10 egészen bizarr élőlény, amiről a középkorban hitték, hogy létezik: nem csoda, hogy hidegrázást kaptak némelyiktől

A középkor embere a legfurcsább teremtményeknek is a szimbolikus jelentését kereste.

Bizarr lények a középkorból
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ma már eléggé furcsának tűnik, hogy valaha hittek abban, hogy létezik például olyan bárány, ami egy növény terméseként nő, azonban az ókorban, és még inkább a középkorban e bizarr lények létezését nem kérdőjelezték meg.

Úgy gondolták, hogy a vizek és az erdők mélyét, az ég elérhetetlen rétegeit, a barbár, távoli vidékeket varázslatos teremtmények töltik meg, akik mind valami különleges képességgel, adottsággal bírnak.

Bestiák gyűjteményei

Már a Kr. u. 2. században elkészült egy mű, a görög Physiologus, amelyben a mondavilág állatai, mesés lényei szerepeltek a hozzájuk kapcsolódó történetekkel és magyarázatokkal. A középkorban a mű hallatlan népszerűségre tett szert, a keresztény enciklopédiaírók előszeretettel merítettek a latin nyelvű kiadásokból. Bestiáriumok készültek, amelyekben a bestiákat, a legkülönfélébb élőlényeket, vadállatokat gyűjtötték össze.

Nem teljesen a fantázia szüleményei voltak ezek, de a középkor gondolkodására jellemző volt, hogy a mindennapi jelenségekben is allegorikus és szimbolikus jelentést vélt felfedezni, mivel az emberek úgy hitték, az Isten teremtette világmindenségben mindenhez valami erkölcsi tanítás, magasztosabb cél kapcsolódik. Így például a pelikánról azt tartották, hogy kicsinyeit saját mellkasát feltépve, a vérével táplálja. Ennek köszönhetően kedvelt Krisztus-szimbólum is lett. Ókori és középkori utazók, tudósok fantasztikus teremtményekről számoltak be, és a különböző félrefordítások, félreértelmezések is segítették a fantázialények kialakulását.

A mantikór a perzsa mitológiából érkezett a középkori művészetbe. Szfinxszerű lény, a teste az oroszlánéhoz, a feje az emberéhez volt hasonló, bizonyos ábrázolásokon a farka villás felépítésű, a skorpióéhoz hasonló. Könyörtelen szörnyetegnek tartották.
A tengeri szerzetes testének alsó része hal, felsőteste szerzetes. A középkori leírások szerint természete gonosz, becsalja a gyanútlan embereket a vízbe, majd felfalja őket. A 17. századi illusztráció bal felső sarkában látható.
A monopod, vagyis egyláb egy törpéhez hasonló képződmény, amelynek csak egyetlen alsó végtagja van, egy óriási lábfejjel. Már Arisztophanész A madarak című darabjában feltűnt, majd idősebb Plinius Természetrajzában is, amelyben az író szerint utazók látták Indiában a meglepően gyors teremtményt. A középkorban szintén népszerű lett.
A tatár bárányfű vagy zöldségesbárány egy olyan kitalált növény, ami bárányokat terem. A jószágok köldökzsinórjukon keresztül kapcsolódtak a szárhoz, és addig maradtak életben, ameddig még volt legelésznivaló a növény körül. A legenda a 14. századi Angliában volt igazán kedvelt John Mandeville úti feljegyzései miatt.
A fej nélküli emberekkel (latinul: Blemmyae) az antikvitásban és a középkorban is találkozni, főleg távoli vidékek leírásaiban és ábrázolásaiban. Itt épp Nagy Sándor futott össze velük egy 15. századi kézirat illusztrációjában.
A Cynocephalus története az ókorban kezdődik, de a kutyafejű, embertestű lényeknek a középkori keresztény világképben is volt helyük, András és Bertalan apostolok találkoztak olyan barbár népekkel, akiknek a leírások szerint kutyafejük volt.
A középkori bestiáriumok népszerű szereplője a Hydrus, aki a Nílusban élt. Mivel kisebb volt a krokodilnál, az könnyen lenyelte őt, ám a lény kiküzdötte magát az állat gyomrából, így a keresztény gondolkodásban Krisztus feltámadásával kapcsolták össze.
A római mitológiában a Caladrius egy hófehér madár, ami a királyok házában él, képes volt meggyógyítani az uralkodót. A középkorban a madár diagnosztikus képességeire hívták fel a figyelmet: ha ránézett a beteg ember arcára, életben maradt, ha elfordult, meghalt.
A baziliszkusz a bestiáriumok legendás hüllője, akit a kígyók királyának is tartottak. Már a puszta pillantása is halálos volt. Idősebb Plinius leírása szerint egyébként nem volt nagy méretű.
Kevés lény rendelkezik olyan gazdag irodalommal, mint az egyszarvú. Története jóval a középkor előtt kezdődött, kialakulásában valószínűleg félrefordítások is közrejátszottak. Szarvát gyógyhatásúnak vélték, valójában a narvál agyarával kereskedtek. Krisztus szimbólumaként is számon tartották, és úgy gondolták, az állatot csak egy szűz képes megszelídíteni.

(A képek közkincsek, forrásuk: Wikipédia.)

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük