Ez a méhsüllyedés négy szakasza - Gyakran vizelettartási nehézségek jelzik a bajt
A méhsüllyedést sokáig észre sem veszik a nők, pedig később akár műtéti beavatkozásra is szükség lehet.
Sokáig akár fel sem tűnik, de egy idő után az érintett nők egy része húzó jellegű fájdalmat érezhet a kismedence területén, amit derékfájás is kísérhet.
Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész arra hívta fel a figyelmet, hogy az esetleges méhsüllyedés kivizsgálásával nem ajánlott megvárni az olyan tüneteket, mint a vizelettartási képtelenség, a probléma enyhébb fokozatainál is fontos orvosi segítséget kérni, ugyanis az időben megkezdett kezelés súlyos állapotokat előzhet meg.
Ilyen tünetekkel jár kezdetben
A méhsüllyedés kifejezés pontosan leírja azt az állapotot, amely során a meggyengült medencefenéki izmok és megnyúlt szalagok miatt a méh - fokozatosan veszítve az erős támasztásból - elkezd lecsúszni. A méhsüllyedés stádiumai az alábbiak:
- Első stádium: a méhnyak a vaginába süllyed.
- Második stádium: a méhnyak a hüvelybemenetbe esik.
- Harmadik stádium: a méhnyak már a hüvelyen kívül van.
- Negyedik stádium: az egész méh a hüvelyen kívül helyezkedik el - ez egy nagyon súlyos állapot.
Az enyhe fokú méhsüllyedést sokszor észre sem veszik a nők, és esetleg csak egy nőgyógyászati vizsgálaton fedezzük fel - ismerteti Józan doktornő. - Néhányan azonban felfigyelhetnek arra, ha a kismedence területén bizonytalan, húzó jellegű fájdalmat éreznek, amihez gyakran derékfájdalom is társul. Később arra figyelhetnek fel a nők, hogy vizelettartási probléma, székletürítési nehézség jelentkezik, és igen gyakori gond a szexuális élet során, hogy a hüvely kitágult.
A második, harmadik stádiumban úgy érezheti a páciens, hogy golyókon ül, vagy nyomásérzete van a hüvelycsatornában, a hüvelyben pedig sokszor kitapintható valamiféle kiboltosulás. Ha pedig a méh teljesen kiboltosul a hüvelyből, vagy lehetetlenné válik a vizelés, a székelés, azonnal orvoshoz kell fordulni!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezek az ismert rizikófaktorok
A kismedencei szerveket tartó rendszer meglehetősen összetett, hiszen izmok, szalagok és kötőszövet együttes ereje, támogatása szükséges ahhoz, hogy megtartsa többek közt a méhet, a húgyhólyagot, a petefészket stb. Ezt a komplex tartóhálózatot azonban több tényező is meggyengítheti:
- A terhesség során esetleg károsodó támasztó szövetek.
- Egy vagy több hüvelyi szülés.
- Ösztrogénhiány (aminek elsődleges oka a menopauza, de egyes kórállapotok is okozhatják).
- Genetikai hajlam a kötőszöveti gyengeségre.
- Tartósan fokozott nyomás a hasüregben, amit okozhat például betegség miatti rendszeres köhögés, székrekedés miatti feszítés, nehéz súlyok emelgetése.
- Jelentős túlsúly, elhízás.
Ha beigazolódik a méhsüllyedés diagnózisa, nagyon ajánlatos a gátizomtorna, a Kegel-gyakorlatok végzése, amelyek hatékonyan edzik a kismedencei izmokat. Ez még a legenyhébb tüneteknél és akár megelőzésképp is fontos lehet. Sokszor már ez is elég lehet ahhoz, hogy megakadályozza a folyamat további romlását, és esetleg más szervek, vagyis a hólyag, a végbél süllyedését. A hüvelyi elektrostimulációs kezelések is ugyanezt a célt szolgálják.
Amennyiben súlyosabb esetről van szó, megoldást jelenthet ideiglenesen vagy akár véglegesen a terápiás méhgyűrű (pesszárium), amely a hüvelycsatornába helyezve támasztja a süllyedő méhet. A menopauza kapcsán kialakuló ösztrogénhiány hormonpótlással orvosolható. Ugyanakkor bizonyos esetekben helyreállító műtétre is szükség lehet, végső megoldásként pedig a méheltávolítás jöhet szóba.
5 dolog, ami növeli a méhsüllyedés kockázatát - Olvass tovább!
A menopauza, a hüvelyi szülés, az elhízás és más tényezők is hajlamosíthatnak a méhsüllyedésre, amely az életkor előrehaladtával egyre több nőt érint.Dr. Józan Gyöngyi , a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész szerint már az első tünetekkel ajánlott szakemberhez fordulni, hiszen az időben megkezdett kezelés súlyos állapotokat előzhet meg.
5 dolog, ami növeli a méhsüllyedés kockázatát: szakértő beszélt a tünetekről
Különös tünetekkel jelentkezhet az igen súlyos nőgyógyászati betegség.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- műtét
- méhsüllyedés