Nyáron a Balaton az egyik, ha nem a legnépszerűbb, legkedveltebb hazai úti cél, ám jó tudni, hogy oda látogatva nemcsak az utánozhatatlan hangulatot és a tó hűs vizét érdemes kiélvezni.
A Balaton környéke teli van szebbnél szebb, túrakedvelők számára kihagyhatatlan látnivalókkal. A Szent György-hegy jellegzetes, oszlopos szikláival egyike a legszebb Balaton környéki hegyeknek, ráadásul egy érdekes legenda is fűződik hozzá. Eszerint egykor sárkány lakta mindig dermesztően hideg jégbarlangját.

Bazaltoszlopok sorakoznak a Balaton-felvidék tanúhegyének oldalán. Tanúhegy, ugyanis a 3-4 millió évvel ezelőtti vulkáni tevékenység nyomait őrzi.
Fotó: Getty Images Hungary

Őrzi még azt a legendát is, mely szerint egykor sárkány lakta a hegy jégbarlangját.
Fotó: indaphoto.hu/fovarosi.blog.hu

A jégbarlang álbarlang, a leomló bazaltoszlopok törmeléke hozta létre.
Fotó: indaphoto.hu/w. derzsi - elekes sandor

A legenda szerint az üreget egykor sárkány lakta, mely félelemben tartotta a helyieket. A sárkány azonban egyszer beteg lett, és a nép ápolta. Ezért cserébe a sárkány haláláig nem bántotta a népet. Ekkor a sárkány utolsó lehelete örökké fagyossá tette a jégbarlang levegőjét. Valójában a barlang levegője azért jéghideg, mert a bazalttömbök megtartják a téli hidegben lehűlt levegőt.
Fotó: orszagalbum.hu/jb-juhaszj

Egy másik verzió szerint a sárkány nem tért jó útra, és nem is volt egyedül, de Szent György szembeszállt vele, és lemészárolta a teljes kolóniát. A keresztény vallásban Szent György azt képviseli, ahogy a gonoszt legyőzheti a hit. Egyike a 14 segítő szentnek, eredetileg római kori katona és vértanú volt 271-303 körül. A nevét viselő kápolna a hegy lábánál áll.
Fotó: indaphoto.hu/Thaler Tamás

A honfoglaló magyarok egyébként a hegyet Magas-hegynek nevezték el. Az orgonasípszerűen sorakozó bazaltoszlopok között 30-40 méteres is akad. Kialakulásukat, formájukat a láva gyors kihűlése okozta. A hegy a legmagasabb pontján 415 méter.
Fotó: indaphoto.hu/marcipan-74

Az ókorban a Szent György-hegy a Római Birodalomhoz tartozott, annak Pannónia nevű provinciája foglalta magában. Már akkoriban is tudták, a talaj jó szőlőtermesztő föld, a terület kiváló borvidék.
Fotó: indaphoto.hu/Kósa Csaba

Záró érdekességként, a régi levél 1848-ban íródott sorai a szőlőtermesztés, bortermelés kapcsán adtak híreket.
Fotó: indaphoto.hu/Dankajev
Ajánlóképek, lapozgató-nyitókép: Getty Images.
Lapozgató képek 2-től 8-ig: Indafotó.hu; Országalbum.hu; Wikimedia Commons.