és látványosan akadályozza tanulmányi előmenetelét. Mindez sajnos csak elméletben igaz, mert a valóságban bizony előfordul, hogy a tanár szerint egy gyerek mindig mindent rosszul csinál: a legkellemetlenebb, ha ez éppen a te porontyod.
Mielőtt azonban a kicsi panaszai miatt felkeresnéd a tanárt, járj utána a dolgoknak! Ne csak azt kérdezd meg gyermekedtől, hogy miért hozott haza rossz jegyet, és miért utálja őt a tanár, de járd körül azt is, hogy esetleg van-e valami, amivel ő okot adott minderre.
Ha egyértelműen úgy tűnik, hogy a pedagógusnak az se jó, ha a kicsi mindent tud, és még a házi feladata is készen van, próbálj beszélni vele. Amennyiben ez sem segít, és személyes ellenszenve a gyerek jövőjére is rányomhatja a bélyegét, érdemes lehet az iskolaváltást is megfontolnod.
Ne tűrd a lekezelő sértéseket!
Nem minden gyerek egyformán okos és tehetséges, egy tanár azonban nem teheti meg azt, hogy a gyengébbek orra alá dörgöli, hogy ők hülyék. Ha tudomást szerzel róla, hogy az iskolában azt mondták csemetédnek, hogy ő gyengébb képességű, mint a kortársai, és nem csoda, hogy nem tud megoldani egyetlen feladatot sem hibátlanul, jobb, ha a végére jársz a dolgoknak. Az, ha egy gyerek dicséret helyett mindig csak kritikát kap, nem csak otthon, de az iskolában is komoly személyiségfejlődési problémákhoz vezethet: bár az iskola feladata elsősorban az elme nevelése, mindeközben a gyerkőcök lelkéről sem szabad megfeledkezni.
Ha úgy érzed, valóban igazságtalan megkülönböztetés érte gyermekedet, ne törődj bele, és őt se biztasd arra, hogy hagyja figyelmen kívül a sértéseket.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Természetesen nem tesz jót az sem, ha a tanár bántásaira válaszul visszafelesel, de nyugtasd meg, hogy minden tőled telhetőt megteszel, hogy többé ne bántsák az iskolában.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- kezelés
Piros foltok, viszkető, hámló bőr
- internet
- kisgyerek
Így szabályozd a gépet, hogy a gyerek csak azt lássa, ami neki való
- kisgyerek
- gyereknevelés