Léteznek rákgyógyszerek, csak a magyar emberekhez nem jutnak el: mi az oka ennek?
Majdnem négy évet kell várni, amíg ártámogatást lehet rájuk kapni.

Az innovatív onkológiai gyógyszerek ártámogatásba történő befogadási ideje Magyarországon rendkívül hosszú. Egy nemrég elvégzett elemzés szerint átlagosan 3,7 év, így sokszor éveken át változatlan marad a betegek számára elérhető terápiák köre, a terápiás lehetőségek robbanásszerű fejlődése ellenére is.
A tavalyi évben négy onkológiai terápiás területen - melanoma, prosztatadaganat, onkohematológia, tüdődaganat - 15 új, innovatív gyógyszer támogatásba történő befogadása történt meg. Az így elérhetővé váló új gyógyszerek több ezer embernek javíthatnák jelentősen az életkilátásait. Az érintettek januártól juthattak volna hozzá az életmentő terápiákhoz, azonban ez a dátum nem valósult meg. Így nem elég, hogy éveket kell várni a döntésre, de akár fél év is eltelik a rendelet kihirdetése és a között az időpont között, amire a betegek hozzájuthatnak a terápiához.
A késleltetett befogadás oka
A késleltetett befogadások hátterében több dolog is áll. A magyar gyógyszer-értékelési folyamat kifejezetten pénzügyi fókuszú, amit jelentős forráshiány súlyosbít. Valamint a végső minisztériumi szintű döntéshozatalnak nincs meghatározott határideje, aminek következtében a teljes elbírálási időszak több hónapig vagy akár több évig is elhúzódhat.

Túlélési esélyek
Az innovatív terápiák és új gyógyszerek alkalmazása jelentősen hozzájárul a születéskor várható élettartam növeléséhez. Az OECD és más fejlődő országokban a lakossággal súlyozott átlagos születéskor várható élettartam 2000 és 2009 között jelentősen, közel 2 évvel nőtt, és a becslések szerint ebben az innovatív gyógyszereknek volt a legnagyobb szerepe.
Ezzel szemben egy onkológiai elemzésből kiderül, hogy a 2010-ben prosztatarákban, a vastagbélrákban és a tüdőrákban szenvedő magyar onkológiai betegek 1, 2 és 3 éves túlélése nem változott meg jelentős mértékben a 2006-os értékekhez képest. Ennek oka, hogy a vizsgált időszakban nem történt új originális terápiát érintő gyógyszerbefogadás a tanulmány által vizsgált három onkológiai területen. Így a betegek túlélési esélyei sem tudtak javulni.

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?
A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. november 6. 18 óra
Helyszín: Thália Színház
Promóció
Idén januárjától egy további nehezítő tényező akadályozza a beteget az új, innovatív gyógyszerekhez történő hozzájutásban. Az egyedi méltányossággal adható gyógyszereket csak egy bizonyos keretösszegig finanszírozza a biztosító, az efeletti összeget az érintett gyártóknak vissza kell majd fizetni.
Közel 50 innovatív terápia a várakozólistán
Jelen pillanatban közel 50 új terápia vár arra, hogy segíthessen a magyar betegeken. Ezek az onkológia, a diabétesz, az ízületi és egyéb gyulladásos betegségek, a tüdőgyógyászati kórképek és a Hepatitis C területén lennének alkalmazhatóak. Fontos lenne a támogatásba való befogadási folyamat felgyorsítása és a bürokrácia csökkentése, hogy az arra rászoruló betegek időben megkaphassák a legmegfelelőbb kezeléseket.