A 8 leghatékonyabb emésztésjavító gyógynövény
Rettegsz a kalóriák miatt? Probléma van az emésztéseddel? Fordulj a természet patikájához!
Ha emésztésed nem működik megfelelően, szervezeted egyensúlya megbillen, és a méreganyagok nem ürülnek ki optimális ütemben testedből. Ennek komoly következményei lehetnek az egészségedre nézve, ráadásul a fogyókúrád is sikertelen marad. Gyógyszerek helyett azonban válaszd a természetes megoldásokat - íme, a leghatékonyabb emésztésjavító gyógynövények.
Angelikagyökér - Angelica archangelica
Az Európában és Ázsiában honos gyógynövényt angyalgyökérnek is nevezik. Több mint ezer éven át mágikus növényként tartották számon: Európában például a gyerekek nyakába tették nyakláncként, hogy elűzze a betegségeket és a gonosz szellemeket.
A növény elsősorban emésztési zavarok, teltségérzés, puffadás esetén és görcsoldóként hatékony. Kapható gyári készítmények, teafilterek formájában, de magad is elkészítheted. Egy teáskanál apróra vágott angelikagyökeret másfél deci forrásban levő vízzel önts le, majd hagyd állni tíz percig. Fél órával étkezés előtt fogyassz el belőle egy csészével, de naponta legfeljebb két alkalommal.
Görögszéna - Trigonella foenum-graecum
A Földközi-tenger vidékéről és Nyugat-Ázsiából származó görögszéna egyike azon gyógynövényeknek, melyek a legrégibb korok óta szolgálják az egészség megőrzését. A görögszéna kiváló diétakiegészítő, ugyanis gátolja a koleszterin felszívódását, és csökkenti a vércukorszintet.
Elsősorban magját használják fel, az ebből készült teafiltert vagy kapszulát megtalálhatod a gyógynövényboltok polcain. Külsőleg fekélyek, gyulladások, ekcémák esetén is hatásos. Szépítőszerként már az ókorban felhasználták bőrfeszesítő hatása miatt.
Orvosi ziliz - Althaea officinalis
Az afrikai eredetű növény a mályvafélék rokona. Gyógyító értéke már régóta ismert. Ha gyakran ég a gyomrod, próbáld ki az orvosi zilizből készült teát, a növényben található nyálka ugyanis védőréteget képez a torokban és a gyomorban, ezáltal védi a gyomornyálkahártyát a savtól.
Az orvosi ziliz gyökerét megvásárolhatod a gyógynövényboltokban, amiből könnyen elkészítheted a teát. Három teáskanál apróra vágott gyökeret másfél deci hideg vízzel önts le, egy-két órán át - gyakori kevergetés mellett - hagyd állni, szűrd le, majd fogyasztás előtt enyhén melegítsd fel. Naponta többször kortyolgasd, de a napi adag ne legyen több 15 grammnál.
Aloé - Aloeaceae
Az aloé értékes levele számos betegség leküzdésében bizonyult sikeresnek, nem véletlen, hogy már az ókori Egyiptomban is az örök élet szimbólumaként tisztelték. Egyes alkotórészei segítik a víz felhalmozódását a bélrendszerben, ezáltal növelik a teltségérzetet, és helyreállítják a bélműködést, gyorsítják az anyagcserét.
Az aloé kiválóan alkalmazható, ha székrekedéssel küzdesz. Nyugtatja az emésztőrendszert, elősegíti a szervezet természetes tisztulását, gyorsítja a fogyást. Fontos azonban, hogy óvatosan bánj vele, napi adagja nem lehet több húsz-harminc milligrammnál, és maximum két hétig alkalmazhatod.
Gyömbér - Zingiber officinale
A gyömbért Kínában és Indiában már ősidők óta alkalmazzák gyomornyugtatóként. Az ókori indiaiak testet-lelket megtisztító szerként tekintettek rá. Köztudottan jó emésztési zavarok enyhítésére, görcsoldó, és megszünteti a puffadást.
Hatása gyökerének illóolajában rejlik. Ha elrontottad a gyomrodat, vagy hányingered van, próbáld ki a gyömbérgyökeret! Tengeribetegség esetén is ezt javasolják. A gyömbért a fogyókúrák során is előszeretettel alkalmazzák, ugyanis fokozza az emésztőnedvek termelődését, így segíti a nehéz, zsíros ételek emésztését. Kapható kapszulaként, de por formájában, folyadékkal is fogyaszthatod.
Szója - Glycine soya
Ázsiában már több mint ötezer éve ismerik a szójabab jótékony hatásait. Fehérjetartalma kiemelkedően magas, kevés benne a zsír, és rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Főleg magas koleszterinszint esetén ajánlott, emellett segít megelőzni az epekő kialakulását. Tanulmányok bizonyítják, hogy a szójafehérje szójaflavonoidokkal és ballasztanyagokkal kombinálva kiváló testsúlycsökkentő. Felgyorsítja az emésztést, nem utolsósorban pedig energiát ad. Élelmiszerként is forgalmazzák, de étrend-kiegészítők formájában is hozzájuthatsz. 2004-ben forgalomba kerültek a génmódosított szójatermékek is, így mielőtt szóját vásárolsz, mindig nézd meg a csomagolást.
Bolhafűmag - Pulicaria vulgaris
A növény magja és héja segíti a bélműködést, tehát, ha székrekedéssel küzdesz, hatékony segítség lehet. Koleszterincsökkentő hatása miatt epepanaszok megelőzésére is javasolt, emellett kiváló méregtelenítő, így tökéletes kiegészítője az eredményes fogyókúrának. A manapság elég gyakori irritábilis bél szindróma kezeléseként is bevált. Négy teáskanál magot áztass be két deci vízbe, és sok folyadékkal naponta egyszer fogyaszd. Ha a koleszterinszintedet szeretnéd csökkenteni, elég a napi dózis fele.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Szenna - Cassia angustifolia
Az Indiában és Egyiptomban honos szenna az egyik legismertebb hashajtó. Gyógyításra levelét és termését használják. Kiváló emésztésserkentő, gyorsítja a bélmozgást, fokozza a teltségérzetet. A népi gyógyászatban májbetegségek, vérszegénység, mérgezések kezelésére alkalmazzák. Kapható tea formájában, de te is elkészítheted. Két teáskanál felvágott szennalevelet két és fél deci forró vízzel önts le, majd hagyd állni öt percig. Miután leszűrted, a meleg italból kortyolgass el egy-két csészével.
A bélfal izgatásával ható hashajtó szereket - így a szennát is - orvosi tanács nélkül hosszú időn keresztül nem szabad alkalmazni. Továbbá kerüld a következő betegségek esetén: bélelzáródás, vakbélgyulladás, ismeretlen eredetű hasfájás. Ha szívgyógyszert vagy vízhajtó szereket szedsz, a szenna alkalmazása előtt kérd ki háziorvosod véleményét. Ugyanezt tedd meg általánosságban is, az összes többi gyógynövény esetében.
Cikkünk elkészítésében Dr. Jörg Grünwald és Christoph Janicke Zöldpatika című könyve nyújtott segítséget.
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- zsírégető táplálék
A jövő zsírégető csodaszere
- joghurt
- citrom
5 extra hatékony béltakarító, salaktalanító táplálék
- villámdiéták
- villámdiéta mintaétrend