Milyen edényben tartod az ételt? Elhízást okozhat, ha ilyenben
A kutatók szerint veszélyes lehet, ha ételeidet ilyen edényben tartod. Elmondjuk, miért.
- Ultranőies rövid frizurák, ha valami különlegesen újra vágysz: könnyen formázható, sikkes fazonok nyárra »
- Nőies nyári szettek a legstílusosabb 50 feletti bloggerektől: karcsúsító, alakformáló tippjeiket imádják az Instán »
- Már nem ördögtől való a plasztika, a legtöbb nő bevállalná: ismét a mellnagyobbítás a leggyakoribb beavatkozás »

- Íme Koltai Róbert bájos, szőke párja: a színész 78 évesen élvezi a késői szerelmet
- Ki volt Az arany ember szerelme Jókai művében? Kvíz a kötelező olvasmányokból
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- Dobó Kata 25 év után felvette a zöld miniruhát: A miniszter félrelépben láttuk rajta először
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
A BPA - vagyis biszfenol-A - nevű vegyület használatát néhány éve hazánkban is betiltották a gyerekeknek szánt termékek gyártása során. Azonban még így is érdemes vigyázni a műanyag csomagolásokkal.
Az ételek műanyag csomagolása a táplálékkal érintkezve kismértékben hatással van a hormonháztartásra, ami megkönnyíti a túlsúly és a cukorbetegség kialakulását.
Ezért veszélyesek a műanyag dobozok
Korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogy mely műanyag dobozokkal szemben jobb óvatosnak lenned. Számos olyan vegyület rejtőzhet bennük, amely - különösen hő hatására - beleoldódhat a tárolt élelmiszerekbe.
A biszfenol-A-ról ma már pontosan tudják a kutatók, hogy rákkeltő, zavarja a hormonháztartás helyes működését, felboríthatja az inzulintermelést, a zsírháztartást, ezáltal kapcsolatban állhat a cukorbetegség és az elhízás kialakulásával.
Nem elég a műanyagtól tartózkodnod
Sajnos azonban kevés, ha a biszfenol-A-tartalmú műanyag élelmiszer-csomagolásokat kerülöd. A vegyület előfordulhat pénztári blokkokban - így a bőrön keresztül kerülhet a szervezetbe - vagy WC-papírban. Ráadásul a biszfenol-A csak egy a legalább tucatnyi, a mindennapi élet során hormonháztartásra ható vegyületek - arzén, nikotin, ftalátok, dioxin - közül.
Ne melegítsd!
Alábbi videónkban Simon Gergelyt, a Greenpeace vegyianyag-szakértőjét kérdeztük meg arról, miért nem szabad műanyag edényt tenni a mikróba.
A BPA-mentes felirat sem garancia
Éppen ezért sajnos nem érezheted magad biztonságban akkor sem, ha BPA-mentes feliratot látsz. Ráadásul ilyen esetekben a biszfenol-A helyettesítését legtöbbször BPS vagy BPF nevű vegyületek felhasználásával érik el. Ezek azonban nagyrészt úgy viselkednek, illetve körülbelül olyan hatással vannak a hormonháztartásra, mint a BPA - állítja egy, az Environmental Health Perspectives folyóiratban megjelent cikk.
Így kerüld el a műanyagokat!
Ha biztosra akarsz menni, műanyag palackok helyett használj üvegből készült kulacsot. Ez ugyan súlyra kicsit nehezebb a flakonoknál, de hosszú távon megéri az óvatosság - ráadásul a környezetedet sem szennyezed.
A műanyag éthordók helyett pedig otthonra választhatsz kerámiaedényeket, illetve a munkahelyre vihetsz magaddal vékony falú, rozsdamentes acélból készült - könnyen tisztítható - tárolóedényeket.
OLVASD EL EZT IS!

- számítógép
- túlsúly
Te is ezt csinálod, miközben ebédelsz? Megmagyarázza, miért van túlsúlyod

- étkezés
- elhízás
3 dolog az otthonodban, ami garantáltan hizlal

- kutatások
- elhízás okai