Allergiások figyelem!

Télen sem vagy biztonságban!

Egész nyáron be volt dugulva az orrod? Sajnos nem nyugodhatsz meg, a tél is tartogat meglepetéseket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szomorú helyzet az, hogy nem csak nyáron és tavasszal szenvedhetsz az allergiától. Az életmódunk megváltozásával, a sok szintetikus anyag megjelenésével, a kevés mozgással és a mesterséges környezet miatt ugyanis télen is legalább annyi veszély leselkedik mind az allergiásokra, mind pedig az eddig egészséges emberekre.

Miért?

Télen jellemzően kevesebb természetes vitamin jut a szervezetbe, így az immunrendszer sem olyan erős, mint a melegebb, gyümölcsösebb hónapokban. A kevés napsütés, a korai sötétség pedig negatívan hat a lelkiállapotra, többen esnek depresszióba, mely komoly hatással van a test allergénekkel szembeni védekező képességére.

Arról nem is beszélve, hogy hidegben igyekszünk minél kevesebb időt eltölteni a szabadban, tehát napjaink nagy részét mesterséges környezetben töltjük. A fűtési szezon alatt a poratkák szívesebben tanyáznak a lakásban, vagy éppen keringenek az irodai légkondiban.

És akkor még nem is esett szó a háziállatokról, akik jóval vastagabb és sűrűbb bundát növesztenek a mínuszokra való tekintettel, ami szintén nem kedvez az arra érzékenyeknek.

Nem allergiások figyelem!
A nemzetközi egészségügyi statisztikák azt mutatják, hogy szinte ugyanannyi új allergiás megbetegedést diagnosztizálnak télen, mint a tavaszi-nyári allergiaszezon során. Ebből következően télen is oda kell figyelni arra, hogy mit eszel, mit viselsz, hol tartózkodsz.

Poratka-allergia

Az atkák kevésbé aktívak télen, annak ellenére, hogy az általuk kiváltott betegségek sokkal gyakoribbak, mint bármelyik más allergia okozta probléma. Jellemzően az ágyneműkben, plüss állatokban, szőnyegekben, párnákban laknak, és különösen szeretik a meleg levegőt és a magas páratartalmat.

Elsősorban nyáron szaporodnak, de szaporodásukkor nagymennyiségű ürülék termelődik az általuk elfoglalt helyeken, mely azonban csak a fűtési szezon megkezdése után allergizál. Így válik téli allergia a nyáron élősködő atkákból.

A panaszok általában éjszaka jelentkeznek, hiszen ekkor érintkezik a beteg a legnagyobb allergénnel – az ágyneművel. A tünetek szinte teljesen megegyeznek a porallergia tüneteivel, és nem is választható el a háziportól, hiszen azzal együtt terjed a lakásban. Téli jelenlétének előnye, hogy zárt térben könnyebben meg lehet tőlük szabadulni, mint például a szabad levegőn szálldosó pollenektől. Az alapos és rendszeres takarítás és egy jó porszívó beszerzése sokat lendíthet a helyzeten.

Penészgomba-allergia

A nedves falak, rosszul záródó nyílászárók, szobanövények, kamrák, nem szellőző fürdőszobák és klímaberendezések a penészgombák telepeinek melegágyai. Télen kisebb a légmozgás, és a levegő sem elég száraz ahhoz, hogy a nedves, penészes sarkokat lakásodban megfelelően szárazon tartsa ahhoz, hogy allergiád ne váljon elviselhetetlenné. Ilyenkor érdemes mesterségesen kiszárítani és a közelébe egy teljesen új telepítésű radiátort szerelni. A szobanövények földjét időnként érdemes cserélni, de legalábbis a felső penészes réteget eltávolítani.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Állatszőr-allergia

A nagyobb bundán kívül még azért is kedvez a tél az állatszőr-allergiának, mert sokkal kevesebbet szellőztetsz, és jobban össze vagy zárva kis kedvenceddel. Így minden állati szőr, szarusejtmaradvány, állati nyál és ürülék okozta allergia előtérbe kerül. Az állatról számtalan szerves maradvány kerül a légtérbe, melyek az arra érzékenyekben allergiás reakciókat válthatnak ki.

Kezelés

Mindegy, milyen allergiáról legyen is szó, az elsődleges megoldást az életmód megváltoztatása jelenti. Fontos, hogy igyekezz úgy élni, mint nyáron. Mozogj, szellőztess, tölts több időt szabad levegőn. Öltözz fel melegen, és menj hétvégén kirándulni, ezzel is erősítve immunrendszered. Egyél minél több friss gyümölcsöt, zöldséget, de segíthetnek mesterséges multivitaminok is. Ezeken kívül segíthetnek a különböző tisztító és salaktalanító kúrák is: léböjtkúra, izzasztókúra.

Ezt is szeretjük