Kannibálok között járt a magyar ápolónő, de nem ők ölték meg: vértanúhalált halt Molnár Mária

Molnár Mária, a magyar református misszionárius vértanúhalált halt a távoli Pápua Új-Guineában, ahol nem a kannibálok végeztek vele.

Molnár Mária élete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Molnár Mária, a magyar református misszionárius életének és halálának története nemcsak a bátorságról és az elhivatottságról szól, hanem az emberi kitartásról is egy nehéz időszakban. 

Molnár Mária élete

Molnár Mária 1886-ban született Várpalotán, egy molnárcsalád gyermekeként. Családja Budapestre költözött, ahol Mária találkozott a hitélettel, és elkötelezte magát a diakonisszai szolgálatra. A Bethesda Kórházban dolgozott ápolónőként, és műtős nővérként is tevékenykedett. Az első világháború alatt sebesült katonákat ápolt, munkájáért elismerésekben részesült.

Molnár Mária 2

Később Győrben ifjúsági munkásként és gyülekezeti diakonisszaként szolgált, ahol bibliaórákat tartott, és lelkigondozói tevékenységet folytatott. 1925-ben Németországba utazott nyelvtudása fejlesztése érdekében, és itt találkozott Friedrich Doepkével, a csendes-óceáni német misszió vezetőjével, akinek előadásai mélyen hatottak rá. Mária elhatározta, hogy misszionáriusként szolgál a távoli Admiralitás-szigeteken, amik Új-Guineától északra, a Csendes-óceánon terülnek el - áll a Református.hu oldalán

Misszionáriusi élet a szigeteken

1928 februárjában Molnár Mária és társai megérkeztek Mánusz szigetére. A környék lakosai között még élt a kannibalizmus hagyománya, melyet Mária érkezése előtt alig tizenöt évvel betiltottak. Mária a Pitilu-szigetre költözött, ahol tanította a gyerekeket, gyógyította a betegeket, és a felnőtteknek bibliaórákat tartott. Tevékenységei során Mária népszerűvé vált, a helyiek „Miszisz Doktornak” nevezték őt.

A háború kitörésével a japánok 1942-ben elfoglalták az Admiralitás-szigeteket, és a helyi misszionáriusokat fokozott megfigyelés alá helyezték. Mária azonban a német kollégáihoz képest nagyobb szabadságot élvezett, így bejárhatott olyan falvakba is, ahová mások nem mehettek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A tragikus végzet

1943 márciusában a japánok összegyűjtötték a szigeten élő külföldi misszionáriusokat, köztük Molnár Máriát is, és az Akikaze nevű torpedórombolóra terelték őket. Az elkövetkező események tragikus fordulatot vettek: a parancs, amely értelmében a foglyokat meg kellett ölni, szörnyű sorsra juttatta őt és társait. Molnár Mária tudta, hogy milyen vég vár rá, és búcsúzóul egy hívét figyelmeztette: „A rossz emberek elvisznek engem, és én meg fogok halni.

Az Akikaze fedélzetén bekötött szemmel és összekötött kezekkel a misszionáriusokat és sok más foglyot végeztek ki. Az események utólagos kivizsgálása során kiderült, hogy a parancsot valószínűleg egy félreértés alapján adták ki, de a végrehajtás kíméletlen volt.

Molnár Mária 1

Molnár Mária emléke és öröksége

Molnár Mária emlékét a mai napig őrzik a Mánusz szigetén élők, akik számára ő nem csupán egy misszionárius, hanem egy szimbolikus figura, aki a hit és az önfeláldozás megtestesítője. Pitilu szigetén emléktemplomot emeltek tiszteletére, és a helyi iskolát is róla nevezték el. A magyar református közösség mindmáig emlékezik Mária bátorságára és elhivatottságára, aki nemcsak a kannibálok között, hanem az emberi sorsok sötét időszakaiban is kiállt hitéért.

Korábbi cikkünkben megismerhetsz egy briliáns ápolónőt is: ő volt az első, aki harcolt a betegek jogaiért.

8 nő, aki áttörést hozott az orvostudományban: Karikó Katalintól Virginia Apgarig

Áttörő orvostudományi sikereket nemcsak férfiak, hanem nők is hoztak, és nagyon sokat köszönhetünk nekik.

Elolvasom

(Képek forrása:  ELBIDA Projekt, a képek felhasználását Bíró Dániel, ez ELBIDA Projekt alapítója engedélyezte.)

Ezt is szeretjük