A diffúz hajhullás tünetei, okai és kezelése

Hajcsomók a párnán, a fésűben, a lefolyóban - a hajhullás ijesztő jelenség. Ne törődj bele, tudd meg, mi okozza, és mit tehetsz ellene!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hajad hullása természetes folyamat. Amíg naponta körülbelül száz hajszálat veszítesz el, nincs is semmi probléma. Különösen tavasszal és az őszi hónapokban jelentkezik fokozottabb formában a hajhullás. A hajszálak élete két fázisra osztható. Anagén fázisnak nevezik azt a szakaszt, amikor a hajszál növekedésben van, a telogén fázis során pedig a hajszálak elhalása, kihullása figyelhető meg.

Az átlagos hajkorona nagyjából százezer hajszálból áll. Ennek egyszerre körülbelül 10%-a van a telogén fázisban. A fennmaradó 80-90% pedig állandó növekedésben van – a hajszálak anagén fázisa nagyjából négy-nyolc éven át tart.

A hajhullás

Hajhullásról akkor beszélhetünk, ha túl sok a telogén fázisban levő hajszálak száma, ugyanakkor a többi hajszál növekedése visszafogott. Normálisnak számít a napi kilencven-száz hajszál elvesztése. Ha huzamosabb ideig legalább kétszáz szál hullik ki, akkor az már hajhullás. Ez a probléma főleg a nőket érinti. A hajhullás következtében a hajkorona ritkul, a hajszálak nemcsak hullanak, de el is vékonyodnak. A probléma nem okoz maradandó kopaszságot, amennyiben foglalkozol vele.

Mi állhat a háttérben?

Gyulladás a szervezetben

A hajhagymák sejtjei az emberi test talán legérzékenyebb részei. Bármilyen rendellenes, nem megszokott folyamat zajlik le a testben, az kihat a hajhagymák működésére. Ha hullik a hajad, és nem találod a probléma okát, érdemes elmenned egy alapos kivizsgálásra.

Meglehet, hogy valamilyen szervi probléma tünete a hajhullás. Nem kell azonban rögtön megijedni, az is előfordulhat, hogy mandulagyulladás, vagy csupán egy rossz fog okozza a gondot. Ha rejtett, illetve krónikus gyulladásra gyanakszol, akkor góckutatáson érdemes részt venni.

Vérszegénység és vitaminhiány

Bizonyos vitaminok hiánya, a túlzásba vitt fogyókúra vagy a vérszegénység is okozhat fokozott hajszálvesztést. Különösen érzékenyen reagál az emberi szervezet a B-, E-, F-vitaminok hiányára. Ezen kívül a jód, a cink és a folsav hiánya is eredményezhet hajhullást. Érdekes módon azonban az A-vitamin esetében fordított a helyzet. Nem hiánya, hanem sokkal inkább a szervezetben megfigyelhető túlzott jelenléte okozza a problémát.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Terhesség

A terhesség alatt a nők többsége azt tapasztalja, hogy hajkoronája szebb és dúsabb lesz. Ennek hátterében hormonális változások állnak. A terhesség alatt ugyanis megnő a szervezet ösztrogén- és progeszteron-szintje – ez pedig serkentőleg hat az anagén fázisra. A szülést követően viszont a hormonszint visszaáll a normál állapotra. Ennek következtében pedig a szülés utáni néhány hónapban a kismamák nagy része fokozottabb hajhullást tapasztal. Ettől azonban nem kell megijedni, mert amint rendeződnek a hormonális viszonyok, a hajhullás megszűnik.

Gyógyszerek

A legismertebb hajhullást okozó gyógyszerek a citotoxikus szerek, melyeket a kemoterápia során alkalmaznak rákbetegeknél. Léteznek azonban más gyógyszerek is, melyek negatívan befolyásolják a hajszálak életét. Ilyenek például egyes antidepresszánsok, fájdalomcsillapítók, illetve magas vérnyomásra szedett gyógyszerek. Ezeken kívül hasonló tüneteket okozhat a fogamzásgátló tabletta szedése is.

Tegyél ellene!

Ha az orvosi kivizsgálás során nem derült ki semmilyen komolyabb szervi probléma, akkor is tehetsz egyet-mást hajad egészsége érdekében. Néhány apró trükkel dúsabb és egészségesebb lehet a hajad, mint korábban.

Sok folyadék

Hajhullás esetén elengedhetetlen a megfelelő folyadékmennyiség fogyasztása. Igyál naponta legalább két és fél liter ásványvizet, gyógyteát, esetleg friss gyümölcslevet. A sok folyadék segíti a szervezet méregtelenítését, fokozza a vérkeringést. Mindez jótékony hatással lesz a hajhagymák növekedésére.

Masszázs és jojoba

Hajmosás előtt tegyél egy kevés jojoba-olajat a hajhagymák tövéhez, majd masszírozd át a fejbőrödet. A fejbőr masszírozása serkenti a vérkeringést. Ezt követően egy félórára csavard a hajad törölközőbe, majd alaposan mosd meg.

Csalán és bojtorján

Mindkét növényből készíthetsz hajfürdőt. Öt dekagramm bojtorjángyökeret főzz fél órán át egy liter vízben - ha már kicsit kihűlt, használhatod is. Hajvizet készíthetsz csalánból is. Tíz dekagramm csalánlevelet főzz fél liter vízben fél óráig. A leszűrt folyadékot tedd a hűtőbe, és használd naponta bedörzsöléshez.

Táplálkozz egészségesen!

Nem szabad megfeledkezned a kellő mennyiségű vitaminfogyasztásról sem. Megteheted, hogy tabletta formájában veszed magadhoz a cinket, a vasat és a C-vitamint. Ám sokkal hasznosabb, ha inkább elegendő céklát és lencsét fogyasztasz, hogy cink-éhségedet kielégítsd. Magas vastartalma van a vörösbornak és a mandulának. A C-vitamin legbiztosabb forrása pedig a citrusfélékben rejlik.

Hajvédő tippek

  • Hajmosás előtt fésüld át a hajad. A vizes haj fésülése nem szerencsés, mert ilyenkor a hajszálak jóval sérülékenyebbek.
  • Mielőtt felvinnéd a sampont a hajadra, hígítsd fel a tenyeredben. Így ugyanis kevésbé tömény formában érintkezik a hajaddal és a fejbőröddel.
  • A mosást követően alaposan öblítsd le a hajadat. Legalább annyi ideig folyass rá vizet, mint amennyi időn keresztül hajad a samponnal érintkezett.
  • Ha lehet, kerüld a hajszárító használatát. Ha ezt nem teheted, állítsd alacsony fokozatra – így kevésbé károsítja a hajad.

OLVASD EL EZT IS!

no tanul
  • tanulás
  • táplálkozás

Ezeket edd vizsgaidőszakban!

Ezt is szeretjük