Amalgámtömés: ki kell cseréltetned?
Dr. Benyőcs Gergelyt faggattuk azzal kapcsolatban, milyen esetekben kell kicseréltetned a régi fogtömésedet.
Az elmúlt években sok vita merült fel az ezüstszínű amalgámtömések egészségügyi hatásaival kapcsolatban. Sokak szerint mielőbb cseréltetni kell, ám vannak, aki szerint nem okoz problémát a szervezetben. Megkérdeztük a témában dr. Benyőcs Gergely fogorvos szakértőnket.
Ezért kelt sokakban félelmet az amalgámtömés
Az FDI - Fogászati Világszövetség - specifikációja szerint a fogászati amalgám összetétele a következő: 50% folyékony higany és 50% fémpor. Ez utóbbi legalább 65% ezüstöt, legfeljebb 29% ónt, legfeljebb 6% rezet, legfeljebb 2% cinket és legfeljebb 3% higanyt tartalmaz.
Sokak a tömés higany-, illetve réztartalma miatt aggódnak. Ám fontos tudnod, hogy a tömésből kijutó higany- és rézmennyiség a napi táplálékkal, levegővel, vízzel bejutó fémszennyezés mellett elenyésző. Független vizsgálat még nem bizonyított mérgezést az összetevőkre, pedig már több mint 150 éve használt anyag az amalgám - mondja dr. Benyőcs Gergely.
Mikor érdemes kicseréltetni a régi amalgámtöméseket?
A csere akkor szükséges, ha a tömés esztétikai problémát okoz, illetve, ha a fog elszuvasodott mellette. Ugyancsak ki kell cseréltetned a tömést, ha az sérült, vagy allergia alakul ki a szervezetben az amalgám valamelyik összetevőjére.
Ritkán előfordulhat, hogy elektródpotenciál lép fel a szájban lévő különböző fémek között: például arany inlay - vagyis aranytömés -, fémtartalmú koronák és amalgámtömés között. Ebben az esetben ugyancsak szükséges a csere, mondja dr. Benyőcs Gergely.
Gyanús tünetek
Megkérdeztük fogorvos szakértőnket, milyen tünetek utalhatnak arra, hogy valami baj van az amalgámtöméssel. Mint elmondta, szuvasodás vagy fogelhalás jele lehet a fogfájás, ínygyulladás, fogérzékenység vagy ráharapási érzékenység. Kialakuló elektródpotenciált vagy allergiát jelezhet a piros íny, az égő szájérzet, illetve a fémes szájíz.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amalgámcsere
Talán felmerült már benned a kérdés, nem kell-e attól tartanod, hogy a tömés cseréjekor veszélyes anyag szivárog belőle. Dr. Benyőcs Gergely azonban megnyugtat afelől, hogy az amalgám eltávolítása nagy teljesítményű fogászati szívók mellett biztonságos. A legjobb védelmet a kofferdam-izolálás adja. Ez egy gumilepedő felhelyezését jelenti a fogra, így elkerülhető az amalgámreszelék lenyelése. Amennyiben lenyeled, akkor sem kell megijedned, az összetevők ötvözetben vannak, így áthalad a bélcsatornán, panaszt nem okoz.
Neked van még amalgámtömésed?
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- száj
Mikor kell kihúzni a bölcsességfogadat?
- megelőzés
- fog
Fogkefecsere: hány hetente ajánlott a fogorvos szerint?
- gyógynövény
- cukorbetegség