Minden idők legjobb természetes méregtelenítője: pitypang

Így fogyaszd!

Nem csupán sárga virágszőnyeggé varázsolja a tavaszi mezőt.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kutyatej, kákics, kikirics, gyermekláncfű - mindössze négy a pongyolapitypang több száz elnevezése közül. A rengeteg név sejteti, hogy a növény régóta használatos a népi, illetve a természetgyógyászat területén.

Gyógynövényként az arab térségben kezdődött a története: a tudományban ma használatos neve, a Taraxacum már megtalálható Avicenna, az arab orvos XI. századból származó gyógyászati alapművének latin fordításában, a Canon medicinae-ben. A pitypangot ma főként méregtelenítésre használják.

Eredete és termesztése

A pitypang a fészkesvirágzatúak - Asteraceae - családjába tartozik, és az északi félteke minden mérsékelt éghajlatú területén honos. Megtalálható réteken és legelőkön, kertekben és parkokban. Gyógyászati használatra Bulgáriából, Romániából, Magyarországról, Lengyelországból és az egykori Jugoszláviából exportálják.

Hasznos vegyületei

A gyógyászatban a pitypang összes részét alkalmazzák, de a gyökere és a zöldje különösen sok hatóanyagot tartalmaz. A zöldjében szeszkviterpén keserűanyagok, flavonoidok, aminosavak, ásványi anyagok és nyomelemek - például cink és réz - vannak. A gyökér emellett rendkívül nagy mennyiségű káliumot, szénhidrátot, karotinoidot, C- és E-vitamint, valamint B-vitamin-komplexumot tartalmaz. A pitypang epehajtó, vízhajtó, veseserkentő és enyhén hashajtó hatású.

A 15 leghatékonyabb karcsúsító gyógynövény

Nézegess képeket!

Elolvasom

Alkalmazási területei

Tudományosan elismert a pitypang gyökerének és zöldjének alkalmazása étvágytalanságra és emésztési panaszokra, valamint az epefolyadék kiválasztásának serkentésére. A természetgyógyászat a pitypangot méregtelenítő szerként alkalmazza tavaszi és őszi kúrákban, valamint a reuma és a köszvény kezelésének kiegészítésére.

Gyógynövénylexikon
Még több természetes gyógymódot találhatsz gyógynövénylexikonunkban. Kattints ide!

Méregtelenítés profi módon

Ha most szeretnél tavaszi méregtelenítésbe fogni, kattints az alábbi videóra, és hallgasd meg dietetikus szakértőnk tanácsait.

Így fogyaszd!

Pitypang a salátában

A pitypang, amely rokona a cikóriának és a rukkolának, erősíti a szervezetet, elősegíti az emésztést, emellett vértisztító hatású is. Leveleit érdemes tavasszal szedni, amikor még lédúsak és zsengék - lehetőleg minél távolabb a várostól. A rukkolához hasonlóan a növény levelét különféle salátákhoz használhatod. Megbolondíthatod vele a görög vagy akár a Cézár-salátát is.

Emésztésserkentő, méregtelenítő pitypangtea

Emésztési panaszokra vagy méregtelenítésre a pitypangtea javasolt. Forrázz le két teáskanál szárított pitypanghajtást és -gyökeret egy csésze vízzel. Ezután főzd fel, hagyd állni tíz percig, majd szűrd le. Napi két-három alkalommal igyál egy csészével étkezés előtt, majd utána egy-egy pohár vizet fogyassz el.

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Ellenjavallatok és mellékhatások

Ha epegyulladás, epekő vagy epevezeték-, esetleg bélelzáródás áll fenn, az orvossal kell előzetesen egyeztetni a pitypang alkalmazását. A friss növény tejnedve egészen ritkán kontaktallergiát okozhat. Nagyon érzékeny személyek a pitypangteára vagy -lére gyomorégéssel reagálnak.

Cikkünk az Athenaeum Kiadó Kis kolostori patika című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük