Amalgámtömés: ki kell cseréltetned?

A fogorvos válaszol

Dr. Benyőcs Gergelyt faggattuk azzal kapcsolatban, milyen esetekben kell kicseréltetned a régi fogtömésedet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elmúlt években sok vita merült fel az ezüstszínű amalgámtömések egészségügyi hatásaival kapcsolatban. Sokak szerint mielőbb cseréltetni kell, ám vannak, aki szerint nem okoz problémát a szervezetben. Megkérdeztük a témában dr. Benyőcs Gergely fogorvos szakértőnket.

Ezért kelt sokakban félelmet az amalgámtömés

Az FDI - Fogászati Világszövetség - specifikációja szerint a fogászati amalgám összetétele a következő: 50% folyékony higany és 50% fémpor. Ez utóbbi legalább 65% ezüstöt, legfeljebb 29% ónt, legfeljebb 6% rezet, legfeljebb 2% cinket és legfeljebb 3% higanyt tartalmaz.

Sokak a tömés higany-, illetve réztartalma miatt aggódnak. Ám fontos tudnod, hogy a tömésből kijutó higany- és rézmennyiség a napi táplálékkal, levegővel, vízzel bejutó fémszennyezés mellett elenyésző. Független vizsgálat még nem bizonyított mérgezést az összetevőkre, pedig már több mint 150 éve használt anyag az amalgám - mondja dr. Benyőcs Gergely.

Mikor érdemes kicseréltetni a régi amalgámtöméseket?

A csere akkor szükséges, ha a tömés esztétikai problémát okoz, illetve, ha a fog elszuvasodott mellette. Ugyancsak ki kell cseréltetned a tömést, ha az sérült, vagy allergia alakul ki a szervezetben az amalgám valamelyik összetevőjére.

Ritkán előfordulhat, hogy elektródpotenciál lép fel a szájban lévő különböző fémek között: például arany inlay - vagyis aranytömés -, fémtartalmú koronák és amalgámtömés között. Ebben az esetben ugyancsak szükséges a csere, mondja dr. Benyőcs Gergely.

A 7 leghatékonyabb természetes fogfehérítő

Nézegess képeket!

Elolvasom

Gyanús tünetek

Megkérdeztük fogorvos szakértőnket, milyen tünetek utalhatnak arra, hogy valami baj van az amalgámtöméssel. Mint elmondta, szuvasodás vagy fogelhalás jele lehet a fogfájás, ínygyulladás, fogérzékenység vagy ráharapási érzékenység. Kialakuló elektródpotenciált vagy allergiát jelezhet a piros íny, az égő szájérzet, illetve a fémes szájíz.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Amalgámcsere

Talán felmerült már benned a kérdés, nem kell-e attól tartanod, hogy a tömés cseréjekor veszélyes anyag szivárog belőle. Dr. Benyőcs Gergely azonban megnyugtat afelől, hogy az amalgám eltávolítása nagy teljesítményű fogászati szívók mellett biztonságos. A legjobb védelmet a kofferdam-izolálás adja. Ez egy gumilepedő felhelyezését jelenti a fogra, így elkerülhető az amalgámreszelék lenyelése. Amennyiben lenyeled, akkor sem kell megijedned, az összetevők ötvözetben vannak, így áthalad a bélcsatornán, panaszt nem okoz.

Neked van még amalgámtömésed?

Ezt is szeretjük