Meg szabad inni a csapvizet? Nézd meg, milyen ott, ahol te laksz!
Van néhány dolog, amit érdemes tudnod a csapvízről.
Hazánkban igen sokan vélekednek úgy, hogy a csapvíz helyett érdemesebb palackozott vizet, ásványvizet fogyasztani, többek között azért, mert tartanak tőle, hogy előbbi egészségtelen, és olyan anyagokat tartalmazhat, melyek károsak lehetnek az emberi szervezetre nézve.
Általánosságban elmondható, hogy a magyarországi ivóvíz emberi fogyasztásra alkalmas, azonban ez a vízminőség alapján településenként változhat, az erre vonatkozó információkkal tehát érdemes alaposan tisztában lenni.
Honnan tudhatod, hogy lakóhelyeden milyen a csapvíz?
Magyarországon kormányrendelet rögzíti az emberi fogyasztásra szánt víz paramétereit és határértékeit, vagyis az ivóvíz minőségi követelményeire vonatkozó irányelveket, emellett azonban a vizsgálatok gyakoriságát és az ellenőrzés rendjét is.
Arra vonatkozóan, hogy egy adott településen mindezek alapján mi jellemzi a vezetékes víz minőségét, az Országos Környezet-egészségügyi Intézet honlapján is informálódni lehet, melynek felületén a település nevét beírva, illetve térkép segítségével lehet kikeresni az adatokat.
Az üzemeltető felelőssége
Fontos tudni, hogy az üzemeltetők csak az úgynevezett átadási pontig felelősek a víz minőségéért, tehát például, ha egy társasház vagy egy családi ház belső vízvezeték-hálózata okoz minőségbeli változást - többek között akár az ólomvezetékek használata vagy a karbantartás hiánya miatt -, a problémát már nem nekik kell megoldani.
Őket terheli azonban a felelősség, ha az átadási pontig merül fel olyan probléma vagy változás, mely miatt a víz minősége változik, illetve nem lesz iható. Ilyen esetben haladéktalanul értesíteni kell a fogyasztókat - szórólapok, az önkormányzat vagy épp a helyi média által -, ha pedig a víz ivásra és főzésre nem alkalmas, fejenként három liter ivóvizet kell biztosítani naponta.
Csapvíz, desztillált víz vagy palackozott víz?
Az ÁNTSZ egyértelműen állást foglal a desztillált vízzel kapcsolatban, tájékoztató anyaga szerint ugyanis hosszútávon semmiképp sem szabad fogyasztani, ugyanis hiányoznak belőle az ivóvízzel a szervezetbe vitt fontos ásványi anyagok és nyomelemek, emellett hatására ezek a szervezetből ki is mosódnak, ami többek között az ionegyensúly felborulásához, gyengeséghez, fáradtsághoz, hosszútávon pedig csontritkuláshoz is vezethet.
Véleményük szerint az összes ásványi anyag mennyiségét tekintve nem határozható meg egyértelműen a különbség ásványvíz és csapvíz között, előfordulhat például az is, hogy a vezetékes ivóvízben nagyobb mennyiségű fontos összetevő található.
Bár mindkettő minőségére nagyon szigorú feltételek vonatkoznak, nem véletlen, hogy sokan ódzkodnak a csapvíztől, többek között annak klórtartalma miatt, emellett az ÁNTSZ is kitér Ivóvíz kiskátéjában arra, hogy például a csecsemők és a kismamák bizonyos összetevőkre érzékenyebbek lehetnek, vagy épp arra, hogy miután világszerte felismerték az ivóvízben található gyógyszermaradványokra és hormonokra vonatkozó kockázatfelmérés jelentőségét, jelenleg is folynak kutatások a témában.
Ha nemcsak arra vagy kíváncsi, településeden milyen a víz minősége, de részletesebben is érdekel, milyen esetekben lehet kockázata fogyasztásának, illetve mikor teljesen biztonságos, kattints ide, és az ÁNTSZ lakossági tájékoztatójából bővebben is informálódhatsz.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- kopaszodás