Létfontosságú szerv betegségére utalhat ez az eltérés a vérképen - Ezek az értékek árulkodóak lehetnek

Az alábbi vérképeltérés esetén érdemes hematológushoz fordulni!

Vérképvizsgálat eredményei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hematológus szakembert elsősorban nyirokcsomó- és lépmegnagyobbodás, indokolatlan fáradékonyság, illetve vérzékenység, vérszegénység és bizonyos vérképeltérések esetén szoktak felkeresni. Hogy pontosan melyek ezek a vérképeltérések, arról dr. Fehér Ágnes, a Trombózis- és Hematológia Központ belgyógyász, hematológus szakembere beszélt.

A vérképvizsgálat eredményei

Vörösvértest-eltérések

- Vérképvizsgálat során a vér alakos elemeiről, azaz a vörösvértestekről, fehérvérsejtekről és a vérlemezkékről kapunk felvilágosítást. A vörösvértestek legfontosabb funkciója a szervezet oxigénnel történő ellátása, amit fő fehérjéjük, a hemoglobin révén biztosítanak - magyarázza dr. Fehér Ágnes. Ezek vezethetnek vashiányos vérszegénységhez, kattints ide a továbbiakért!

Alacsony vagy magas fehérvérsejt- és vörösvérsejtszám 1
Fotó: Tek Image/science Photo Library / Getty Images Hungary

- A vörösvértest-eltérések a sejtek számának, illetve tulajdonságának változásában érhető tetten. Ha a normál értéknél alacsonyabb vörösvértest- és hemoglobinszinteket látunk a vérképben, az vérszegénységet, anémiát jelent. Az anémia súlyosságára elsősorban a hemoglobinkoncentráció ad jelzést számunkra. A vörösvértestszám és a hemoglobinszint emelkedése esetén eritrocitózisról beszélhetünk, melynek okai között szerepelhetnek többek között a tüdőbetegségek vagy a kórosan magas eritropoetintermelés - sorolja Fehér doktornő.

- A vérképben található MCH és az MCV értékek vörösvértestre jellemző tulajdonságok. Az MCV a vérplazmában jelen lévő vörösvértestek átlagos sejttérfogatát jelenti, alacsonyabb értéke azt jelzi, hogy a vörösvértestek kisebbek az átlagosnál. Az MCV csökkenését láthatjuk ritkábban krónikus betegségekben, a hemoglobin-termelődés zavaraiban, illetve gyakrabban vashiányos vérszegénység esetén egy kiváló jelző. Ha a vörösvértestek átlagos mérete nagyobb, az MCV értéke nő, mint például májzsugorban, folsav-, illetve B12-vitamin-hiány okozta vérszegénység következtében - ismerteti dr. Fehér Ágnes.

- Az MCH, azaz egy vörösvértestre jutó hemoglobinmennyiség értékének csökkenése szintén vashiányról adhat jelzést az orvosnak. A vérképeltérések között kell megemlíteni még az MCHC eltéréseit is - teszi hozzá a szakember, ami a vörösvértestek átlagos hemoglobinkoncentrációját adja meg. A normál értéknél alacsonyabb MCHC vashiányos vérszegénységre utalhat. A Hct érték a vérsejtes alkotóinak arányát mutatja a teljes vértérfogathoz képest - folytatja a doktornő, ennek csökkenése vérszegénységre hívhatja fel a figyelmet. Magas hematokrit értékkel kiszáradáskor, illetve polyglobulia, polycytémia esetén találkozunk.

Alacsony vagy magas fehérvérsejt- és vörösvérsejtszám 3
Fotó: Bsip

Fehérvérsejt-eltérések

- A fehérvérsejtek szintén a csontvelőben termelődnek, és szervezetünk fertőzések elleni védekezésében kapnak kiemelt szerepet. Három fő típusra oszthatók, granulocitákra (neutrofil, eozinofil és bazofil), limfocitáktra és monocitákra - részletezi dr. Fehér Ágnes, majd hozzáteszi, hogy ezeket általában a vérképautomata differenciálja.

- Az alacsony fehérvérsejtszám (leukopénia) - habár a fehérvérsejtek összetétele kiemelten fontos -, fokozott rizikót jelent a fertőzésekkel szemben, együtt jár a szervezet kórokozókkal szembeni védekezőképességének csökkenésével. Viszont akár reaktív jelleggel is csökkenhet a fehérvérsejtek mennyisége, például vírusinfekciók esetén. De a károsodott csontvelőműködés, az immunrendszert érintő megbetegedések, citotoxikus immunszupresszív gyógyszerek egyaránt módosíthatják a vérben keringő fehérvérsejtek mennyiségét/minőségi összetételét - mondja a doktornő. Magas fehérvérsejtszám (leukocitózis) elsősorban a szervezetben zajló gyulladást (akár autoimmun/allergia), illetve fertőzést jelezhet, de itt is elengedhetetlen a minőségi vérkép elemzése, mert bizonyos esetekben akár hematológiai malignus folyamat is állhat a háttérben.

A cikk az ajánló után folytatódik

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Vérlemezkeszám-eltérések

- A rutinvérvizsgálat részeként kerül meghatározásra a trombocitaszám is, melynek jelentős eltérései véralvadási zavarhoz vezethetnek. Az alacsony vérlemezkeszám (trombocitopénia) hátterében számos nem vérképzőszervi ok is állhat, de hematológiai betegségeket is ki kell zárni. Olykor a lép megnagyobbodásával járó állapotokban szembesülünk alacsonyabb trombocitaszámmal, melynek hátterében állhat a megnövekedett vérlemezke-felhasználás, illetve a fokozott pusztulás - magyarázza dr. Fehér Ágnes, aki hozzáteszi, hogy bizonyos immuneredetű állapotok is okozhatják a vérlemezkék fokozott pusztulását. 

Íme a trombocitopénia négy fő tünete, olvass tovább!

- A normálisnál magasabb értékek a fokozott vérrögképződés és érelzáródás lehetőségére hívják fel a figyelmünket - mondja a doktornő, és hozzáteszi, hogy a vérlemezkék számának emelkedése gyulladásos és daganatos betegségekben, vashiány esetén vagy nagy vérveszteségeket követően is bekövetkezhet. Magasabb értékeket találunk mieloproliferatív betegségek miatt is, melyekben a szervezet túl sok vérlemezkét termel.

Alacsony vagy magas fehérvérsejt- és vörösvérsejtszám 2
Fotó: Bsip

- Fontos hangsúlyozni, hogy a vérképeltérések nem feltétlenül utalnak hematológiai alapbetegségre. Az említett vérképeltérések pedig mindig egyedi értékelést igényelnek, hiszen a vérvizsgálat eredményét nagyon sok tényező befolyásolhatja. A megfelelő diagnózis felállításában és a személyre szabott kezelés kiválasztásában hematológus szakember lesz a segítségünkre - hívja fel a figyelmet a szakember.

Ez utal a vérvétel eredményén rosszindulatú daganatra - Milyen laboratóriumi eredményeket keress?

A tumormarkerek mennyisége megnőhet a rosszindulatú daganatok esetén, ezért vérvételkor kiemelt figyelmet kell rájuk fordítani.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük