11 bevált módszer a kínos lábszag ellen
A cipőből, illetve szandálból kiáramló kínos probléma könnyen megkeserítheti az életedet a melegben.
Lábad sok millió baktérium természetes élőhelye. Ezek a mikroorganizmusok az izzadsággal, valamint az elhalt hámsejtekkel táplálkoznak, és melléktermékeik kellemetlen lábszagot okoznak. Emellett azonban az is előfordulhat, hogy valamilyen gombás fertőzés áll a háttérben. Mit tehetsz az orrfacsaró illatok ellen, ha már a napi többszöri lábmosás sem segít?
A jól bevált izzadásgátló
Talán nem meglepő, hogy a hónaljra alkalmazott dezodor megakadályozhatja a láb izzadását is. Fújd a lábadra az illatszert, mielőtt a cipőt vagy a zoknit felvennéd. Ha ez nem válik be, próbálkozz speciálisan a lábizzadás ellen gyártott termékekkel.
Áztatás és illatosítás
Forralj két feketetea-filtert öt deciliter vízben 15 percig. Vedd ki a filtereket, majd hígítsd a teát két liter vízzel, és áztasd benne a lábadat húsz-harminc percig. Az erős fekete teában lévő csersav elpusztítja a baktériumokat, valamint a pórusok összehúzásával korlátozza az izzadást.
Keverj össze egy pohár ecetet és egy tál meleg vizet, majd adj hozzá néhány csepp kakukkfűolajat. Az olaj erős fertőtlenítő anyagokat tartalmaz, melyek elpusztítják a rossz szagot okozó baktériumokat. Ezt a műveletet ismételd egy héten át napi 15-20 percig. Arra azonban vigyázz, hogy, ha nyílt seb van a lábadon, inkább hanyagold néhány napig az áztatást.
Keverj össze két pohár keserűsót négy liter meleg vízzel egy lavórban. Naponta kétszer áztasd benne a lábadat körülbelül 15 percig. Az érösszehúzó hatású keserűsó csökkenti a kínos szagokat, és elpusztítja a baktériumokat.
Illatos gyógyír
A levendulaolaj nem pusztán jó illatú, hanem remek baktériumölő tulajdonsággal is bír. Dörzsölj néhány cseppet a lábadba, majd masszírozd be alaposan az esti lefekvés előtt, és húzz zoknit éjszakára. A szer alkalmazása előtt azonban mindenképpen próbálj ki egy cseppet egy kisebb bőrfelületen, hogy nem okoz-e irritációt.
Az akné ellenszere
Kenj az akné kezelésére ajánlott benzoil-peroxid-tartalmú zselét a talpadra. Ez ugyanúgy képes elpusztítani a rossz szagot okozó baktériumokat, mint a pattanásért felelős kórokozókat. Az Akneroxid gél vény nélkül is kapható a patikákban.
Poros megoldás
Szórj lábfejedre hintőport vagy lábhintőport, mielőtt cipőt vagy zoknit veszel. Ez magába szívja a nedvességet, így segít megszüntetni a kellemetlen illatokat. Ezen kívül kipróbálhatod még a szagsemlegesítő hatású szódabikarbónát is.
A nedvesség ellen
Naponta legalább egyszer, de akár kétszer-háromszor is cserélj zoknit, valamint fontos, hogy minden évszakban legalább két pár cipőt hordj felváltva. Minden használat után tedd jól szellőző helyre a cipőt, és minimum 24 óráig ne vedd fel újra. Mindez segíteni fog abban, hogy megakadályozd a baktériumok túlzott elszaporodását.
Amikor az időjárás engedi, hordj oldalt nyitott cipőt vagy szandált, hogy lábad megfelelően szellőzhessen. Ugyanakkor lényeges, hogy elkerüld a műszálas zoknik viselését. Bizonyos esetekben ez a lábszag egyik legfőbb kiváltó oka. Otthon pedig, ha csak teheted, járkálj inkább mezítláb.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A cipő szerepe
Mindig igyekezz természetes anyagokból gyártott, jól szellőző cipőket választani, és kerüld a műbőr lábbeliket. A sportcipőket – ha a kezelési útmutató engedi – havonta egyszer dobd a mosógépbe, és egy nem túl hosszú programmal mosd át.
Illatozó lábbelik
Tárold a cipőket világos, jól szellőző helyen, ne sötét gardróbban vagy szekrényben, ahol a baktériumok és gombák kedvükre szaporodhatnak. Ezenkívül vásárolhatsz szagközömbösítő aktív szénnel készített talpbetétet is, ezt azonban ne felejtsd el három-hat havonta cserélni.
Miután levetted a cipődet, tegyél bele cédrusfaforgáccsal töltött tasakot, mely magába szívja a nedvességet, és közömbösíti a kellemetlen szagokat. Továbbá megpróbálkozhatsz a zeolitot tartalmazó tasakkal is. Ez a vulkanikus eredetű ásványi anyag magába szívja a szagokat és a nedvességet.
Fordulj orvoshoz!
Ha az erős lábszag a házipatika eszközeivel nem semlegesíthető, ha rendkívüli módon izzad a lábad, vagy, ha gombás fertőzés jeleit fedezed fel, mindenképpen keresd fel orvosodat. Ilyen esetben ugyanis receptre felírt antibiotikumra vagy gombaölő gyógyszerre lesz szükség.
Elsősegély otthon! Nem kell minden problémával azonnal orvoshoz fordulnod, vagy a megfázás első tüneteire újabb adag antibiotikumért nyúlni: próbáld ki először az otthon is elkészíthető recepteket és hasznos tippeket! Az otthoni gyógymódok közül érdemes néhányat alkalmazni már a tünetek első megjelenésekor, hiszen ekkor általában még könnyen visszafordítható a folyamat.
Kiadja a Reader's Digest.
A könyv ára: 8990 Ft
A könyvet itt rendelheted meg!
OLVASD EL EZT IS!
- bőrápolás
- termékenység
Bőrszépítő, szívvédő, termékenységnövelő
- antioxidáns
- gyulladás
Aloe vera: Candida-ellenes, antioxidáns, gyulladáscsökkentő
- szőlő
- természetes csodaszer