Az agyvérzés 12 előjele

Az agyvérzés egyike a leggyakoribb halálokoknak, a legtöbb ember mégsem tudja, hogyan ismerheti fel. Ideje ennek véget vetni! Ismerd meg a tüneteket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mi az agyvérzés?

Az agyvérzés – vagy más néven a stroke - az agy körülírt területeinek hirtelen kialakuló, átmenetileg fennálló vagy kedvezőtlen esetben véglegessé váló funkciókárosodása, amely úgy jön létre, hogy a kérdéses agyi régió vérátáramlása és ilyen módon a szövetek oxigén- és tápanyagellátása valamilyen okból kifolyólag jelentősen lecsökken vagy megszakad.

Félmillió amerikai kap agyvérzést évente. Csakúgy, mint a szívroham, a komoly, sőt végzetes kimenetelű agyvérzés is minden előzetes figyelmeztetés nélkül bekövetkezhet. A 70 év alatti áldozatok egynegyede az első rohamtól meghal, azután ez a szám megkettőződik.
A túlélők 40 százalékának szüksége van bizonyos mértékű folyamatos, különleges gyógykezelésre, gondoskodásra, de csak 10 százalékuk szorul intézményes ellátásra.
A fennmaradó 60 százalékról jó hírrel szolgálhatunk: néhányan teljesen felépülnek, s szinte mindegyikük javul annyira, hogy gondoskodni tud magáról. A legtöbben arra is képessé válnak, hogy visszatérjenek mindennapi, normális tevékenységükhez.

Miért kell felkészülni az agyvérzésre?

Az agyvérzés tüneteivel, lefolyásával és kockázati tényezőivel azért fontos, hogy tisztában legyél, mert jelenleg a daganatos betegségek és a szívbajok után a harmadik leggyakoribb olyan betegség, mely halált okozhat. A világon az agyvérzésben meghaltak, vagy maradandóan sérültek száma folyamatosan nő, melynek leginkább életmódunk az oka.

Mi okozhatja a stroke-ot?

  • A stroke rizikófaktorai közül a legtöbb ismert:
  • Növekvő életkor
  • Magas vérnyomás
  • Szívbetegség
  • Cukorbetegség
  • Magas vérzsírszint
  • Érelmeszesedés
  • Cigarettázás
  • Túlzott alkoholfogyasztás
  • Intravénás drogok
  • Stressz
  • Néha öröklődő gének

Hogy jön létre?

A stroke-okat kialakulásuk módja szerint két nagy csoportba oszthatjuk: iszkémiás- és vérzéses stroke-ra.

Az iszkémiás stroke-ban - amely a stroke-ok túlnyomó többségét, nagyjából 80 százalékát teszi ki - a szöveti átáramlás-zavar, következésképpen oxigénhiány (iszkémia) leggyakoribb oka a vért szállító artériák elzáródása, jóllehet elzáródás történhet az elvezető agyi vénákban is.

A vérzéses stroke – az agyvérzés - akkor jön létre, amikor az agyi artéria megreped és vérzik, ilyenkor a vér és az oxigén nem jut el a rendeltetési helyére, ráadásul az érpályából kilépő vér irritálja az agyszövetet és megnöveli a koponyán belüli nyomást.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az agyvérzés nem feltétlenül halálos kimenetelű, de mindenképpen hagy maga után nyomokat. A legjellegzetesebb nyoma, hogy a beteg fél oldala megbénul, arcának egyik felének mozgása megszűnik, ajkainak egyik fele lebiggyed. A mozgásban jelentős problémái lehetnek, de kezelésében és otthoni ápolásában nagy segítséget találhatsz egy korábbi cikkükben. Itt olvashatsz bele!

A Házi Patika oldalán még többet olvashatsz az agyvérzésről.

OLVASD EL EZT IS!

mobil no
  • megelőzés
  • a hosszú élet titka

Mit tegyél, ha 100 évig szeretnél élni?

Ezt is szeretjük