Tessék, egy újabb érv a kávéfogyasztás mellett! Mire jöttek rá a kutatók?
Amellett, hogy felébreszt, a depresszió kialakulásának esélyét is csökkenti. Erre jöttek rá Bostonban.
Talán már el sem tudod képzelni a reggelt egy csésze gőzölgő fekete vagy egy nagy bögre finom tejeskávé nélkül. Míg korábban a szakértők a koffein vérnyomásnövelő hatására hivatkozva sokaknak nem ajánlották a kávét, addig napjainkban egyre több pozitív egészségügyi hatására derül fény. Bátran élvezd a reggeli folyékony ébresztődet, a depresszió kialakulásának esélyét is csökkented vele!
Koffeinfogyasztás, nők és depresszió
Egészségügyi kimutatások szerint a nők körében kétszer olyan gyakori mentális betegség a depresszió, mint a férfiaknál. Ennek oka, hogy a női szervezetben kevesebb olyan fehérje van jelen, amely az idegsejtekbe juttatná a szerotonint. Ez a hormon nem csupán az idegsejtek közötti kapcsolatot biztosítja, de hangulatszabályozó szerepe is van. Épp ezért a szebbik nem esetében fokozott jelentőséggel bír a kávéfogyasztás depressziócsökkentő hatása.
Tíz éven át tartó kutatás
A bostoni Harvard School of Public Health kutatása tíz éven át folyt. 1996 és 2006 között 50 ezer nőt kérdeztek meg koffeinfogyasztási szokásairól. A vizsgálat kezdetekor egyetlen nőnél sem állapítottak meg depressziót, koffeinfogyasztási szokásaikat pedig az évek során kérdőívekkel mérték fel.
2006-ban az 50 ezer nő közül 2607 volt depressziós. A kutatók azt találták, hogy a kávét, teát és egyéb koffeintartalmú italt fogyasztó nők körében kisebb eséllyel alakult ki a mentális betegség. Azoknak a nőknek, akik naponta két-három csésze kávét is megittak, 15%-kal csökkent az esélyük a depresszióra.
Az eredmények ellenére a kutatók szerint mindez nem egyértelmű bizonyíték arra, hogy a koffein csökkenti a depresszió esélyét, de a vizsgálat rámutatott bizonyos összefüggésekre. Ezek birtokában pedig érdemes lehet újabb kutatásokba fogni.
Még mire jó a kávé?
Rákellenes fekete
A jó minőségű kávéban lévő polifenolok olyan antioxidáns hatású vegyületek, melyek védik a szervezetet az oxidatív hatásoktól. Ennek köszönhetően a kávé segíthet a daganatos betegségek megelőzésében.
Szívvédő kávé
Bár a koffein serkentő hatású, a mérsékelt kávéfogyasztás nem tilos a magas vérnyomásban szenvedőknek sem. A szakemberek az Amerikai Szív Társaság 2010-es konferenciáján jelentették be, hogy nem találtak kapcsolatot a szívritmuszavar és a kávéfogyasztás között.
Diabétesz ellen
Egy ausztrál kutatás során arra is fény derült, hogy a rendszeres kávéfogyasztás a cukorbetegség kialakulásával szemben is védelmet nyújthat. A vizsgálatok szerint napi két-három csésze kávé akár 25%-kal is csökkenheti a későbbi diabétesz esélyét. Ez a hatás nem a koffeinnek köszönhető, hanem az antioxidánsoknak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A minőség nem mindegy!
Természetesen ahhoz, hogy a fent említett pozitív hatásokat kiélvezhesd, nem mindegy, hogy milyen minőségű kávét fogyasztasz. Alapvetően két kávétípusból választhatsz.
Az arabica kávék számítanak jobb minőségűnek, ezek aroma tekintetében is felülmúlják a robusta kávékat. Ám nem elég a 100% arabica feliratot keresned a csomagoláson, érdemes arra is ügyelned, hogy megbízható márkát válassz.
Te mennyi kávét iszol egy nap?
OLVASD EL EZT IS!
- kávé
- gyógyító táplálékok
Mennyi kávét iszol egy nap?
- kávé
- gyógyító táplálékok
Így idd a kávét rák és szívbetegség ellen!
- kávé
- megelőzés