Ijesztő járvány terjed Magyarországon: ebben a 4 megyében a legsúlyosabb a helyzet
Májelégtelenséghez is vezethet bizonyos betegeknél.
Kiugróan magas számokat produkál a hepatitis A Magyarországon 2025-ben: november elejéig közel 1600 megbetegedést jelentettek, ami mintegy tizenötszöröse a 2019–2023 közötti évi átlagnak – írja a 24.hu.
A vírus okozta májgyulladás a fejlett országokban ritka, hazánkban legutóbb 2014-ben fordult elő ehhez mérhető hullám.
Hepatitis A terjed Magyarországon
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) adatai szerint a járvány leginkább Budapestet, valamint Pest, Fejér és Komárom–Esztergom vármegyét érintette, de az ország minden régiójából érkeztek bejelentések. A 3–59 éves korosztályokat közel azonos arányban sújtja a fertőzés.

A Hepatológiai Központ szakértője, dr. Németh Alíz szerint a hepatitis A sok esetben tünetmentes, de előfordulhatnak fáradékonyság, hányinger, hasmenés, hasi fájdalom, étvágytalanság, sötét vizelet, világos széklet, láz és a szemfehérje sárgulása. A tünetek általában a fertőződés után körülbelül egy hét múlva jelentkeznek.
A fertőzés megelőzhető védőoltással, amely receptre, térítés ellenében elérhető a patikákban. Emellett a kézhigiénia kiemelten fontos, mivel a vírus leggyakrabban szennyezett élelmiszerrel vagy ivóvízzel terjed, ritkábban szoros kontaktus, vér vagy szexuális érintkezés útján.
A bennünk élő nők - Hol az egyensúly a megfelelés és az önazonosság között?
A 21. századi nő minden szerepben helyt áll: dolgozik, édesanya, társ, barát, gondoskodó, és közben próbál önmaga is maradni. Hogyan lehet lavírozni a rohanó mindennapok, a teljesítménykényszer és a saját lelki békénk között? Hogyan találjuk meg az egyensúlyt szerepeink között? Erős Antónia és Pokorny Lia beszélgetnek június 1-jén a MOMkultban arról, mit jelent ma nőnek lenni: hogyan lehet egyszerre helyt állni a munka, a család és a saját vágyak világában, miközben megőrizzük önmagunkat, belső erőnket és harmóniánkat.
Promóció
Bár a hepatitis A legtöbbször enyhe lefolyású, a súlyosabb esetek idősek, várandósok és krónikus betegséggel élők körében májelégtelenséghez vezethetnek, ami kórházi ellátást, ritkán májátültetést tehet szükségessé. Dr. Kiss István, a PTE Orvosi Népegészségtani Intézet igazgatója kiemelte: a járványt leginkább a rossz higiénés körülmények és nem biztonságos ivóvíz elősegítése okozza, valamint a vírus behurcolása más országokból.
Az NNGYK hangsúlyozza: országos, kiterjedt járványtól nem kell tartani, a fertőzések jellemzően jól körülhatárolt területeken koncentrálódnak, és a terjedés megfékezéséhez rendelkezésre állnak a megfelelő eszközök.
Beindult a mindenki által rettegett járvány: megvan az első fertőzött
Az új vírus neve H5N5.
ElolvasomFotók: Getty Images Hungary



















