A szédülés leggyakoribb okai: 3 betegség, amire nem is gondolsz
A szédülést nem szabad félvállról venni, mert igazán komoly betegségek is állhatnak a hátterében.
A kellemetlen érzés általában gyorsan elmúlik, azonban nem árt óvatosnak lenned, mert könnyen előfordulhat, hogy valamilyen betegség áll a tünetek hátterében. A szédülés vagy egyensúlyvesztés gyakori, ha hirtelen változtatsz testhelyzetet. Azonban ennél sokkal komolyabb probléma is megbújhat a háttérben. Derítsd ki, a te esetedben mi okozza a kellemetlen szédelgést!
Vertigo
A vertigo olyan szédülés, amikor azt érzed, hogy forog a környezeted. A betegség akkor alakul ki, amikor az agy hibásan rendezi össze a fülből, a szemből és az ízületekből érkező információkat. Gyakran hányinger és hányás kíséri. Okozhatja fülbetegség, Méniére-féle betegség, migrén, sclerosis multiplex, fejsérülés, vírusfertőzés, cukorbetegség és szélütés is.
Tünetei
- Hányinger és hányás.
- Szaggatott szemmozgás.
- Fülzúgás vagy fülcsengés.
- Nyomás vagy fájdalom a fülben.
- Hirtelen szédülés és egyensúlyvesztés.
Kezelése
Ha ilyen jellegű tüneteid vannak, az orvos vizsgálatokat fog javasolni, amelyek segítenek a biztos diagnózis felállításában. Előfordulhat, hogy nyugtatót ír fel számodra, amelyek mellékhatására mindenképpen kérdezz rá. A gyógytornásszal végzett fej- és szemmozgató gyakorlatok is segíthetnek. Ha vertigorohamod van, feküdj le, és kerüld a hirtelen mozdulatokat egészen addig, míg a szédülés megszűnik, és utána is csak lassan kezdj neki mindennek, ne kapkodj.
Vestibularis neuritis és labirintitis
A vestibularis neuritis és labirintitis két olyan rendellenesség, amelyek a halló- és egyensúlyozó szerveket érintik. A labirintitisnél az egyensúlyérző szerv, míg a neuritisnél az ideg gyulladása következik be. A vestibularis neuritist és labirintitist fertőzés okozza, amelynek hatására begyullad a halló- és egyensúlyozó szerv, valamint az ideg. A két betegség tünetei nagyon hasonlóak egymáshoz, azonban labirintitis esetén fülcsengés és hallásvesztés is előfordulhat.
Élj egészségesen!
Az egészséges életmód ugyan nem garantálja, hogy sosem leszel beteg, de segít abban, hogy a szervezeted a lehető legjobban működjön.
Tünetei
- Látászavar.
- Egyensúlyzavar.
- Hányinger és hányás.
- Képtelen vagy ülni, állni vagy járni.
- Csökkent koncentrációs képesség.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kezelése
Ha ezeket a tüneteket észleled magadon, mindenképpen kérj orvosi segítséget. A problémát általában gyógyszerekkel kezelik, amelyek enyhítik a hányingert és a szédülést az akut fázisban, és segítenek elmulasztani a betegséget.
Ha középfülgyulladásod van, lehetséges, hogy az orvos szteroidokat, antivirális szereket vagy antibiotikumokat ír fel. Amennyiben azonnali kezelésben részesülsz, valószínűleg nem szenvedsz maradandó károsodást. Ha a szédülés és egyensúlyzavar néhány hónapig fennáll, egyensúly-rehabilitációs gyakorlatok segíthetnek helyreállítni az agy egyensúlyozó képességeit.
A labirintitisből való teljes felépülés néhány hetet vehet igénybe. Elősegítheted a gyógyulást, ha a vertigo vagy egyensúlyzavar ellenére beiktatod a mozgást is a mindennapjaidba.
Cikkünk megírásában Dr. Sarah Jarvis A nők egészségkönyve című könyve segített, amely a Geopen Kiadó gondozásában jelent meg.
OLVASD EL EZT IS!
- migrén
- fül
3 alattomos ok a szédülés mögött
- fejfájás
- alvászavar
Fejfájás, alvászavar, hátfájás
- kezelés
- tünetek és betegségek