Erről árulkodik a vizelet szaga: 3 betegség a változás mögött
Húgyúti fertőzésre vagy akár cukorbetegségre is utalhat a vizelet szagának változása.
A vizelet szagának változása komoly jelentőséggel bírhat - ha észreveszed, megelőzheted valamilyen egészségügyi probléma súlyosbodását. Ilyen esetekben nem a reggeli vizelet a mérvadó, mert az koncentráltabb, így szagosabb is, inkább a napokon keresztül tapasztalt változás bír jelentőséggel.
Mindig érdemes átgondolnod, hogy mi lehet ilyen hatással a szervezetre: gyógyszer- vagy vitaminszedés, de akár koffeinfogyasztás is vezethet a vizelet szagának változásához. Ugyanakkor egészségügyi probléma is állhat a háttérben - összegyűjtöttük, milyen betegségek okozhatják a tünetet.
Szúrós szag - bakteriális húgyúti fertőzés
A vizelet a szervezetben feleslegessé vált vízből és salakanyagokból áll, amelyek a kiválasztás során keletkeznek. Az emésztéskor létrejött bomlástermékek ürülése erős, kellemetlen szaggal párosul, ha nem fogyasztasz elegendő folyadékot. Így a vizelet, hasonlóan a napi elsőhöz, koncentráltabbá válik.
A szúrós szagot azonban okozhatják fertőzés miatt jelen lévő baktériumok is, melyek hatására karbamidbomlás játszódik le. Ennek a folyamatnak a mellékterméke az ammónia, a kellemetlen szagú gáz. A kellemetlen szagú vizelet hátterében leggyakrabban bakteriális fertőzés áll, különösen nők esetében, akik hajlamosabbak a felfázásra.
Miért a nőknél gyakoribb a felfázás?
Ennek oka egyrészt a végbél és a húgycsőnyílás közelsége, másrést a férfiakéhoz képest rövidebb húgycső, melyen könnyebben jutnak fel a kórokozók a húgyhólyagba. A kellemetlen szag mellett a felfázás vagy hólyaghurut tünete még a gyakori vizelési inger, az ürítéskor jelentkező égő érzés, valamint az alhasi fájdalom is. A panaszok gyógyszeres kezeléssel gyorsan elmulaszthatóak. Korábbi cikkünkből megismerhetsz néhány hatékony természetes szert felfázás ellen.
Édes szag - cukorbetegség
Kettes típusú cukorbetegség jele lehet az édeskés szagú vizelet. A diabétesz ezen fajtája tipikusan felnőttkorban jelentkezik, lényege, hogy a szervezet nem tudja megfelelően felhasználni a cukrot, és a vércukorszint tartósan magassá válik. Ahogy az érték nő, a vese egyre nehezebben birkózik meg az adott mennyiséggel, és egy idő után nem szűr megfelelőképpen. Így a vizeletbe cukor kerül, ami normális körülmény között nem ürül a szervezetből. Korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz a cukorbetegség két típusáról.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ez a tünet már a cukorbetegséget megelőző állapotban is jelentkezik, így még időben felfedezhető a probléma. Terhesség esetén a vese működésében beállt változás is okozhat édes szagú vizeletet. Ha ezt a tünetet tapasztalod, mindenképp fordulj orvoshoz.
Cukor helyett
Ha bebizonyosodik, hogy a szervezetednek problémát okoz a cukor lebontása, vagy az alakod megóvása érdekében szeretnél szeretnéd a cukrot mással pótolni, kattints az alábbi videóra!
Dohos szag - májelégtelenség
Májelégtelenség többféleképpen, évek alatt, illetve akut módon is kialakulhat. Ilyenkor a szerv nagy része károsodik, így nem képes ellátni funkcióját. Vírusos májgyulladás, anyagcsere-betegségek, az epe pangásával járó betegségek, túlzott alkohol- vagy gyógyszerfogyasztás is vezethet májelégtelenséghez. Akut esetben nincs észrevehető megelőző állapot, a máj működése hirtelen leáll. Ilyenkor az olyan kísérőtünetek hívják fel a figyelmet a betegségre, mint a sárgaság.
A máj lassú lefolyású károsodásának több jele is van. A legfőbb méregtelenítő szerv csökkent működése a méreganyagok felhalmozódásához vezet. A sárgaságot okozó bilirubin miatt a vizelet sötétebbé válik. A májelégtelenséggel járó étvágytalansághoz csökkent folyadékbevitel társul, így még erősebbé, dohossá válik a vizelet szaga. A máj legveszélyesebb kórokozói a Hepatitits vírusok, tudj meg többet róluk!
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- vizelet
Erős szagú vizelet, derék környéki fájdalom
- betegség
- fertőzés
Szokatlan szagú vizelet: ez a súlyos betegség is állhat a háttérben
- megelőzés
- vizelet