Így nézne ki az Antarktisz hó nélkül: egyáltalán nem olyan, mint várnád
Elkészítették a digitális domborzati térképet, mely megmutatja, milyen lenne az Antarktisz hó nélkül.
- Ha tengerparton nyaralsz, ezt nem árt tudni: így hat a bőrre és a hajra a sós víz »
- Felháborodást keltett azzal, hogy kilátszott a térde: a 79 éves Jean Shrimpton szupermodellként lett híres »
- 4 egyszerű, de ultranőies szett, amit Amal Clooney gyakran elsüt: hasonló fazonok árakkal, melyekkel megvalósítható a sikkes összhatás »

- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
Bár az ember kíváncsi természetű lény, egy önmagát adó kérdés a legtöbbek fejében soha nem születik meg: mi van a végtelen antarktiszi hó és jég alatt?
Szerencsére akadnak tudósok, akikben mégis felébredt a gondolat: a British Antarctic Survey szakértői azon kezdtek dolgozni, hogy megmutathassák a sarkvidék rejtőzködő világát.
Ilyen lenne az Antarktisz hó nélkül
Természetesen nem kezdtek lehetetlen munkálatokba, és nem ástak a jégtakaró mélyére. Egyszerű radartechnológia segítségével jártak el.

Míg a sziklák akadályozzák a radarhullámokat, a jég nem, így lehetséges volt a titokzatos terep felderítése. Mikrohullámokat bocsátottak ki a felszín felé, és a visszaverődő hullámok segítségével megalkották az Antarktisz domborzati térképét. Azt is meg tudták vizsgálni, hol milyen vastagságú a jég.

Az Antarktisz felszíne hegyes-völgyes domborzatú, gigászi hegyvonulatokkal tarkított vidék. A kapott domborzati térképen a piros és a fekete színek jelölik a legmagasabb területeket, a kék a legalacsonyabbakat, melyek az általunk ismert tengerszintmagasság alá esnek.
Érdekes, hogy a jégtakaró mindössze 1%-át jelenti annak a felszínnek, amit az antarktiszi felvételeken látni. Amit a felvételen látni, az sajnos a globális felmelegedéssel egyszer majd a szemünk elé is tárulhat. Részint ez az, amire ezzel a különleges képpel a kutatók szerették volna felhívni a figyelmet.
A spanyol Stonehenge
Míg az Antarktiszon műszerekkel pillantottak a jég alá, Spanyolországban egy folyó lecsapolása hozott felszínre egy 5 ezer éves templomot.
OLVASD EL EZT IS!

- régészet
- rekonstrukció