4 vizsgálat, ami idejekorán leleplezi a rosszindulatú elváltozásokat a mellben: radiológus szakorvos beszélt róluk
Szakértő mondta el részletesen, hogyan zajlik az emlődiagnosztikai folyamatnak a menete.
Az emlő-ultrahangvizsgálat egy biztonságos, fájdalmatlan, sugárterheléssel nem járó képalkotó módszer, ami bizonyos pontig önmagában is elégséges lehet az emlő vizsgálatára. De mi történik akkor, ha a radiológus gyanús képletet talál, mi lehet a következő lépés, ha az ultrahang eredménye további vizsgálatokat tesz szükségessé? Dr. Gergely Mária, az Ultrahangközpont radiológusa válaszolt a kérdésekre.
Emlődiagnosztika menete
Az emlő-ultrahangvizsgálat egy gyors, alapos képalkotó módszer az emlők és a hónaljak területének vizsgálatára, amely annyira biztonságos, hogy még terhes nőknél is alkalmazható. Az ultrahang-vizsgálófej különböző irányokban és testhelyzetekben történő mozgatása egyáltalán nem jár fájdalommal, így minden szempontot figyelembe véve elmondható, hogy a vizsgálat korlátozás nélkül ismételhető.
- Éppen ezért a havi rendszeres önvizsgálat mellett az emlő-ultrahangvizsgálat az az eszköz, amelyet 35 éves kor alatt évente érdemes elvégeztetni, még akkor is, ha a tapintás során nem érezhető elváltozás. Az ultrahang ugyanis képes a tapintással még nem érzékelhető képletek felfedezésére, sőt azok szerkezetére is lehet következtetni belőle. Segítségével meg lehet különböztetni egymástól a különböző képleteket (például cisztákat, fibroadenómákat, zsírcsomókat), el lehet különíteni a jóindulatú elváltozásokat a rosszindulatúaktól. Ha rosszindulatú elváltozást találunk, vagy annak gyanúja merül fel, további vizsgálatok szükségesek - ismerteti Gergely doktornő.
Mammográfia
A mammográfia tulajdonképpen egy röntgenvizsgálat, és mint ilyen, a sugárterhelés miatt nem ismételhető korlátlan számban. Ugyanakkor nagyszerű eszköz arra, hogy a tumor, tumorok és esetleg más rendellenességek is diagnosztizálhatóak legyenek. Amennyiben daganat fedezhető fel a képen, a radiológus azt is meg tudja mondani a méretek és kontúrok alapján, hogy jó- vagy rosszindulatú-e az adott képlet. Emellett a szakember olyan mikromeszesedéseket is felismerhet, amely a rosszindulatú elváltozás jele - ide kattintva egy olyan applikációról olvashatsz, ami szintén segíthet felderíteni a daganatokat.
MR
A mammográfián kívül szóba jöhet még az emlő MR-vizsgálata is a pontos diagnózis felállítása érdekében. Az MR lehet natív típusú (azaz kontrasztanyagot nem igénylő) és kontrasztanyag beadása mellett történő képalkotó diagnosztikai eljárás, amely a mágneses tér használatával készít részletes felvételeket - ebben az esetben az emlőről és a környező területről. Az MR alkalmas az esetleges nyirokcsomóáttétek felkutatására, valamint használják az emlőimplantátumok esetleges sérüléseinek kizárására vagy bizonyítására is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Aspirációs citológia, biopszia
Ha az eddigi vizsgálatok eredménye miatt további vizsgálatokra van szükség, következő lépés az aspirációs citológia, vagyis a sejtmintavétel. Ezzel az eljárással a vizsgált csomóból sejtek nyerhetők, amiről a citopatológus mikroszkópban megvizsgálva meg tudja mondani, hogy jó- vagy rosszindulatú elváltozásról van-e szó. Ha az elváltozás nem tapintható, csupán az ultrahang látja, akkor a sejtmintavétel ultrahang vezérlésével történik.
A biopszia folyamán apró szövetdarab nyerhető, amiből a szövettanász nemcsak azt tudja megmondani, hogy az elváltozás rosszindulatú-e, hanem több más vizsgálatot is elvégez, ezzel segítséget ad a sebésznek és az onkológusnak, hogy hogyan haladjon tovább a gyógyítás - korábbi cikkünkben részleteztük, hogyan zajlik a vékonytű-biopszia.
Mikor ajánlott emlő-ultrahangvizsgálaton részt venni?
Hangsúlyozni kell, hogy 35-40 éves kor felett az emlőultrahangot csak mammográfiát kiegészítő vizsgálatként használjuk, mert a mammográfián olyan kis méretű és olyan jellegű elváltozást keresnek, ami ultrahanggal nem látható. A mammográfia olyan jelentős eszköze a minél korábbi felismerésnek, hogy a 45-65 év közötti nők számára az ÁNTSZ meghívásos szűrővizsgálatot is tart. Ugyanakkor az emlőultrahang egy fontos és gyors diagnosztikai eszköz számos esetben, különösen, ha az önvizsgálat során felfedez valamit a páciens - hangsúlyozza dr. Gergely Mária.
Az alábbi esetekben mindenképpen érdemes ultrahangos vizsgálaton részt venni:
- ha az önvizsgálat során valamiféle szokatlan vagy megváltozott duzzanatot vagy csomót tapintunk,
- ha fájdalom vagy érzékenység jelentkezik az emlő területén,
- ha megváltozik az emlő és/vagy az emlőbimbó bőre, textúrája, megjelenése (például narancshéjszerű behúzódások mutatkoznak),
- ha nem szoptatással összefüggő váladékozás jelentkezik a mellbimbóból,
- ha a vér szerinti családban előfordult már emlőrák,
- ha emlőimplantátum van.
Röntgenmammográfiát két évente csináltassunk, emlő-ultrahangvizsgálat minden évben legyen panaszmentesség esetén is!
Olvass tovább: az emlőrákra figyelmeztető 6 korai jel
Ezek a jelek emlőrákra figyelmeztethetnek, érdemes odafigyelni rájuk.
Az emlőrákra figyelmeztető 6 korai jel: sokan elsiklanak felettük
Ezek a jelek emlőrákra figyelmeztethetnek, érdemes odafigyelni rájuk.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- orvostudomány
- mellrák