Sokakat érint, és van, aki előnyt kovácsol belőle: így lehet felismerni az enyhe ADHD-t
Az ADHD tünetei széles spektrumon mozognak, amik jelentős hatást gyakorolnak az érintettek mindennapi életére.
Az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) egy neurofejlődési rendellenesség, amelynek tünetei széles spektrumon jelenhetnek meg, és jelentős hatást gyakorolhat az életminőségre. Bár a súlyosabb tünetek könnyebben észlelhetők, az enyhébb formák gyakran rejtve maradnak, ami megnehezíti a korai diagnózist és kezelést.
A felnőttkori ADHD tünetei
Az ADHD tünetei változatos formákban jelentkezhetnek, és ezek a különböző típusok különböző hatásokkal bírnak az érintettek életére.
Predominánsan figyelemhiányos típus:az érintettek gyakran nehezen tudnak egy adott feladatra koncentrálni, és könnyen elvonják a figyelmüket a külső ingerek vagy saját gondolataik. Problémáik adódhatnak a feladatok szervezésében és befejezésében, gyakori hibákhoz és hiányzó részekhez vezetve. Jellemző rájuk a feledékenység, azaz a fontos határidők, napi teendők vagy más lényeges információk elfelejtése. Az apró zörejek és háttérzajok is könnyen elterelik a gondolataikat.
Predominánsan hiperaktív-impulzív típus: jellemző rájuk a hiperaktivitás, az érintetteknek állandó mozgásigénye van, nehezen maradnak egy helyben, nehézségnek élik meg a sorban állást is. Viselkedésük impulzív, hirtelen döntéseket hoznak, gyakran megszakítják mások beszédét. Hajlamosak a túlzott beszédre, ami zavarhatja a társas kapcsolatok megtartását és kiépítését.
Kombinált típus: a figyelemzavar és hiperaktivitás egyaránt megfigyelhető náluk. Viselkedésük impulzív, kombinálva hiperaktivitással, nehézséget okozhat nekik a feladatok befejezése és a figyelmük fenntartása.
Enyhébb formák és rejtett tünetek: gyakran álmodozóként jellemzi őket a környezetük, az érintett látszólag „nincs jelen” a helyzetekben, ami a figyelemzavar jele lehet. Jellemző rájuk a rendszertelenség, az apró részletek figyelmen kívül hagyása, ami hosszú távon problémákat okozhat a feladatok elvégzésében. Érzékenyek a külső-belső hangokra, akár a gyorsan váltakozó gondolatokra is, ami nehezíti a koncentrációt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az ADHD hatása a mindennapi életre
Míg a férfiaknál gyakrabban észlelhetők a hiperaktivitással és impulzivitással kapcsolatos tünetek, a nőknél a figyelemzavar és a rejtettebb tünetek dominálhatnak. Enyhe ADHD esetén az érintettek akár előnyt is kovácsolhatnak a betegségből. Kihasználhatják a kiemelkedő kreativitásukat, gyors gondolkodásukat és a problémamegoldó képességeiket. Jellemző rájuk a hiperfókusz, mely során egyetlen feladatra koncentrálnak, de arra 100%-osan - ám ilyenkor minden apró nesz, mozgás vagy egyéb zavaró tényező kizökkentheti őket. Mindenesetre nyugodt környezetben nagyon hatékonyan, célravezetően tudják elvégezni az éppen aktuális munkáikat, feladataikat.
De nem csak pozitívan, hanem negatívan is befolyásolhatja az iskolai és munkahelyi hatékonyságot, mivel nehéz fenntartani a figyelmüket. Az impulzív viselkedés, a figyelemzavar és a hiperaktivitás problémákat okozhat a társas kapcsolatokban, ami konfliktusokhoz vezethet. Az állandó küzdelem a koncentrációval és a feladatok elvégzésével hozzájárulhat az önértékelési problémákhoz és szorongáshoz. Hogy mikor érdemes szakemberhez fordulni a szorongással? Ezt mondja a pszichiáter, kattints ide!
Az ADHD kezelési lehetőségei
Az ADHD kezelésében több módszer is alkalmazható, amelyek segíthetnek a tünetek enyhítésében és a mindennapi kihívások kezelésében.
- Strukturált napirend kialakítása.
- Feladatok listázása és priorizálása.
- Rendszeres szünetek tartása.
- Környezeti ingerek csökkentése.
- Rendszeres testmozgás.
- Egészséges étrend és elegendő alvás.
- Mindfulness és meditáció.
- Támogató közösség és terápia.
- Gyógyszeres kezelés.
- Az időgazdálkodás fejlesztése.
A HealthLine szakemberei által összegyűjtött tünetek jól mutatják, hogy az ADHD nemcsak a klasszikus hiperaktivitásban és impulzivitásban nyilvánulhat meg, hanem számos más területen is. Az időben történő diagnózis és a megfelelő kezelési módszerek alkalmazása segíthet az ADHD-val élő embereknek abban, hogy sikeresebb és teljesebb életet éljenek. Ha valaki gyakran tapasztal koncentrációs nehézségeket, feledékenységet, vagy nehezére esik befejezni a feladatait, annak érdemes lehet szakemberhez fordulni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.
Mentális probléma is állhat mögötte, ha így étkezel - Rengeteg magyar érintett benne
Meglepően sok magyar étkezik így, pedig mentális problémára hívhatja fel a figyelmet.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)