Sáfrány: az ősi gyógynövény, mellyel újra önmagad lehetsz (x)
Meglepő, de a sáfrány régen az egyik legnépszerűbb gyógynövény volt, ma viszont legtöbben csak konyhai felhasználásáról ismerik. Pedig ha valamit több ezer évig használtak őseink egészségmegőrzésre, annak bizony lehet alapja. Megvizsgáltuk, mit igazolt erről a modern orvostudomány.

- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- Thomas Anders Budapesten! (x)
- A természet ihletet ad (x)
- Tökéletes mosásra vágysz? Ezeket tartsd szem előtt! (x)
- Így biztosíthatod a higiéniát az otthonodban! (x)
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Extra dús, rugalmas, göndör fürtök hajsütő vas nélkül: így hasznosítsd újra a megmaradt műanyag szívószálakat »
- Gyönyörű cipők nyári kalandozásokhoz, ahogy még nem láthattad: a magyar márka kampányára mindenki felfigyel »
- A 47 éves Eva Longoria ezüst ruhában ragyogott a vörös szőnyegen: csodás ruhák a cannes-i filmfesztiválról »

- Melyik magyar városban van a képen szereplő székesegyház? Tippelj a kvízben!
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- A 4 legrosszabb reggeli, amit mégis sokan fogyasztanak: pillanatok alatt megemelik a vércukorszintet
- Pindorch Csaba és felesége 4. gyermeküket várják: Verebes Lindával így jelentették be
A sáfrányt, amelyet vörös aranynak is neveznek, régóta értékes fűszerként és az egészségmegőrzés tradicionális részeként is használják. A sáfrányról szóló első leírások közel négyezer évesek, így az egyik legősibb gyógynövényként tartják számon.
A sáfrány hatásai
A Jóféle sáfrányt (Crocus sativus L.) főként Iránban termesztik, ám előfordul Indiában, Görögországban és Spanyolországban is. A három sáfrányszállal rendelkező Sáfrány-kagyló csak ősszel, néhány napra jelenik meg. A sáfrányszálak betakarítása a mai napig kézzel történik, ezért is a világ legdrágább fűszernövénye.

A sáfrány hatásairól már ókori írások is beszámolnak, napjainkban pedig számos szakember foglalkozik azzal, hogy klinikai kutatásokkal igazolják az évezredek alatt megismert és tapasztalt gyógyhatásokat. Számos kutatás zajlik jelenleg is, illetve a vizsgált területek is igencsak sokfélék, ugyanis több jótékony egészségügyi hatást társítanak hozzá. A sáfrányban sokféle hatóanyagot, többek között safranolt, krocilt és krocetint találtak. A legtöbb klinikai vizsgálat a sáfrány depresszióellenes hatásának tanulmányozására irányul. (1)
Előszeretettel használják „kiegyensúlyozó”, hangulatszabályozó és stresszoldó hatása miatt is. (2) Régen egy pohár sáfrányteát javasoltak lefekvés előtt az álmatlanságban szenvedőknek. Feltételezik, hogy rendszeres fogyasztása hangulatjavító hatású lehet, sok helyen ezért is nevezik "napfényfűszernek”.

Egyes kutatások a premenstruációs szindróma (PMS) tüneteinek enyhítéséről is beszámolnak, mint például a hőhullámok, a falási rohamok, a fejfájás vagy a nyugtalanság csökkentése. (3)
A kutatások ugyanakkor rávilágítanak, hogy a hétköznapi, főzésben felhasznált sáfránymennyiség nem elegendő, a pozitív hatások megtapasztalásához 30 mg napi dózist javasolnak. Ezért érdemes a sáfránybevitelt patikákban kapható étrend-kiegészítő készítményekkel kiegészíteni. Alkalmazásuk biztonságos, akár 4-6-8 héten át is fogyaszthatjuk, vagy amíg a stresszhelyzet, a hangulati zavarok, depresszív állapot fennáll.

A Németországban gyártott Cefasafra* étrend-kiegészítő készítmény egyedülálló összetételű, értékes sáfránykivonatot és nagy dózisú B-vitaminokat tartalmaz. A benne levő sáfránykivonat kiemelkedően magas minőségű (úgynevezett Sargol), amellyel klinikai vizsgálatokat is végeztek.
Az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a kiegyensúlyozott, változatos étrendet és az egészséges életmódot.
Rubenza Kft. – 2045 Törökbálint, Tópark u. 3.
Irodalomjegyzék
(1) Csupor Dezső: PirulaKalauz - Pharmagist BT.- 2020, 404-405. o.
(2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25384672/
(3) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24701496/
(Képek forrása: shutterstock)