7 nap, 2 kiló
Változatos, tartós fogyást biztosít, emellett az utóbbi évek leghatékonyabb diétájának tartják. Itt az ideje, hogy te is megismerd!
A GI-diétát, vagyis az alacsony glikémiás indexű étrendre épülő táplálkozást nem véletlenül tartják az utóbbi évek leghatékonyabb és legegészségesebb fogyókúrás módszerének: sok más diétával ellentétben egy élelmiszercsoport fogyasztását sem tiltja meg, kiegyensúlyozott tápanyagmennyiséget biztosít, segít a cukorbetegség és a szívbetegség megelőzésében, emellett pedig úgy szabadít meg a plusz kilóktól, hogy közben egy percig sem érzed majd éhesnek magad.
A jó és a rossz szénhidrátok
A GI-diéta a mennyiségi korlátozások helyett az étrend megfelelő összetételére, illetve a minőségi tápanyagokra helyezi a hangsúlyt.
Minőség alatt pedig ez esetben elsősorban az alacsony glikémiás indexet kell érteni, pontosabban azon táplálékok összességét, melyek fogyasztása nem okoz a szervezetedben drasztikus vércukorszint-ingadozást.
A GI-diéta megalkotói többek közt azt az általános tévhitet szerették volna megcáfolni, miszerint minden szénhidrát „rossz”, így a fogyókúrára nézve ártalmas. Sokan megfeledkeznek azonban arról, hogy a szervezet számára ez a tápanyagtípus igen jelentős energiaforrást jelent, emellett nemcsak a kenyér, a tészta és a krumpli számít szénhidrátnak, hanem a rostokban és vitaminokban gazdag gabonák, hüvelyes növények, zöldségek és gyümölcsök is.
Mivel előbbiek az emésztés során gyorsan felszívódnak, hirtelen emelik meg a szervezet vércukorszintjét - ami hirtelen inzulinszint-emelkedést, majd pedig a vércukorszint gyors visszaesését vonja maga után -, utóbbiakat lassabban emészted meg, így fogyasztásuk során a vércukorszint egyensúlyban marad, tehát hosszú ideig jóllakottnak érezheted magad. Nem beszélve arról, hogy a tartósan jellemző vércukorszint-ingadozás idővel az egyensúly súlyos zavarához, akár cukorbetegséghez is vezethet. Ellenben az egészséges szénhidrátok fogyasztásával nemcsak a cukorbetegség, de a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását is megelőzheted.
A glikémiás index
Mindezek miatt a glikémiás index, vagyis a GI célja elkülöníteni a teljes értékű, illetve a kevésbé hasznos szénhidrátokat, így az egyes élelmiszereket egy 0 és 100 közötti rangsorban helyezi el aszerint, hogy milyen mértékben emelik meg elfogyasztásuk után a vércukorszintedet. Jó szénhidrátnak az alacsony glikémiás indexű, vagyis az 55 alatti élelmiszerek számítanak, közepes glikémiás indexű besorolást az 56 és 69 közötti értékek kapnak, míg magasat a 70 felettiek.
A GI-diéta követése valójában nem jelent mást, mint olyan ételek fogyasztását, melyek glikémiás indexe viszonylag alacsony. A diéta természetesen nemcsak egészséged megőrzését szolgálja: segítségével fokozatos és tartós fogyást érhetsz el - az első héten akár 2 kiló súlyvesztésre, a következő hetekben pedig 0,5-1,5 kiló mínuszra számíthatsz.
Mintaétrend
1. nap
Reggeli: egy nagy tányér hagyományos zabkása zsírszegény tejből, egy teáskanál mézzel, egy narancs.
Ebéd: 10 dkg grillezett csirkehús, saláta babból, paradicsomból, hagymából és petrezselyemből, egy vékony szelet rozskenyér.
Uzsonna: egy gyümölcs, egy marék tökmag.
Vacsora: 10 dkg halhús vagy csirkehús, zöldségsaláta.
2. nap
Reggeli: egy pohár zsírszegény natúr joghurt, egy alma lereszelve, néhány aszalt barack.
Ebéd: egy nagy tányér zöldségleves, egy szelet barnakenyér, két szilva.
Uzsonna: két puffasztott rizsszelet.
Vacsora: 10 dkg halhús vagy csirkehús, egy héjában főtt krumpli, grillezett paradicsom.
3. nap
Reggeli: gyümölcssaláta egy pohár zsírszegény joghurttal, egy evőkanál napraforgómag.
Ebéd: zöldségsaláta babbal és olívaolajjal, két szelet teljes kiőrlésű kenyér.
Uzsonna: egy marék mogyoró vagy mandula.
Vacsora: 10 dkg csirkehús 4 dkg barnarizzsel, gombával, spenóttal.
4. nap
Reggeli: fél csésze müzli zsírszegény tejjel, gyümölcs.
Ebéd: egy babkonzerv fele, paradicsomszósszal, egy nagy szelet teljes kiőrlésű kenyér, egy narancs.
Uzsonna: gyümölcsturmix zsírszegény tejjel.
Vacsora: 10 dkg csirkehús, zöldségsaláta.
5. nap
Reggeli: egy grépfrút fele, egy teáskanál méz, egy tányér zabkása zsírszegény tejjel.
Ebéd: egy nagy tányér zöldségleves, egy szelet barnakenyér, gyümölcs.
Uzsonna: egy evőkanál túró, egy puffasztott gabonaszelet.
Vacsora: 10 dkg csirkehús vagy halhús, párolt brokkoli, párolt zöldbab.
6. nap
Reggeli: egy alma lereszelve, fahéjjal ízesítve, gyümölcsturmix zsírszegény tejből.
Ebéd: szendvics teljes kiőrlésű kenyérből, grillezett csirkemellfilével, zsírszegény majonézzel, zöldségekkel.
Uzsonna: egy kis adag mogyoró.
Vacsora: egy nagy tányér zöldségleves, egy szelet barnakenyér.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
7. nap
Reggeli: omlett két kisebb tojásból és egy kevés zsírszegény tejből, egy szelet teljes kiőrlésű kenyér, paradicsom.
Ebéd: egy nagy tányér zöldségleves, egy szelet barnakenyér, egy narancs.
Uzsonna: egy nagy alma.
Vacsora: 10 dkg csirkehús, zöldségsaláta.
- 70-100: dinnye, tök, főtt bab, fehérkenyér, zabpehely, pattogatott kukorica, főtt fehér rizs, sült krumpli, maltóz, glükóz, krumplipüré, tejberizs, kalácsok, pizza, cukorka, csokiszelet, fehér lisztből készült tésztafélék.
- 55-69: mazsola, félbarna kenyér, banán, héjában főtt krumpli, barnarizs.
- 55 alatt: korpás kenyér, természetes rizs, teljes kiőrlésű lisztből készült tésztafélék, cukrozatlan bab, natúr müzli, frissen préselt gyümölcslé, barnakenyér, sárgabarack, sárgarépa, lencse, sárgaborsó, étcsokoládé, földimogyoró, zöld színű zöldségek, paradicsom, padlizsán, cukkíni, fokhagyma, vöröshagyma, cukrozatlan tejtermékek.
A diétát várandós és szoptató kismamák, tinédzserek, valamint daganatos és emésztőszervi megbetegedésben szenvedők nem alkalmazhatják. Mielőtt elkezdenéd, mindenképp kérd ki háziorvosod véleményét!
OLVASD EL EZT IS!
- diéta a tartós fogyásért
- mintaétrend a tartós fogyásért
5 kiló mínusz éhezés nélkül - Tartható, zsírbontó diéta
- diétakörkép
- villámdiéták