Villámgyors megoldás tyúkszem ellen
Hatékony házi gyógymódok
Itt a szandálszezon, és te még nem tudtad eltüntetni lábadról a kellemetlen tyúkszemet?

- Elképesztően nőies az idei táskadivat: ezek a fazonok most a legnépszerűbbek »
- 4 olcsó sporteszköz, ami hatékonyabbá teszi az otthoni edzést: így segítik az alakformálást »
- Finom karcsúsító turmix, ami alaposan felpiszkálja a lusta anyagcserét: kipucolja a méreganyagokat, elhajtja a felesleges vizet »
- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Helyesíráskvíz, amit sokan elrontanak: egyelőre vagy egyenlőre, melyik a jó?
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
A tyúkszem egy megvastagodott bőrkeményedés, mely a láb védekező reakciója a nyomással szemben. Amikor a nyomás nő, a bőrkeményedés fokozatosan vastagszik.
Ha mindennek következtében egy kemény mag alakul ki, kifejlődik a tyúkszem. A puha tyúkszemek a lábujjak között keletkeznek - dörzsölődés hatására -, és a láb izzadása miatt nem keményednek meg.
A kemény tyúkszemek a lábfej csontos részei felett alakulnak ki, a bőr elszarusodó megvastagodásaként. A tyúkszemnek van egy középső magja, melyet vastag, megkeményedett bőrréteg vesz körül. Egyfelől esztétikai problémát jelentenek, másfelől fájdalmasak lehetnek. Néhány házi trükk azonban segít, hogy megszabadulj tőlük.
Korai beavatkozás
A legjobb, ha minél gyorsabban cselekszel, akkor, amikor a tyúkszem még csak formálódik. A képződmény eleinte csak egy kis kerek bőrkeményedés, mely még alig, illetve egyáltalán nem fáj. Masszírozd be a környékét óvatosan lanolinnal, hogy a tyúkszemet megpuhítsd, és nyomásra kevésbé érzékennyé tedd. A rendszeres bedörzsöléssel megállíthatod, sőt, akár vissza is fordíthatod a folyamatot.
Óvatosan alkalmazd a gyógyszeres tapaszokat!
Ha tyúkszemtapaszt vagy recept nélkül kapható szalicilsavas tyúkszemirtó készítményeket - oldatot, kenőcsöt - használsz, csak a problémás felületet kezeld. Ügyelj rá, hogy a környező bőrre ne kerüljön az anyagból: érdemes először védőpárnát tenned a tyúkszem köré. Heti két alkalomnál többször sohase használj tyúkszemirtót, és, ha két hét után sem látod a javulás jelét, fordulj orvoshoz.
Keserűsós áztatás
A tyúkszem okozta fájdalmat az alatta lévő ízületi tömlő gyulladása is okozhatja. A fájdalom enyhítésére áztasd a lábad keserűsó meleg vizes oldatába - egy lavórnyi meleg vízben oldj fel három marék keserűsót. Ez csökkenti a tömlő méretét, ezáltal a környéki érzőidegekre kifejtett nyomást is.
Készíts patkókat!
Ne használj olyan tyúkszemvédőt, melynek a nyílása ovális. Az ovális gyűrű nyomja a környező területet, ezért a tyúkszem vagy bőrkeményedés a nyíláson át kitüremkedik.
Ha ilyen tapaszod van, vágj ki belőle egy kis szeletet, így patkó formájú lesz. Tedd a tapaszt a tyúkszem mögé, attól kissé távolabb, hogy mikor járás közben a lábad a cipőben előrecsúszik, a tapasz ne dörzsölődjön a tyúkszemhez.
Helyi enyhülés
Ami a tyúkszemtapasznál is jobb, az egy kisméretű kerek vagy négyszögletes sebtapasz. Ennek megvan az az előnye is, hogy steril géz a közepe. Kerüld a lábujj köré tekert pólyát, mert vastag és kényelmetlen lehet, valamint a tyúkszem környezetét is irritálja.
Válts cipőt!
A pedikűrösök előszeretettel metszik ki a tyúkszemet, jóllehet, csak átmeneti javulást okoz. Ez ugyanis pusztán tüneti kezelés, ha a kialakulás okát nem szüntetik meg.
A fokozott nyomásnak, illetve irritációnak kitett területen ugyanis gyorsan újraképződik a bőrkeményedés, majd megjelenik a tyúkszem. Ilyenkor mindenképp fontos, hogy kényelmesebb cipőre válts.
Cikkünk a Reader’s Digest Szakorvosi tanácsadó - házi gyógymódok című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!

- természetes
- házi gyógymódok
Szabadulj meg a szemölcstől!

- fürdő
- testápolás
A legjobb bőrkeményedés elleni praktikák

- házi gyógymódok
- fogínybetegség