A 6 legerősebb természetes lázcsillapító

A fűzfakéreg vagy épp a hideg vizes borogatás olyan nagyanyád által is ismert házi gyógymód, mely ma is megállja a helyét.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a testhőmérséklet 37°C-ig tekinthető normálisnak, ne gondold, hogy ez kőbe vésett törvény, mert az optimális érték egyéntől és napszaktól függően ingadozhat. Az étkezés, a túl meleg öltözék, az érzelmi túlfűtöttség és az intenzív testmozgás megemelheti a testhőmérsékletet.

A gyerekeknek magasabb a testhőmérsékletük, és náluk a napi ingadozás is szélesebb spektrumú, mint a felnőtteknél.

Ha azonban nagyon szigorú keretek közé kell szorítani a számokat, 37,0 és 37,5 °C között hőemelkedésről, efölött viszont már lázról van szó.

A láz hasznos is lehet

Ne feledd, hogy a láz maga nem betegség, csak tünet! Valójában a szervezet önvédelmi reakciójának része. A láz hasznos is lehet: megrövidíti a kórlefolyást, erősíti az antibiotikumok hatását, és csökkenti a fertőzésveszélyt. Ezeket a hatásokat kell összevetni azzal a kellemetlenséggel, melyet a láz okoz. Ha mégis lázcsillapításhoz folyamodnál, kövesd az alábbi tanácsokat! Amennyiben a lázad nem megy lejjebb, és másnap sem érzed magad jobban, mindenképpen fordulj orvoshoz! Lehet, hogy sokkal komolyabb a gond, mint sejtetted, és gyógyszeres kezelésre lesz szükséged.

Fürdő

Ha lázad van, és dideregsz, ülj bele egy kád meleg vízbe, és mindjárt jobban érzed magad. Kisgyermekek esetében azonban csak a langyos, testhőmérsékletű hűtőfürdő megfelelő. Ehelyett az is járható út, ha gyermekedet vizes törülközőkbe burkolod, melyeket negyedóránként cserélsz.

Fűzfakéreg és fekete bodza

A fehér fűz kérge, mely a természet lázcsillapítója, igen gazdag - az egyébként az aszpirinben is megtalálható - szalicilátokban. A belőle készült teát kis adagokban célszerű innod. A fekete bodza szintén régóta ismert lázcsökkentő, a fűzfakéreggel szembeni előnye, hogy a szalicilátokra érzékenyek is fogyaszthatják.

Íme, a legerősebb baktérium- és vírusölő növények

Nézegess képeket!

Elolvasom

Pótold a folyadékveszteséget!

Ha lázas vagy, jobban verejtékezel - tested így védekezik a túlmelegedés ellen. Amennyiben viszont nagy a folyadékveszteség, a verejtéktermelés csökken, emiatt pedig a láz jobban emelkedik. Egyet tehetsz ilyenkor: igyál minél több folyadékot. A zöldség- és gyümölcslevek gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban. Különösen jó a tápanyagokban gazdag cékla- és répalé, de a nátriumban szegény paradicsomlé is kiváló erre a célra.

Speciális teakeverék

Szinte bármilyen teát iszol, jót teszel a szervezeteddel, mégis figyelmedbe ajánlunk egy speciális teakeveréket, mely egyenlő arányban tartalmaz kakukkfüvet, hársfavirágot és kamillát. A kakukkfű fertőtlenítő hatású, a kamilla gyulladáscsökkentő, a hársfavirág pedig fokozza a verejtékezést. Egy kiskanálnyi teakeveréket forrázz le vízzel, majd öt percig hagyd állni, és szűrd le. Az így elkészült teát melegen fogyaszd, lehetőleg napjában többször.

Borogatás

A hideg vizes borogatás csökkenti a test hőmérsékletét. Ha tested felforrósodik, cseréld ki a borogatást hűvösebbre, majd helyezd a homlokodra, a csuklódra és a lábikrádra. A tested többi része közben maradjon betakarva. Amikor a nedves ruha hőmérséklete eléri a testhőmérsékletet, azonnal cserélni kell.

Hideg vizes szivacs

Simítsd végig a tested - elsősorban a végtagokat és a törzset - vizes szivaccsal. A párolgás hűti a szervezetedet. Különösen azok a pontok fontosak, ahol a hőmérséklet az átlagosnál magasabb, ilyen például a hónalj és az ágyék. Csavard ki jól a szivacsot, és egyszerre csak egy testtájékon dolgozz, a többi rész maradjon betakarva. A nedvességet nem kell letörölni, mert a láz miatt felhevült bőr úgyis elpárologtatja. Kerüld a bőr dörzsölését, mert az még jobban felhevíti.

Cikkünk a Reader's Digest Szakorvosi tanácsadó - Házi gyógymódok című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük