A legfontosabb tennivalók súlyos baleset esetén
Légy tisztában a legalapvetőbb elsősegély fogásokkal, és hasznosítsd magad baleset esetén!
Veled is előfordulhat, hogy egy barátod vagy családtagod balesetet szenved, és a te életmentő segítségedre szorul. Ebben a helyzetben a legfontosabb, hogy nyugodt maradj, és el tudd végezni a megfelelő teendőket. Persze senki nem várhatja, hogy a Vészhelyzetben látottakhoz hasonló ellátást nyújts, de ha fejben tartasz néhány egyszerű lépést, mindenképpen úrrá lehetsz a helyzeten.
Mit mondj a mentőknek?
Amikor valamilyen okból mentőre van szükség, nagyon fontos, hogy milyen adatokat adsz meg a telefonban. A mentősöknek a legapróbb részletek is szükségesek lehetnek, hogy időben szakszerű ellátást nyújthassanak a sérültnek. Íme, egy kis segítség, hogyan könnyítheted meg a dolgukat.
Név és telefonszám
Mindenképpen add meg ezeket az adatokat, hogy ha szükséges, a későbbiekben is el tudjanak érni. Lehetnek kérdéseik a beteggel vagy a helyszínnel kapcsolatban is.
Mi történt?
Mondd el címszavakban a diszpécsernek, milyen baleset történt. Ha nem voltál jelen az eseménynél, mondd el azt, amire következtetni tudsz abból, amit látsz.
A helyszín pontos címe
Ha olyan helyen vagy, ahol nem látsz utcanevet vagy házszámot, akkor próbáld leírni, mit látsz magad körül, melyik úton vagy, hányas kilométernél.
Hány sérült van?
Ne feledkezz el a sérültek számáról se, hiszen ebből tudják majd, hogy mennyi segítségre van szükség. A megfelelő ellátás előkészítéshez szükségük lesz még a sérültek nemére és korára, akkor is, ha utóbbit csak megtippelni tudod.
Írd le a körülményeket!
Mindenképpen jelezd, ha valaki autóba vagy valamilyen nehéz tárgy alá szorult, és nem tud kiszabadulni, mert ebben az esetben szükség lehet műszaki mentésre, tűzoltókra is. Próbáld elmondani, milyen sérüléseket látsz.
Vérzéscsillapítás
Ha egy sebből nagy mennyiségű vér folyik, azonnali segítségre lesz szükség, hogy a sérült nehogy elvérezzen. Ebben az esetben mindenképpen nyomókötést kell felhelyezni. Általában erre steril gézlapokat és nyomópárnaként géztekercset használnak, de ha ezek nem állnak rendelkezésedre, bármi hasonló jól jöhet, ami a kezedbe kerül - lehet például ruhadarab. Ha jól rányomtad, tekerd körbe fáslival vagy bármivel, amivel biztosítani tudod, hogy a nyomás megmaradjon. Ha átvérzik, akkor sem szabad eltávolítani, ehelyett újabb réteget kell ráhelyezni. Artériás vérzés esetén, amikor a vér ütemesen spriccel, és élénkpiros színű, közvetlenül a nyomópontok is nyomhatók.
Áramütés
Áramütés esetén az első és legfontosabb tudnivaló, hogy nem szabad a sérülthez érni, amíg nem bizonyosodsz meg róla, hogy már nincs elektromosság alatt. Ha ez nem biztos, mindenképpen kapcsold ki az áramforrást, vagy valamilyen jól szigetelő anyaggal - lehet fa, műanyag vagy gumi - távolítsd el a beteg környezetéből az elektromos eszközt, és csak ezután kezdd az ellátását.
Először ellenőrizd az életjeleket, mert az áramütés gyakran okoz eszméletvesztést, légzésleállást vagy szívritmuszavart. Ha nincs szükség újraélesztésre, akkor az egyéb sérülésekre kell koncentrálni, mint például az égés. Az áramütés hatásai nem feltétlenül érezhetőek azonnal, előfordulhat, hogy órákkal vagy napokkal később alakul csak ki szervi probléma. Ezért mindenképpen hívni kell a mentőket.
Allergiás reakció
Allergiás rohamot okozhatnak rovarok, ételek vagy gyógyszerek is. Szerencsére a legtöbben tudják, hogy mennyire és mire allergiásak, és felkészülten állnak az ilyen helyzetekkel előtt, azonban előfordulhatnak olyan súlyos esetek, amikor bizony segítségre van szükség. Az anafilaxia az allergia legsúlyosabb formája, ami a légutak olyan mértékű duzzanatával jár, ami fulladást is okozhat.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nagyon fontos, hogy ha észreveszed valakin ennek jeleit - duzzanat az arcon, nehézlégzés, nyelési problémák -, azonnal cselekedj. Adj a betegnek kalciumot tabletta vagy pezsgőtabletta formájában, valamint antihisztamint. Ezekkel a szerekkel lassítható a tünetek súlyosbodása. Ha csípésnyomot látsz, tegyél rá jeges borogatást, ez lassíthatja a méreg felszívódását. Súlyos betegeknél általában van adrenalin-injekció. Ha a folyamat annyira előrehaladott, hogy magának már nem tudja beadni, egy határozott mozdulattal nyomd az injekciót a combja külső oldalába.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- allergia
- tünetek és betegségek
A halálos anafilaxiás sokk 8 tünete
- orvos
- tünetek és betegségek
Amikor azonnal mentőt kell hívni: a 4 legsúlyosabb tünet
- baleset
- orvos