Nem csak a gyulladást és a fájdalmat csökkenti: beindítja a szervezet öngyógyító folyamatait ez a módszer
A regeneratív medicinában alkalmazott módszerek nemcsak a fájdalmat és a gyulladást képesek csökkenteni, hanem hatékonyan tudják beindítani a szervezet öngyógyító folyamatait is.
Egyre többen hallottak, olvastak már a regeneratív medicináról, de talán nem mindenki tudja, pontosan milyen módszerek sorolhatók ide, milyen problémáknál jelenthetnek ezek segítséget, az eljárások képesek-e „újranöveszteni” a szöveteket, kiválthatják vagy kiegészíthetik-e a műtétet.
Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont traumatológusa, a regeneratív medicina specialistája válaszolt a kérdésekre.
A regeneratív medicinák
A regeneratív orvoslás egy viszonylag új, bizonyítékokon alapuló, elfogadott gyógyító eljárás, amely során a szervezetben egyébként is jelen lévő, testazonos anyagokat juttatnak be az elsősorban mozgásszervi problémával érintett testrészbe, vagy olyan saját anyagokat juttatnak vissza, amelyek egy speciális eljáráson mentek keresztül.
Jelenleg számos irányban folynak a vizsgálatok arról, milyen széles körű felhasználása lehet ezeknek a módszereknek, de a legrégibb bizonyítékok az osteoarthritis, vagyis a leggyakoribb ízületigyulladás-típus, az íngyulladás és a degeneratív porcbetegségek, például porckopás kezelésében állnak rendelkezésre.
A regeneratív medicinában alkalmazott módszerek ugyanis nemcsak a fájdalmat képesek csökkenteni és a gyulladást enyhíteni, de a lényegük, hogy olyan hatékonyan tudják beindítani a szervezet öngyógyító folyamatait, hogy akár bizonyos műtétek és a visszatérő sérülések is kiküszöbölhetővé válnak.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kérdés azért merülhet fel, mert a regeneratív, regeneráció szóról sokaknak az juthat eszébe, hogy valamit pótolni lehet ezáltal. Holott ezek a módszerek nem ígérik azt, hogy azok a szövetek, amelyek évek alatt elkoptak, megsemmisültek (például az ízületi gyulladás miatt), néhány kezelés után újra megjelennek. Ez pillanatnyilag lehetetlen.
Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a regeneratív medicina nem segíthet olyan pácienseknek, akiknél már végképp sérültek vagy megsemmisültek a szövetek. Náluk egy-egy kúra az érintett testrész környező szöveteit befolyásolhatja, és nagyon komolyan csökkentheti a fájdalmat, esetleg teljesen meg is szüntetheti azt, illetve visszaszoríthatja a gyulladást.
A regeneratív orvoslás több típusú anyagot is használ a célok eléréséhez: természetes forrásokból kivont anyagokat és élő, saját testből származó anyagokat, elsősorban sejteket és esetleg szöveteket. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nemcsak az úgynevezett sajátvér- vagy PRP-terápia tartozik ide, de további eljárások is. Az alábbiak a legelterjedtebbek:
- PRP-terápia (platelet-rich plasma), amelyet sokan őssejtterápiának is neveznek, bár ez nem pontos megnevezés. A felhasznált anyagot lehet saját vérből, zsírból és csontvelőből kinyerni, majd ebből olyan sejteket előállítani, amelyek a megfelelő helyre injektálva képesek olyan sejtekké és szövetekké differenciálódni, amelyekre éppen szükség van. Porckárosodás esetén például porcsejtek és porcszövetek lesznek, ínsérülés esetén ínsejtekké, izomsérülés esetén izomsejtekké differenciálódnak.
- Hialuronsav-injekció, amely mintegy megolajozza az ízületeket, csökkenti az ízületek közti súrlódást, ezáltal visszaszorítja a fájdalmat.
- Kollagéninjekció, amelyből nagyon sokféle típus ismert, hiszen a szervezetben a különböző testrészeknek eltérő a kollagénszerkezete.
Mindenkinél mindig ugyanolyan kezelést alkalmaznak?
– Mint a gyógyítás sok más ágában, itt is azt mondjuk, hogy a személyre szabott megközelítés lehet a leghatékonyabb – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont traumatológusa, a regeneratív medicina specialistája. – A megfelelő módszer, a megfelelő időben, a megfelelő páciensnek: így tudnánk összefoglalni a szemlélet lényegét. A pontos diagnózisra, a tünetekre és az általános állapotra alapozva tudjuk eldönteni, milyen módszer, milyen hatóanyag és terápiás eljárás lehet a legnagyobb segítség az adott személynek. Hangsúlyozni kell, hogy ebben a tekintetben sokkal többet számít az illető állapota, mint a valós életkora. Egy jó fizikai állapotban lévő hatvanas, hetvenes páciensnél például hatékonyabb lehet a PRP-kezelés, mint egy nagyon súlyos porckopással jelentkező negyvenes betegnél.
Műtét után már nincs értelme a kezeléseknek?
Vannak olyan állapotok, amikor valóban már csak műtét, akár protézis beépítése segíthet az adott problémánál. A regeneratív medicina ebben az esetben is hasznos lehet, de már csak a műtét után. Akkor viszont felgyorsíthatja a felépülést, a gyógyulást, ugyanis a szervezetbe juttatott anyagok nemcsak a gyulladást csökkentik, de nagy lökést adnak az öngyógyító folyamatoknak is.
5 rendhagyó módszer migrén ellen, amit még te sem próbáltál - Botoxterápia és triggerkizárás
A migrénnek van pár kevésbé ismert kezelési módja. Ha már mindent kipróbáltál, a szakértő szerint ezeknek is érdemes adni egy esélyt.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- vizsgálat
- diagnosztika
Kimutatja a rákot az ultrahangvizsgálat? 7 eset, amikor életmentő segítség lehet
- gyógyszer
- gyógyszertár