A fájdalmas nyelés legfőbb okai: súlyos esetben daganatra is figyelmeztethet

A fül-orr-gégész szakorvos a fájdalmas nyelés hátteréről mesél.

Fájdalmas nyelés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nem mindegy, hogy fájdalmas vagy nehéz nyelésről van szó. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégészt, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a nyelési zavarok okairól kérdeztük.

Mivel elhúzódó panaszok esetén a beteg akár látványosan le is fogyhat - hiszen nyelési panaszai miatt az evés is nehezére esik -, nem szabad félvállról venni a problémát.

Fájdalmas vagy nehéz?

Attól függően, hogy melyik érzésről van szó, két betegség különíthető el. Odynophagia esetén a nyelés fájdalmas, dysphagia esetén pedig fájdalommal nem járó nyelési nehézségről beszélünk. A kettő együtt, de akár önálló tünetként is jelentkezhet, illetve gyakran összekeverik egy nagyon gyakori, ám az eddig felsoroltaktól különböző kórképpel, a globus sensationnel - jelentése: gombócérzés a torokban -, mely azonban direkt módon a nyelési mechanizmust nem befolyásolja.

Az odynophagia okai

Mindenki tapasztalt már légúti fertőzésekkel járó, erős torokfájásérzést. Ilyenkor minden falat szúrós kaktuszként szántja fel a torkot, még egy korty tea lenyelése is fájdalmas lehet. Ezt az érzést nemcsak légúti betegségek vagy a torok gyulladása okozhatja, de gyomorégés, reflux, a száj, a torok- és a nyelőcső területét érintő gombás fertőzés jele is lehet. Kialakulásában szerepet játszhat egy sérülés - például éles felületű magok lenyelése -, a túl forró vagy jeges italok fogyasztása, de a dohányzás, az alkoholfogyasztás nyálkahártya-irritáló hatása is okozhatja. A fájdalmas nyelés súlyos betegségekre, az immunrendszer legyengülésére, illetve az algarat, garat vagy nyelőcső rákos megbetegedésére is figyelmeztethet!

Mikor fordulj orvoshoz?

A fájdalmas nyelés az esetek egy részében magától is elmúlik, a kiváltó ok függvényében egy-két héten belül. Ilyenkor rendszerint egyéb, légúti betegséget jelző tünet is jelentkezik: fáradtság, láz, fejfájás, kimerültség, rossz közérzet. Ha azonban ennél tovább tart, és a fájdalom miatt az evés és az ivás is nehezen megy, javasolt orvoshoz fordulnod! Az elhúzódó panaszokkal nemcsak a súlyosabb betegségek túl kései felismerését kockáztatod, de megnő a fogyás, kiszáradás veszélye is, illetve a nyelési gondok miatt félrenyelés is előfordulhat, ami akár tüdőgyulladáshoz is vezethet.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hogyan kezelhető?

A nyelési panaszok okainak diagnosztizálásához fül-orr-gégészeti vizsgálatra van szükség. Ilyenkor az orvos alaposan kikérdezi a beteget: mikor kezdődtek a panaszai, jelentkezett-e egyéb tünete is, pontosan mit érez, milyen gyógyszereket szed, milyen egyéb betegségei vannak. Ezt követően megvizsgálja a beteget, majd szükség esetén laborvizsgálatokat javasolhat. Az eredmények birtokában lehet meghatározni a kezelést, ami a kiváltó ok függvényében jelentheti antibiotikum, gyulladáscsökkentő vagy gyomorsavcsökkentő készítmények szedését, illetve műtéti kezelést. A gyógyulási időszakban javasolt a kezelőorvos tanácsait betartani, mint például az irritáló hatású, erős, fűszeres ételek kerülése, a könnyen rágható, nem sértő ételek fogyasztása, a dohányzás, a szénsavas italok és az alkohol mellőzése.

Ezt is szeretjük