A mesék gyermekkortól kezdve fontos szerepet töltenek be az emberek életében, hiszen az egészséges szellemi, mentális és érzelmi fejlődés szempontjából egyaránt fontosak. Kutatások szerint ráadásul azok a gyermekek, akiknek rendszeresen mesélnek, egyebek mellett élénkebb a fantáziájuk, és kritikusabban szemlélik a világot.
Hamupipőke, Csipkerózsika, Jancsi és Juliska. Pár ismert tündérmese, melyek értékes leckéket adnak kicsiknek és nagyoknak, a cselekmény végén pedig a jó mindig győzedelmeskedik a gonosz felett. Eredeti történetük azonban inkább horror, mint gyerekmese.
Ijesztő mesék
Maria Tatar, a Harvard Egyetem német mese és mitológia professzora szerint a régmúlt idők mesemondói, mint mondjuk a Grimm fivérek, nem tartották különösebben fontosnak a gyermekek lelkivilágát. Helyette azt szerették volna, ha mielőbb rájönnek, a világon van jó és rossz, és mindenki azt kapja, amit megérdemel. Ettől függetlenül kegyetlen módját választották a tanításnak, mert véres, erőszakos történetként ábrázolták korunk legismertebb meséit.

Hamupipőke eredeti sztorijában az egyik gonosz mostohatestvér levágja a saját lábujját, míg a másik a sarkából kimetsz egy hatalmas darabot, hogy beleférjen a cipellőbe. Büntetésként pedig Hamupipőke esküvőjén kivájják a szemüket.

A Grimm fivérek meséjében a herceg álmában megerőszakolja Csipkerózsikát, aki később ikreknek ad életet. Az egyik gyermek aztán kiszívja a tüskét az ujjából, a hercegnő pedig felébred.
Fotó: Phas / Getty Images Hungary

Piroska és a farkas több ezer éves előzményében Piroska nem is kislány, hanem egy elhízott hölgy, aki gyanútlanul szóba állt a farkassal az erdőben, majd elhagyta a járt utat a járatlanért. Az állat később megtalálta és felfalta.

Kis hableány: Andersen hőse öngyilkos lesz, mert képtelen eleget tenni testvérei kérésének, miszerint ölje meg a herceget, hogy visszaváltozhasson sellővé.

Hófehérke eredetileg a véletlennek köszönheti életét: üvegkoporsója cipelése közben az egyik törpe megbotlik, a lány szájából pedig kiesik a mérgezett alma. Az esküvőre a gonosz királynő is hivatalos, ám halála napjáig vörösen izzó vascipőben kell táncolnia.
Fotó: ullstein bild Dtl / Getty Images Hungary

Aranyhaj történetében a boszorkány bosszúból vágja le a lány haját, amiért szerelembe esett a herceggel. Ezután csapdába csalja a királyfit, és megfenyegeti, hogy soha többé nem láthatja szerelmét. Az ifjú szerelmi bánatában kiugrik a toronyból, zuhanás közben pedig megvakul.

Pocahontas-t 17 évesen elfogta egy angol telepes, többször megerőszakolta, majd, miután teherbe esett, kényszerítette a keresztény vallás felvételére. Később ráadásul nyilvánosan mutogatta, mint a rabszolgaság hús-vér szimbólumát.

A hercegnő és a béka története sem egészen úgy alakult, mint a Disney-s verzióban. A királylány ugyanis annyira undorodott a békától, hogy inkább falhoz vágta, mintsem megcsókolta volna.

A Jancsi és Juliska legelső változatában a boszorkány helyett az ördöggel és feleségével kell leszámolniuk a gyerekeknek. Míg az eredeti szláv folklórban a híres Baba Jaga, azaz a vasorrú bába jeleníti meg a gonoszt.
Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Képek: Getty Images Hungary.