Látásromlás, stroke

A cukorbetegség következményei

Figyelj a tünetekre, és kezeltesd a betegséget, mert súlyos szövődményei lehetnek!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A felnőtt lakosság 8-10%-a cukorbetegségben szenved. Az érintettek fele azonban egyáltalán nincs tisztában a problémájával. Az egészséges szervezetben a szénhidrátot a hasnyálmirigyben termelődő hormon, az inzulin teszi hozzáférhetővé a sejtek számára.

Ha azonban kevés az inzulin, vagy a sejtek érzéketlenek rá, a szénhidrátból átalakított glükóz a vérben marad, és a vércukorszint megemelkedik.

Figyelj a tünetekre!

A kezeletlen diabétesz sokféle tünetet produkálhat. A gyakori fertőzésektől – különösen a bőrön, a fogínyen vagy a húgyutakban – kezdve egészen a letaglózó fáradtságig terjedhet a gyanús jelek sora.

  • Sűrűn jelentkező vizelési inger
  • Csillapíthatatlan szomjúság
  • Nehezen gyógyuló sérülések
  • Váratlan fogyás
  • Homályos látás
  • Zsibbadó végtagok

A cukorbetegség két típusa

A cukorbetegség leggyakoribb formája a felnőtt korban kialakuló, úgynevezett második típusú – nem inzulinfüggő – diabétesz, melynél az inzulinrezisztencia miatt a sejtek nem reagálnak a hasnyálmirigy által termelt hormonra. Ilyenkor azonban teljes inzulinhiány sosem lép fel, ez ugyanis a fiatalkorban kialakuló egyes típusú – inzulinfüggő – diabétesz jellemzője.

Az első típusú cukorbetegség hátterében gyakran vírusfertőzés áll - melynek következtében a szervezet védekező sejtjei roncsolják a hasnyálmirigy sejtjeit. Továbbá valószínűsíthető a genetikai háttér is.

A diabétesz kezelése

A súlyos szövődmények elkerülhetők, amennyiben a kezelés során sikerül normális szinten, vagy annak közelében tartani a vércukorszintet. A második típusú cukorbetegség kezelésben, valamint megelőzésében kitüntetett szerepe van az egészséges étrendnek és a mozgásnak. Sokszor a betegség kezdeti szakaszában elegendő az életmódváltás. Előrehaladott stádiumban azonban gyógyszer szedésére van szükség. Ha a vércukor a gyógyszer mellett sem normalizálódik, inzulininjekciókra szorulhat a beteg. Az – esetenként tablettával kombinált – injekciókkal a diabétesz jól kontrollálható. Az orvos természetesen a cukorbajjal együtt jelentkező egyéb betegségeket is kezeli – ilyen lehet például a magas vérnyomás, a magas koleszterin- és trigliceridszint.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Milyen szövődményei lehetnek?

A kezeletlen cukorbajnak akár olyan komoly szövődményei is lehetnek, mint a vakság, a veseelégtelenség, a szívbetegség vagy a stroke. Ez utóbbi kettőre a cukorbetegek körülbelül háromszor hajlamosabbak. Ugyanakkor a szív- és érrendszeri elváltozások a cukorbetegek leggyakoribb halálokai az inzulinkezelés bevezetése óta. Ezenkívül a diabéteszes betegek mintegy felénél idegkárosodások is kialakulnak.

Együttélés a cukorbetegséggel

Önellenőrzés

A vércukorszintet tanácsos nap mint nap megmérni egy egyszerűen használható tesztcsíkkal és ellenőrző-készülékkel. Ezzel elejét veheted a vércukorszint-ingadozásnak – különösen akkor, ha az ellenőrzés mellett változtatsz étrendeden, és többet mozogsz.

Testreszabott edzés

Ha cukorbetegségben szenvedsz, feltétlenül kérdezd meg orvosodat, milyen óvintézkedés mellett sportolhatsz. Egyes mozgásformákat ugyanis valószínűleg el kell kerülnöd. Szemkomplikációk esetén például nem szabad ugrani és súlyt emelni. Ha pedig a vércukorszinted hirtelen ingadozásokat mutat, közvetlenül edzések előtt enned kell.

Szemed világa

Fontos, hogy minden évben felkeresd a szemészeti szakrendelést. Rendszeres és alapos kivizsgálással ugyanis biztosan kimutatható a diabeteses retinopathia – a szem ideghártyájának nem gyulladásos bántalma –, melynek következtében a szemfenék erei károsodnak. Ezt a betegséget nem szabad elhanyagolni, mivel következménye akár vakság is lehet. Ha tehát szeretnéd elkerülni a cukorbetegség egyik legsúlyosabb következményét, ne blicceld el a kontrollvizsgálatokat.

Néhány jó tanács

Mozdulj!

A testmozgás javítja a szervezet inzulinérzékenységét, ennek következtében elősegíti a vércukorszint-szabályozást – ráadásul még fogyaszt is. Napi egyórás tempós sétával a diabétesz kialakulásának kockázata felére csökkenthető.

A súlyfelesleg leadása

A második típusú cukorbetegséggel diagnosztizáltak legalább 80%-a túlsúlyos. Még, ha az ideális súlyt nem is tudod elérni, már négy-öt kilogramm leadása is lényegesen javítja a vércukorszint-szabályozást. Épp ezért elengedhetetlen a mozgás.

E-vitamin

Azoknál, akiknek a vérében nagyon alacsony az E-vitamin szintje, a diabétesz kialakulásának valószínűsége körülbelül négyszer nagyobb. A dió- és mogyorófélék E-vitamin-tartalma igen magas – fogyassz sokat belőlük, hogy megelőzd a cukorbetegséget, és kiegyensúlyozd hormonháztartásodat.

Cikkünk a Törődjön többet egészségével! című könyv
alapján készült.

Mindig is csodáltad azokat, akik fiatalabbnak tűnnek a koruknál? Mi lehet a titkuk? Hogyan tudják megőrizni szellemi frissességüket, és hogyan tudnak idős koruk ellenére is jó formában maradni?
Sok hasznos egészségügyi tanácsot és naprakész információt olvashatsz a könyvben a fontos orvosi szűrővizsgálatokról, az étrend-kiegészítőkről, a rendszeres testmozgásról vagy az emlékezőképesség fejlesztéséről.
Megmutatja, hogyan veheted kézbe életed irányítását, és élvezheted a hosszú és egészséges élet minden pillanatát.

Kiadja a Reader’s Digest.
Ára 6990 Forint.
A könyvet itt rendelheted meg!
Ezt is szeretjük