Gondolnád? Egészséges a körömrágás és az ágyban evés

A körömrágás erősítheti az immunrendszeredet, az ágyban evés pedig jót tesz az emésztésnek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A körömrágás eredménye nem igazán szép látvány, ráadásul maga a művelet sem kelt pozitív benyomást rólad beszélgetőpartneredben.

Bizonyos szempontból azonban hasznos lehet ez a rossz szokásod. Sőt, annak is megvan a maga előnye, ha az ágyban eszel - derült ki a Daily Mail cikkéből.

Immunerősítő körömrágás

A körömrágás olyan erős kényszer, amelyet nehezen tudsz kontrollálni. Ennek eredményeképpen olyankor is belefogsz, amikor épp a buszon utazol, bevásárolsz, és a kezed távolról sem nevezhető patyolattisztának.

Ám a rossz szokásnak megvan az az előnye, hogy amikor a kezed piszkos, a kórokozók a szájnyálkahártyára kerülnek róla, ily módon pedig számos baktériummal és vírussal találkozik az immunrendszer. Szervezeted fő védelmi bástyája megjegyzi ezeket a mikroorganizmusokat - ám jó esetben nem betegszik meg tőlük -, és amikor legközelebb találkozik velük, nagy valószínűséggel legyőzi őket.

Ez a folyamat lényegében hasonló elven működik, mint a legyengített kórokozókat tartalmazó védőoltás. A körömrágás következtében a szervezeted számos baktériummal és vírussal kerül kapcsolatba, melyek ellen a limfociták a jövőben képesek lesznek védekezni. Pusztán emiatt azonban nem javasoljuk, hogy elkezdd rágni a körmöd.

Nyugalmas étkezés az ágyban

Bizonyára hallottad már édesanyádtól vagy nagyanyádtól, hogy nem szép dolog az ágyban enni. Ennek elsődleges oka, hogy a morzsákat ilyenkor könnyen szétszórod, minek következtében éjjel együtt hálhatsz a hangyákkal, de legalábbis  zavarhatják az álmodat az apró ételmaradékok.

Immunerősítő teák őszre: képeken a 7 legerősebb

Nézegess képeket!

Elolvasom

Másfelől azonban, ha összehasonlítod az ágyban evést a hétköznapok gyorséttermi ebédjeivel, melyeket gyakran útközben fogyasztasz el, előbbinek óriási előnye van. Az emésztési folyamatok ugyanis aktiválják a paraszimpatikus idegrendszert, különös tekintettel a bolygóidegre - nervus vagus -, melynek beidegzési területe kiterjed a mell- és a hasüreg szerveire. Ha emésztés közben valamilyen stresszhatás éri a szervezetet, az idegi szabályozás révén a folyamatban zavar támad.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kerüld el a puffadást és gyomorfájdalmat!

Dr. Nick Read, az IBS Network gasztroenterológus szakembere szerint, ha rohanás közben eszel, vagy feszült vagy táplálkozás közben, az emésztőrendszer nem működik megfelelően, gyomorfájdalom, puffadás alakulhat ki. Amennyiben viszont az ágyban eszel, szinte biztosan nyugodt körülmények között teszed azt, így nem kell tartanod az emésztés folyamatában bekövetkező zavaroktól. Arról azonban győződj meg, hogy egyenesen ülsz-e: érdemes megtámasztanod magad párnákkal, mert a görnyedt testtartás vagy a hason fekvés ugyancsak zavarhatja az emésztést.

Ezt is szeretjük