3 dolog, ami meddőséget okozhat

Az elmúlt évekhez képest egyre nő azon nőknek a száma, akiknek nem lehet gyerekük. Az okok gyakran a környezetedben keresendők!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Transz-zsírok

Érdekes, hogy néhány évvel ezelőtt több orvos is úgy gondolta, hogy a táplálékkal bevitt zsír mennyisége és a koleszterin értéke összefügg a nők termőképességével.

A magas koleszterinszinttel rendelkező nőket sokszor riogatták a meddőség veszélyével. Mára már bebizonyosodott, hogy ez nem igaz.

De ezen tévhitből kiindulva a Harvard School of Public Health kutató orvosai több, mint 18 ezer nőtt vizsgáltak mintegy nyolc éven keresztül, a különböző elfogyasztott zsírok függvényében. A vizsgálat eredménye egyértelműen azt mutatta ki, hogy a telítetlen zsírsavaknak és az állati eredetű zsíroknak sincs köze ahhoz, hogy egyes nők nem képesek megfoganni.

Ellentétben viszont a transz-zsírokkal. A transz-zsír mesterségesen előállított, folyékony olajból készült szilárd zsír. Azok a hölgyek, akik az összes bevitt kalóriának csak a két százalékát már nem telítetlen zsírsavakból, hanem transz-zsírokból fedezték, kétszeresére növelték meddőségük esélyét.

Dohányzás

A cigarettáról szintén rengeteg olyan feltételezés keringett, mely kapcsolatba hozta a meddőség kialakulásának okával. Aztán ez a hullám elcsitult, és éveken keresztül nem lehetett róla hallani.

Az utóbbi öt-hat évben azonban újra terítékre került a feltevés, olyannyira, hogy a Massachusetts General Hospital orvosai kutatásaik során be is bizonyították, hogy a cigaretta olyan méreganyagokat tartalmaz, melyek károsítják a petefészkek működését.

A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a méreg nem feltétlenül okoz közvetlen meddőséget, de mindenképpen lerövidíti az aktív, termékeny időszakot.

Amennyiben mind a két fél egészséges, szaporodásra alkalmas, úgy a pároknál 75%-ban fél éven belül létrejön a terhesség. Egy éven belül ez a szám 90%-ra emelkedik. Két éven belül ez az érték 95% lesz.

A sport?

Egy ausztrál kutatócsoport azt vette tíz éven át górcső alá, hogy a rendszeres, kemény sport okoz-e meddőséget. A kutatást olyan élsportolók miatt kezdték meg, akiknek karrierjük abbahagyása után minden próbálkozás ellenére sem született gyermekük.

A kérdés evolúciós háttere az ösztönökben keresendő. Amikor az ember erős fizikai munkát végez, vagy sokat sportol, és mindezt hosszútávon teszi, a szervezete vészriadót fúj.

Az erős fizikai igénybevétel ugyanis az életért való menekülésre emlékezteti, és ilyenkor megállít minden reprodukciós folyamatot – így lehetséges az is, hogy a fiatal sportolóknak elmarad a menstruációjuk. Mivel ez a vészriadó évekig fennáll, a test nem szeretne utódokat létrehozni. A feltevés pszichológiája helytálló, de a kutatás nem bizonyította be az elméletet.

Ezt is szeretjük