Zsibbadó, fájdalmas kézfej?
Gyakran zsibbad a kezed? Néha már fáj is? Lehet, hogy a tenyéri alagút szindróma első tüneteivel van dolgod.
Ha régóta számítógéppel dolgozol, és sosem foglalkoztál azzal, hogyan tartsd a csuklódat gépelés közben, akkor előbb vagy utóbb téged is érinthet a tenyéri alagút szindróma. A betegség lényege, hogy az ideg vagy ér - esetenként mindkettő - összenyomódik az izmok, csontok és szalagok között átbújva. Innen ered az alagút elnevezés. Az összenyomódás lehet átmeneti vagy tartós, ahogyan az abból eredő károsodás is.
Miért alakul ki?
A betegség gyakran úgynevezett relatív téraránytalanság következtében alakul ki. Azok az idegek, amelyek szűk helyeken futnak, a kevés hely miatt tartós nyomás alatt vannak. A relatív téraránytalanság már akkor is létrejöhet az ilyen ereknél és idegeknél, ha a környezetük kisebb mértékben megváltozik. Ilyen változást leggyakrabban a krónikus ínhüvelygyulladás, vagyis a túlterhelés miatti megvastagodás okoz, de egy rosszul összeforrt csuklótáji törés is állhat a háttérben.
Tünetek
- Fájdalom.
- Zsibbadás.
- Érzéskiesés, bénulás.
- Izomgyengeség, izomsorvadás.
Elsőként a zsibbadás jelenik meg, ami leginkább a középső ujjat érinti. Ezt követi a fájdalom, ami akár álmodból is felébreszthet éjszaka. Végül terheléskor érzed napközben is, mígnem a mindennapok szerves része lesz. A fájdalom az alkart, a csuklót és az ujjakat célozza, hatására gyakran csökken a kéz szorítóereje. Az ideg nyomás alá kerülése okozhat fájdalmat, zsibbadást, gyengeséget, izomsorvadást, az ér lenyomása pedig keringési zavart.
A leginkább veszélyeztetettek
A betegség gyakoribb, mint hinnéd, és elsősorban nőknél fordul elő. Az említetteken túl akkor lehetsz leginkább veszélyeztetett, ha nem megfelelően használod a számítógép billentyűzetét, és gyakran végzel a csuklódat terhelő, megerőltető mozgást. Ebben az esetben fontos, hogy a billentyűzetet ne üsd túl erősen, illetve párnával emeld meg a kezed - elkerülve így az erek és idegek összenyomódását.
Hajlamosító tényező lehet még a tartós vibrációs ártalom - elektronikai eszközök használata következtében. De a terhesség, a cukorbetegség, a reuma, a pajzsmirigy-alulműködés vagy a köszvény is közrejátszhat a tenyéri alagút szindróma kialakulásában.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kezelési lehetőségek
Amennyiben az említett tüneteket tapasztalod, fontos, hogy minél előbb fordulj orvoshoz. Legelőször a nyomást gyakran kísérő duzzanatot kell kezelni az alagút területére beadott gyulladáscsökkentő injekcióval. Lényeges, hogy a csuklót nyugalomba helyezd, és használj éjszaka merevítőket. Sajnos előfordulhat, hogy ettől a kezeléstől nem csökkennek nagymértékben a tünetek.
Súlyosabb esetekben csak a műtét jelenthet biztos megoldást. Amennyiben a tünetek zavarnak a mindennapi tevékenységedben, érdemes elgondolkodnod a beavatkozáson. Az operáció során biztosítják az ideg felszabadulását a nyomás alól - az inakat tartó kötőszövetes lemez behasításával. Nem túl nagy műtétről van szó, és szinte teljes gyógyulást eredményez, főleg, ha nem vártál vele túl sokat.
OLVASD EL EZT IS!
- tünetek és betegségek
- gerincbetegség
2 súlyos betegség az állandó zsibbadás hátterében
- tünetek és betegségek
- munkahelyi ártalmak