Ahogy előre haladunk az időben, egy bizonyos módon hátrafelé is megyünk: az egymás után előkerülő régészeti leletek mind hátrébb repítenek a múltba, és mind nagyobb betekintést engednek abba a jelen emberének.
Egyiptom valóságos tárháza az érdekesebbnél érdekesebb leleteknek, különösen, ami a temetkezést illeti. Egy kultúráról alapvetően rengeteget elárul, miként helyezi halottait örök nyugalomra.
Spanyol kutatók - Spanish National Research Council - Luxorban, a Dra Abu el-Naga-dombnál bukkantak egy szögletes alapú temetkezési kertre, mely, bár elsőre meglepő, közös vonást mutat a nálunk is hagyományos temetkezéssel.

A szögletes temetkezési kert felülnézetből.

Az archeológusok hosszú időn át tudtak róla, hogy a tehetősek körében kedvelt volt a sír bejáratánál kialakított kis kert, de ez volt az első ilyen, amit saját szemükkel, valójában is láthattak.

A szóban forgó kert 3D-rajza. Így nézhetett ki egykor, növényekkel beültetve.

A vizsgálódó szakértők pálma, szikomorfa és avokádó nyomaira leltek a kertet alkotó, szögletes cserepekben.

A négyezer éves kiskertbe saláta is került a holtnak, egyik sarkában pedig egy kis edényben datolya és más gyümölcsök maradványaira bukkantak.

A feltáró csoport vezetője Jose Manuel Galán volt, aki szerint az ilyen sírkertecskékbe ültetett növények a halál utáni élettel hozhatók összefüggésbe.

A sírhoz tartozó kertecske a mi temetkezésünkkel mutat párhuzamot: a sírokat mi is virágokkal, virágágyásokkal díszítjük.

Természetesen nemcsak a sírokhoz alakítottak ki kerteket, hanem házaiknál is. Egyiptom kertészete igen fejlett, mondhatni, művészi szintű volt. A kertekről számos képi ábrázolás maradt fenn. Minél tehetősebb volt egy család, annál szebb volt a kertje.

Egy másik kert rajza. A kertek nemcsak a növénytermesztés célját szolgálták, hanem a kikapcsolódás egy jelentős helyszíneként is funkcionáltak. Egyiptom lehetett a kerttervezés tudományának bölcsője, mint mondják.

Végül egy érdekesség: Tutanhamon kertjének rajza.