Hüvelygomba antibiotikum-kúra után? 3 bevált házi trükk a megelőzéshez

Megakadályozhatod a gyógyszeres kezelés negatív következményeit.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nők legnagyobb része élete során többször is találkozik a hüvelyi gombafertőzés kellemetlen tüneteivel. Antibiotikum-kúrák után kifejezetten gyakori jelenség, hiszen a gyógyszer nem csak a káros baktériumokat öli a szervezetben.

A nem kívánt tünetek abból adódnak, hogy az antibiotikumok - a kórokozó baktériumok elpusztítása mellett - a szervezet számára hasznos, a bél- és a hüvelyflóra egészséges egyensúlyát fenntartó baktériumokat is károsítják.

Ha az orvos antibiotikumot írt fel, de szeretnéd elkerülni a hüvelygomba kialakulását, vess be néhány házi trükköt.

A hüvelyflóra érzékeny egyensúlya

A hüvelyben különböző típusú baktériumok élnek - normál körülmények között a tejsavbaktériumok, az úgynevezett lactobacillusok vannak jelen a legnagyobb számban. A tejsavbaktériumok tejsavat termelnek, amely a hüvely normál, alacsony pH-értékének - pH 3,8-4,5 - fenntartásáért felel. Többek között ez a savas közeg akadályozza meg a kórokozó baktériumok elszaporodását.

Ha a tejsavbaktériumok száma csökken, és a pH-szint megemelkedik - lúgos irányba tolódik -, megbomlik a hüvely baktérium-egyensúlya, és elszaporodnak a szervezet immunológiai védekező mechanizmusát károsító baktériumok.

A leggyakoribb női fertőzések természetes ellenszerei

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mit tehetsz a hüvelygomba ellen?

Az alábbi házi trükkök segítenek abban, hogy szervezeted egyensúlyának felborulása ne váltsa ki a hüvelygomba jelentkezését. Előzd meg az antibiotikum-kúra kellemetlen következményét!

Élőflórás kefir és teafaolaj

Bár sokan idegenkednek tőle, az élőflórás kefir segít megelőzni a hüvelygomba kialakulását. Tégy körülbelül öt teáskanálnyi élőflórás kefirt egy pohárba, és adj hozzá öt-tíz csepp 100%-os teafaolajat. Keverd össze alaposan, majd márts bele egy mini tampont, és lefekvés előtt helyezd fel a hüvelybe. Az élőflórás kefir segít helyreállítani a hüvely felborult pH-értékét, a teafaolaj pedig gombaölő hatású. Már az antibiotikum-kúra ideje alatt is alkalmazhatod ezt a gyógymódot néhány napig.

LadeePharma

2011 áprilisától a LadeePharma jóvoltából már Magyarországon is kapható a klinikailag is tesztelt, kettős hatású Lactofeel hüvelygél, amely képes helyreállítani a hüvely normál pH-ját és a hüvelyflórát. A patikákban és online webáruházakban is kapható készítmény természetes összetevői miatt a várandósság és szoptatás teljes ideje alatt is biztonsággal alkalmazható.

A Lactofeel hatékonysága két összetevőben rejlik: tejsavat tartalmaz, amely helyreállítja a hüvely normál pH-ját, és glikogént, amely tápanyagul szolgál a tejsavbaktériumok számára, elősegítve a jótékony baktériumok megfelelő szaporodását. A normál pH és a tápanyagok segítségével a védelmező tejsav-baktériumok elszaporodnak, így a hüvely természetes egyensúlya helyreáll.

Laza viselet és pamutbugyi előnyben

Az élesztőgomba elsősorban meleg, nedves környezetben szaporodik. Így az egyik leghatásosabb megelőzés, ha a szeméremtest szellőzik. Aludj meztelenül, vagy a hálóing alá ne húzz bugyit. Napközben is tartózkodj a szoros, nem megfelelően szellőző ruhadaraboktól. Ilyenek a műszálas, poliészterből és bőrből készült alsó- és felsőruhák.

A műszálas viselet bent tartja a nedvességet és a hőt, elősegítve az élesztőgombák szaporodását. Válassz inkább pamut alsóneműt, mivel a természetes anyag felszívja bőrödről a nedvességet.

Ezt is szeretjük