Új rákgyógyszer a piacon?
Olvasd el a dr. Somlyai Gábor biológussal készült interjút!
Az elmúlt hetekben jelent meg a HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. és a Pécsi Tudományegyetem kutatóinak közös tudományos közleménye a Nutrition and Cancer című rangos nemzetközi folyóiratban, mely a táplálkozás daganatos betegségek kialakulásában és megelőzésében játszott szerepét vizsgáló kutatások eredményeit közli.
Ebből az alkalomból kérdeztük dr. Somlyai Gábor biológust a deutériummegvonás kutatásának legújabb eredményeiről, a gyógyszerfejlesztés aktuális állásáról.
- Legújabb tudományos közleményükben a deutériummegvonás hatását vizsgálták a tüdődaganatos betegek várható túlélésére. Mit mutatnak a statisztikai elemzések, milyen eredményeket sikerült elérni az önök által kifejlesztett eljárással?
- A daganatos betegségek okozta halálesetek száma folyamatosan emelkedik világszerte, az Egészségügyi Világszervezet előrejelzése szerint 2030-ra elérheti az évi 12 milliót.
A tüdődaganat a férfiak körében a leggyakoribb, nők esetében a második leggyakrabban előforduló rákos megbetegedés. Bár a daganatellenes terápiák folyamatosan fejlődnek, a tüdődaganatos betegek túlélési esélyei még mindig nem kielégítőek.
Magyarországon a teljes tüdődaganatos populációt tekintve a férfiak várható túlélése 7,5 hónap, nők esetében 11,3 hónap volt 2002 és 2005 között.
Ezért is fontos, hogy a tudomány új terápiás stratégiákat keressen, fordítson ezeken a kedvezőtlen trendeken, javítson a rövid túlélési időkön.
- Milyen eredményekről tudnak beszámolni tüdőrák esetében?
- A tanulmányunkban közölt eredmények szerint a csökkentett deutériumtartalmú vizet - DDW - fogyasztó betegek várható túlélése a korábban említett adatokkal szemben 25,8 hónap volt a férfiak és 74,1 hónap a nők körében, a teljes populációt tekintve 33,7 hónap. Agyi áttétes tüdőrák esetében a várható túlélés általában 19-27 hónapig terjed, tanulmányunkban ez 31,1 hónap volt mindkét nem esetében. A DDW alkalmazásával tehát többszörözhető volt a tüdődaganatos betegek várható túlélése a DDW-t nem fogyasztó betegekhez képest.
- Mit tapasztaltak más tumorfajták esetében, értek-e el sikereket egyéb daganattípusok kezelésében is?
- Hasonlóan jó eredményeket értünk el több más tumortípus esetében is, így például az emlő- és prosztatadaganatok kezelésében. A legújabb cikkünkben ismertetett molekuláris biológiai vizsgálatok is azt igazolják, hogy a DDW gátolja azoknak a géneknek a működését, amelyek kapcsolódnak a betegség kialakulásához. Mivel molekuláris szint alatt tudunk beleavatkozni a sejtosztódás szabályozási folyamatába, ezért az eljárás többféle tumortípus eredményes kezelését teheti lehetővé.
- Milyen további vizsgálatokat terveznek a közeljövőben?
- Jelenleg folynak az egyeztetések az Országos Gyógyszerészeti Intézet munkatársaival arról az új klinikai vizsgálatról, amelyet krónikus limfoid leukémiás betegek bevonásával tervezünk lefolytatni. Reményeink szerint a nemzetközi elvárásoknak megfelelő fázis II. vizsgálat is visszaigazolja majd az elmúlt két évtized tudományos eredményeit, amit a hazai és nemzetközi szakma egyre szélesebb körben elismer, hogy a deutériummegvonás elvére épülő kezelés áttörést hozhat a daganatterápiában, az eljárás alkalmazásával többszörözhető lesz a jelenlegi konvencionális kezelések hatékonysága.
Ha szeretnél többet tudni a módszerről, kattints a hyd.hu-ra! Amennyiben további publikációkat olvasnál a deutériummegvonás hatásaitól, kattints ide!
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Forrás: Z. Gyöngyi, F. Budán, I. Szabó, I. Ember, I. Kiss, K. Krempels, I. Somlyai, G. Somlyai (2013) Deuterium Depleted Water Effects on Survival of Lung Cancer Patients and Expression of Kras and Bcl2 Genes in Mouse Lung. Nutrition and Cancer: An International Journal, 65:2, 240-246