Két évig nyomoztak, nem jöttek rá, ki lopta el a Mona Lisát: Picassót is meggyanúsították a bűnténnyel

1911-ben elrabolták a Mona Lisát: két évig nem tudták, ki vihette el.

Mona Lisa elrablása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Da Vinci Mona Lisája a világ egyik legismertebb és legértékesebb festménye: évente köze tízmillió ember látogatja meg a Louvre-ban.

A festmény azonban nem lógott mindig a számára most kijelölt helyen: egy nap, 1911-ben szőrén-szálán eltűnt, és a rendőrség minden erőfeszítése ellenére nem kevesebb, mint két év telt bele, mire a kép nyomára bukkantak.

A Mona Lisa elrablása

A 16. századi festmény elrablásának szövevényes történetét, mely világszerte még híresebbé tette, nemhiába filmesítették meg.

A kép elrablója múzeumban tevékenykedő szakember, Vincenzo Perruggia: üvegvitrineket készített a kiállított műalkotásoknak.
Egy éjszakán át rejtőzött a raktárban, majd egyszerűen leemelte a képet, és a munkaköpenye alá rejtette azt, hogy észrevétlenül kiosonhasson vele. Balra a Mona Lisa üresen maradt helye, jobbra az az ajtó látható, amivel kifelé menet meggyűlt a baja.
Csaknem kiért, amikor észrevette, hogy zárva van az ajtó. Kétségbeesésében leszerelte a kilincset, de még úgy sem jutott ki: egy belépő vízvezetékszerelő nyitott rá ajtót kulccsal, szerencséjére. A művet hazavitte, és alaposan elrejtette. A fotókon Peruggia lakása látható.
Mivel a műalkotásokat fotózás vagy tisztítás miatt gyakran leemelték, 24 óra telt el, mire a múzeumi dolgozók rájöttek, hogy a kép hiányzik. A sajtó hamar értesült a történtekről: világszerte beszámoltak a híradások a Mona Lisa eltűnéséről. Az eset a zenei szerzőket is megihlette: hamarosan dalt is írtak róla.
A rendőrség eszeveszett nyomozásba kezdett, ám kitartó munkájuk két éven át hiábavaló volt: még Picassót (a fotón) és a költő Guillome Apollinaire-t is meggyanúsították. Érdekes módon Peruggiát is kihallgatták, de úgy gondolták, nem ő a tettes.
1913-ban rejtélyes levél borzolta tovább a kedélyeket: valaki azt állította, hogy ő lopta el a Mona Lisát. Peruggia írta, de Leonardo néven írta alá.
A férfi végül maga vitte vissza a festményt a múzeumba. Azt mondta, azért vette magához két éve, hogy elvigye Olaszországba, ahová tartozik. Noha azt gondolta, hősként bánnak majd vele, letartóztatták.
Noah Charney művészettörténész-professzor, az eset szakértőjének véleménye szerint Peruggiát az vihette bűnbe, hogy beleszerethetett az ábrázolt nőbe: akárhogy is, a Mona Lisa azóta már méltó helyén van a Louvre-ban, és a modern biztonsági intézkedéseknek köszönhetően remélhetőleg ez a jövőben is így marad.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük