4 jel, hogy válts nőgyógyászt!
Az egyik legintimebb orvosi szituációba a nőgyógyásznál kerülsz, így kiemelten fontos, hogy elégedett legyél az orvosoddal.
A maximális bizalom az orvoslás minden területén jelentős szereppel bír, hiszen gyakran az életedet bízod a szakemberekre, akiktől joggal vársz figyelmet és segítséget. A nőgyógyász esetében ez fokozottan igaz, hiszen az általa végzett vizsgálatok a legintimebb területen folynak. Közel sem mindegy, hogy kit engedsz ilyen közel, kire bízod a saját egészséged, illetve a kisbabád egészségét. Ha az alábbi jelek valamelyikét tapasztalod, gondolkodj el rajta, hogy talán nem a megfelelő orvos kezel!
Ha kínosan érzed magad
Gyakran felvetődő kérdés, hogy vajon nő vagy férfi legyen-e a nőgyógyász. Egyesek el sem tudnák képzelni, hogy egy nő végezzen rajtuk ilyen jellegű vizsgálatokat, mások pedig egy idegen férfi érintésétől ódzkodnak.
Akármelyik csoportba is tartozol, nagyon fontos, hogy olyan nemű orvost válassz, aki előtt nem érzed magad kellemetlenül, hiszen a terhesség alatt például a babának sem tesz jót, ha feszült vagy a vizsgálatok alatt.
Előfordulhat, hogy az orvos nemétől függetlenül, valamilyen egyéb okból kifolyólag találod kínosnak a látogatást a nőgyógyásznál, zavarhat például a stílusa, a modora, vagy egyszerűen csak antipátiát érzel vele szemben. Ha így van, ne próbáld ezt magadban legyőzni, inkább válts orvost, ugyanis nyomtalanul valószínűleg sosem tudod túltenni magad rajta, és mindig kellemetlenül érzed majd magad a vizsgálatokon.
Ha laborvizsgálat nélkül ír fel fogamzásgátlót
Bármennyire szeretnél gyorsan túlesni a nőgyógyásznál tett látogatáson, ne légy könnyelmű, és ne örülj neki, ha valamilyen vizsgálatot a doktor úr is megspórolna. Nem véletlenül kell például laborvizsgálatot végezni, mielőtt kiválasztaná számodra a legmegfelelőbb fogamzásgátló tablettát: ezek hatóanyagai ugyanis sokban különböznek egymástól, és nem biztos, hogy bármelyiket szedheted. Némelyik gyógyszer - például a Tri-Regol - felírása előtt vérnyomásmérésre és vércukorszint-vizsgálatra is szükség van.
Más gyógyszerek esetében - ilyen például a Yadine, ami az egyik legkorszerűbb fogamzásgátló a piacon - a te és a közeli hozzátartozóid korábbi betegségeit is ki kell, hogy kérdezze a nőgyógyász, hogy elkerülhetőek legyenek az esetleges kockázatok. Ha az orvosod vizsgálatok nélkül írja fel neked a fogamzásgátlót, akkor lehet, hogy később sem lesz elég alapos.
A fogamzásgátlók szedésével bizonyos betegségek kialakulásának esélye megnövekedhet, így a szívinfarktusnak, a trombózisnak vagy az agyvérzésnek. Alaposan faggasd ki az orvosodat a kockázatokról, és kérd meg arra is, hogy minden számításba jövő lehetőséget ismertessen veled, hogy közösen hozhassatok felelős döntést a gyógyszer kiválasztásánál. A legtöbb tabletta esetében rendszeres ellenőrző-vizsgálatokra is szükség van.
Ha a magánpraxisát javasolja az ingyenes ellátás helyett
Bár nem tilos, hogy egy orvos magánpraxist folytasson a munkája mellett, sőt, a legtöbben ezt teszik, az már közel sem etikus, ha az ingyenes ellátásra érkezőket arra biztatja, keressék fel őt a magánrendelésén. Ha a nőgyógyászod azt bizonygatja, hogy mennyivel alaposabban tudna kivizsgálni a magánrendelésen, jogosan merül fel benned a kétség vele kapcsolatban.
Egyfelől természetesen nem tehet különbséget, ugyanazokat a vizsgálatokat köteles elvégezni, ugyanolyan alapossággal akkor is, ha te nem a méregdrága magánpraxis mellett döntesz. Amennyiben mégis hiányosságot tapasztalsz a munkáját illetően, és többször céloz rá, hogy gondosabban tudna eljárni, ha a saját rendelőjében keresnéd fel, inkább nézz másik orvos után, hiszen nyilvánvaló, hogy számára a megfelelő mértékben hízó bankszámlája fontosabb, mint a te egészségi állapotod.
A nőgyógyászok magánpraxisukban meglehetősen szemérmetlen óradíjakat állapítanak meg, a legolcsóbb, egyszerű ellenőrzés is 5000 forintnál kezdődik, ha pedig ultrahangvizsgálatot kell végezni, akkor akár 15 000 forintot is elkérhetnek. Ráadásul nem feltétlenül biztos, hogy érdemes ilyen összegeket elköltened, az ingyenes ellátás ugyanis nem lehet kevésbé alapos.
Ha vizsgálat nélkül, rutinszerűen végzi el az adminisztrációt
A terhesség alatt, illetve, ha valamilyen betegségben szenvedsz, gyakran és rendszeresen kell meglátogatnod a nőgyógyászodat. Ilyenkor előfordulhat, hogy kevésbé körültekintő, esetleg kapkodva végzi a dolgát - ha így lenne, bátran tedd szóvá! A te egészségedről van szó, és nem hagyhatod, hogy könnyelműen kezeljen.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Súlyosabb esetben az is megeshet, hogy vizsgálat nélkül, rutinszerűen végzi el az adminisztrációt, terhesség esetében például kifelejti a méhszáj vizsgálatát, ezáltal hibás adatokat vihet fel a kórlapra, ami nagyon veszélyes lehet, ha esetleg a szülés alatt komplikáció adódna, és másik orvos ez alapján próbálna eligazodni. Ha tehát ilyesmit tapasztalsz, ne habozz, nyomban keress másik orvost magadnak, lehetőség szerint olyat, akit többen is jó szívvel ajánlanak.
OLVASD EL EZT IS!
- gombás fertőzés
- hüvelyfolyás
4 természetes módszer visszatérő hüvelyfertőzés ellen
- méhnyakrák
- chlamydia
A méhnyak betegségeinek tünetei és kezelésük
- hasfájás
- mellékhatás