A gyomorfekély tünetei és természetes kezelése

Pokoli kínokat okoz az éhség, amit az állandó evés sem csillapít? A gyomorfekély ma népbetegség, és tragikus vége lehet, ha nem kezeled időben!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
A helytelen táplálkozás következtében egyre több embernél jelentkezik gyomorfekély. A rendkívül fájdalmas kór alapvetően nem különösebben veszélyes, és könnyen gyógyítható, ha azonban nem veszed komolyan a tüneteket, és nem kezeled a betegséget, akár halálos szövődményei is lehetnek.

Fertőzés vagy stressz?

A gyomorfekély kialakulásában idegi tényezők mellett a bakteriális fertőzés is nagy szerepet játszik. A betegségben szenvedők többségénél kimutatható a Helicobacter pylori fertőzés, az azonban tény, hogy ez a kórokozó egészséges körülmények között kevéssé veszélyes. A fokozott stressz és az idegi kimerültség azonban erőteljesen gyengítheti immunrendszered, aminek következtében védtelenné válhatsz a baktériummal szemben. A legnagyobb veszélyt mégis a nem megfelelő higiéniás körülmények jelentik, az elhanyagolt konyha, illetve a romlott ételek fogyasztása.
A kórokozó szervezetedbe jutva a gyomor falán telepszik meg, és olyan anyagokat bocsát ki, amik károsítják a nyálkahártya épségét, ezeken a sérüléseken keresztül pedig a gyomorsav komoly hámsérüléseket okoz, és kialakul a gyomorfekély. A gyomorfekély tulajdonképpen a gyomor nyálkahártyájának idült gyulladása, ami erős fájdalmakkal, és egyéb kellemetlen tünetekkel járhat.

Tünetek

  • Erős gyomorégés, szúró fájdalom, ami étkezés hatására enyhül.
  • Hányinger, hányás.
  • Vér színezheti a székletet és a hányadékot is.
Ha a gyanús tünetek bármelyikét észleled, mihamarabb fordulj orvoshoz! A betegség egy rövid antibiotikumos kúrával gyógyítható, azonban ha nem veszed komolyan a figyelmeztető jeleket, az állandó savirritáció következtében gyomorfalad akár át is lyukadhat. Jobb, ha még a gyógyítható betegséget kezelteted, ugyanis az elhanyagolt gyomorfekély gyomorrákhoz vezethet.

Kezelés

A makacs kórokozóktól csak gyógyszeres kezeléssel szabadulhatsz meg. Azonban az antibiotikumok nem csak a káros, hanem a hasznos baktériumokat is kiölik gyomrodból, fontos, hogy kiegészítő kezelésként fogyassz probiotikus ételeket. A natúr joghurtok vagy egyéb élő flórás tejtermékek segítenek helyreállítani egészséges gyomor- és bélflórádat, amíg ugyanis a jótékony baktériumok nem térnek vissza, a legapróbb fertőzéssel szemben is védtelen vagy.

Ritkább esetekben az is előfordulhat, hogy a nyálkahártya gyulladását nem baktérium okozza. Ha az utóbbi időben fokozott megterhelésnek tetted ki magad, vagy valami váratlan tragédia történt életedben, akkor nagy valószínűséggel a stressz okolható. Ebben az esetben a gyulladás kezelése után ügyelj az életmódváltozásra: mindenképpen csökkentened kell a stresszt!

A stresszen kívül komoly veszélyforrást jelenthetnek a gyógyszerek is: különösen a gyulladás- és fájdalomcsillapító tabletták károsíthatják gyomrod nyálkahártyáját. A pirulát mindenképpen bőséges mennyiségű folyadékkal vedd be, illetve az sem árt, ha utána eszel pár falatot, ezzel ugyanis megakadályozhatod, hogy a gyógyszer feltapadjon a gyomorfaladra, és savas oldódása következtében károsítsa azt. A gyógyszerek mellett azonban az alkohol is intenzív savas disszociációval oldódik, úgyhogy ha öröklött hajlamod van gyomorfekélyre, vagy legalább egyszer volt már ilyen betegséged, jobb, ha lemondasz a kedélyjavító, de egyben agykárosító alkoholos italokról.

Megelőzés

Azonban nem kell állandó rettegésben élned, ha hajlamos vagy a gyomorfekélyre. A betegség könnyen megelőzhető vitaminokkal és egészséges ételekkel: a C-vitamin védelmet jelent a Helicobacter pylori ellen, de A-vitaminnal gyomornyálkahártyádat is erősítheted. Egyél sok zöldséget és gyümölcsöt, ezek bővelkednek a hasznos vitaminokban, de védekezhetsz joghurttal is. A természetes bélflóra szintén megakadályozza a kórokozó megtelepedését gyomrodban. Mellőzd - az alkohol mellett - a kávét és a cigarettát, a káros szenvedélyek leghamarabb gyomrodat kezdik ki. Ezzel szemben a károsnak tartott csípős ételek a gyomorfekély ellen nagyon hatásosak lehetnek: a vérkeringés serkentése révén ugyanis javítják a nyálkahártya regenerálódási képességét.
Ezt is szeretjük