Hátfájás, kimerültség, hányinger
Az infarktus nem csak a férfiakat érinti. Előzd meg a bajt, és változtass időben szokásaidon!
Az emancipáció és a nemi szerepek eltolódása úgy tűnik, a nőkre nézve egyre súlyosabb következményekkel jár. Legalábbis erre enged következtetni az a kétségbeejtő statisztikai adat, mely rávilágít arra, hogy ma már jobban fenyegetik a nőket a szív- és érrendszeri betegségek, mint a férfiakat.
Folyamatos stressz és kimerültség
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a nők halálozásának 57%-át szív- és érrendszeri betegségek okozzák, míg a férfiak csoportjában ezek a betegségek 45%-ban felelősek a halálozásért. A szívizom vérellátásának elégtelensége miatt kialakult infarktus is egyre több nőt veszélyeztet, ami - számos kockázati tényező mellett - betudható a hajszolt életvitelnek. Ma már egyre több nő tölt be olyan pozíciót, mellyel szükségszerűen együtt jár a folyamatos stressz és kimerültség. Ennek a jelenségnek is betudható, hogy a régebben tipikusan férfibetegségnek hitt infarktus réme a gyengébbik nemet is ugyanolyan - sőt, a férfiaknál is nagyobb - arányban fenyegeti.
Nemek közötti különbségek
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a nők esetében gyakran alig vannak tünetek, és szinte fel sem merül, hogy a rosszullét hátterében infarktus áll. Míg a férfiaknál az esetek felében észlelhető tünet, a nőknél jóval ritkábban és enyhébb formában jelentkeznek a figyelmeztető szimptómák. Míg a férfiaknál általában verejtékezés, mellkasi nyomás és halálfélelem figyelmeztet a veszélyre, addig a nőknél - ha nem is minden esetben, de - más a helyzet. A nők koszorúerei vékonyabbak, ráadásul a szív izomzatának felépítése is eltér a férfiakétól. Ennek következtében különbségek vannak a létfontosságú szerv beidegzésében is, így a fájdalmak észlelése is más formában történik.
Női tünetek
- Gyengeség, hányinger.
- Hátfájás, alkarfájdalom.
- Nyomás a mellkas alsó részén.
- Kimerültség, állandó fáradtság, légszomj.
- Nehézlégzés, szívfájdalom, verejtékezés.
- Görcsös, tompa, nyomó, szorító mellkasi fájdalom.
Az enyhébb, de ugyanolyan veszélyeket rejtő tünetek miatt az is előfordulhat, hogy a nők nem is keresnek fel szakembert, és egész egyszerűen nem is vesznek tudomást a folyamatosan erősödő, gyakran heteken át jelentkező fájdalmakról. A női infarktus elsősorban a változókorban lévő nőket fenyegeti.
A menstruáció megszűnésével ugyanis drasztikusan lecsökken az ösztrogén nevű hormon - például a koleszterintől - védőhatása, minek következtében a nők elveszítik védettségüket a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben. Annak ellenére, hogy a női szív és érrendszer a menopauza idején válik védtelenebbé az infarktust okozó koszorúér-elzáródással szemben, az nem egyik pillanatról a másikra alakul ki. Ráadásul a stresszes életvitel következtében korábbi életkorban is jelentkezhet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Változtass egészségromboló szokásaidon!
Sokáig tartó és gyakran tudatosan egészségromboló életmód következménye, hogy az érfalon a koleszterin hatására zsíros lerakódás keletkezik. Amikor ez a lerakódás megkeményedik, az ér elkezd meszesedni, majd egyre jobban beszűkül. A feltorlódó vérlemezkék akár teljesen el is zárhatják az eret, ami végzetes következményekkel járhat. Ráadásul a nők érrendszere eleve érzékenyebb, így nagyobb a kockázata, hogy - egy elzáródás következtében - a szív bizonyos részei nem kapnak elég vért, és az izom egyes területei elhalnak.
Mit tehetsz?
Annak érdekében, hogy ez a veszély ne fenyegessen, már egészen fiatal korban is nagyon sokat tehetsz, hiszen, ha nem változtatsz időben egészségromboló szokásaidon, később egyre nehezebb dolgod lesz. A nőknél különösen nagy rizikófaktornak számít a dohányzás és a stressz - mely már fiatalabb korban is lecsökkenti a szív és az érrendszer védettségét. Az elhízás, a folyamatos ülőmunka, a magas vérnyomás és a cukorbetegség szintén rendkívüli veszélyeket rejt magában. Ezek a rizikófaktorok amellett, hogy valószínűbbé teszik, gyakran időben is előrehozhatják a súlyos betegség kialakulását.
Nehéz kiszűrni
Érdemes kellő figyelmet fordítanod a megelőzésre, mert a nők esetében sajnos az előzetes vizsgálatok nem mindig mutatják ki az infarktus kialakulásának veszélyét. Bizonyos ultrahangos, gyógyszeres és terheléses vizsgálatok megoldást jelenthetnek, de a rendszeres mozgás, a stresszhelyzetek kerülése, az optimális testsúly és koleszterinszint megtartása segíthet leginkább abban, hogy kialakíts egy olyan életmódot, mely hosszabb távon segít megelőzni a bajt.
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- elhízás
Hasra hízol? - Téged is fenyeget az infarktus és a diabétesz
- megelőzés
- cukorbetegség