Visszanyerhetik a látásukat a vak emberek: forradalmi terápiát fedeztek fel a kutatók
Egy úttörő őssejtterápia lehetőséget nyújthat a szaruhártya-sérülések következtében látásukat elvesztő emberek számára.

Egy új, kísérleti fázisban lévő őssejtterápia reményt adhat azoknak, akik egy súlyos szaruhártya-betegség, az unilaterális limbus őssejthiány (LSCD) következtében veszítették el látásukat. A kutatók által kifejlesztett módszer az LSCD kezelésére irányul, és az első klinikai eredmények biztatóak: a terápiában részt vevő páciensek felénél már három hónap elteltével teljes szaruhártya-helyreállás történt.
Látás visszanyerése őssejtterápiával
A világon több mint 10 millió ember szenved szaruhártya-károsodás miatt kialakult vakságban, amelyet különböző sérülések, például vegyi anyagok vagy égési sérülések idézhetnek elő. Az LSCD során a szaruhártyát regeneráló limbus őssejtek nem képesek megfelelően működni. Jelenlegi kezelési lehetőségei közé tartoznak a limbus őssejt-transzplantációk és különféle sebészeti eljárások, ám ezeknek számos korlátja van.

A Massachusetts Eye and Ear és a Harvard Medical School szemészeti tanszékének kutatói egy innovatív, „cultivated autologous limbal epithelial cells” (CALEC) nevű terápián dolgoznak, amely az LSCD kezelésében nyújthat megoldást. A módszer során a páciens egészséges szeméből egy apró biopsziát vesznek, amelyből limbus őssejteket nyernek ki. Ezeket egy speciális laboratóriumban szaporítják, majd a beteg sérült szemébe ültetik vissza. Az újonnan beültetett sejtek segítenek helyreállítani a szaruhártya felszínét, így lehetőséget adva akár további szaruhártya-transzplantáció nélkül is a látás helyreállítására.
A klinikai vizsgálatok során 15 beteg vett részt a kísérleti kezelésben, közülük 50%-nál három hónapon belül teljes szaruhártya-helyreállást tapasztaltak. A javulás mértéke az idő előrehaladtával tovább nőtt: 12 hónap után már a páciensek 79%-a tapasztalta a kezelés pozitív hatásait.
A kutatók kiemelték, hogy a CALEC-terápia magas biztonsági profillal rendelkezik, és eddig nem mutatott komoly mellékhatásokat sem a donor, sem a kezelt szem esetében. Egyetlen fertőzéses esetet jelentettek, de az sem volt összefüggésben az őssejtátültetéssel.
Dr. Ula Jurkunas, a kutatás vezetője és a Harvard Medical School szemészprofesszora hangsúlyozta, hogy a jelenlegi kezelési lehetőségek számos kockázattal járnak, például a másik, egészséges szem károsodását okozhatják. Ezzel szemben a CALEC-módszer biztonságosabb alternatívát nyújthat a jövőben.
Benjamin Bert, a MemorialCare Orange Coast Medical Center szemész szakorvosa szintén lelkesedéssel nyilatkozott az új eljárásról, kiemelve, hogy eddig a limbus őssejtek pótlása kizárólag holttestből származó szövetekkel volt lehetséges, ami jelentős immunológiai kockázatokat hordozott magában. A saját sejtek felhasználásával azonban ezek a komplikációk elkerülhetők.
A következő lépés egy nagyobb mintán végzett klinikai vizsgálat lesz, amelyben a kutatók azt is vizsgálják, hogy a CALEC-terápia más donorok sejtjeivel is működhet-e. Ha ez a módszer sikeresnek bizonyul, azok számára is megoldást jelenthet, akiknek mindkét szeme sérült.
A kutatás jelenlegi eredményei bizakodásra adnak okot, és ha a további tesztek is sikerrel zárulnak, a jövőben szélesebb körben is elérhetővé válhat ez az innovatív látás-helyreállító terápia.
Milyen betű szerepel a képen? Van, aki nem lát rajta semmit
Látod, amit mások nem? Teszteld a színlátásodat ezzel a különleges kvízzel!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)