3 életmentő dolog, amit meg kell tenned mérgezés esetén
Mérgező anyagot nyelt le valaki a családban? Esetleg maró hatásút? Cselekedj gyorsan és tudatosan!
Méregnek tekinthető minden olyan anyag, mely a szervezetbe bejutva ártalmas akár hosszú távon, akár azonnal. Az anyag koncentrációjától, adagjától és a hatás időtartamától függően a mérgezés lehet akut vagy krónikus. Cikkünkben most sorra vesszük, mi a teendő a tápcsatornán keresztül történő mérgezés esetén - különösen maró anyag lenyelésekor.
Mérgezés a tápcsatornán keresztül
A tápcsatorna azt a teljes útvonalat jelenti, amelyen keresztül az emésztendő ételt feldolgozzuk. Ide tartozik a szájüreg, a garat, a nyelőcső, a gyomor, a vékony- és a vastagbél. Alább néhány fontosabb mérget látsz, amely a tápcsatornán keresztül juthat a szervezetbe.
Gyakori méreganyagok
- Szennyezett víz.
- Rosszul konzervált étel.
- Háztartási tisztítószerek.
- Mérgek - rovarirtók, patkányméreg.
- Növényi mérgek - gombák, növények.
- Gyógyszerek - túladagolás, lejárt gyógyszerek.
A mérgezés három fázisa
Ha valaki lenyeli a mérget, három tüneti fázison megy keresztül attól függően, hogy a lenyelt méreg hol tart a szervezetben. Az első fázisban a méreg még a bélcsatornában van, hasi fájdalmat, hányingert, hányást és hasmenést okoz.
A második fázisban már felszívódott az emésztőrendszerből, bejutott a véráramba, lázat, általános rossz közérzetet, bőrkiütést és verejtékezést okoz. A harmadik fázisban a méreg már elérte az idegrendszert, tudatzavart, homályos látást és görcsrohamot okoz.
Mikor szabad hánytatni?
Nagyon fontos megelőzni a méreg felszívódását a bélcsatornából, ennek legjobb módszere a hánytatás. Ezt a méreg lenyelése után három órán belül meg kell tenni. A hánytatás leggyakoribb módja, hogy ujjat a lehető legmélyebbre kell lenyomni a torokba. További módszer a hányás előidézésére a nagy mennyiségű sós víz itatása. Ha biztos vagy benne, hogy a mérgezett nem fehérítőszert, marószódát vagy más maró hatású anyagot nyelt le, akkor meg kell hánytatni.
Amikor tilos hánytatni
- Ha megégett az áldozat ajka vagy a száj belseje.
- Ha az áldozat eszméletlen, illetve görcsrohama volt.
- Ha a méreg lenyelése óta két óránál hosszabb idő telt el.
- Ha arra utaló jeleket látsz, hogy a mérgezett maró szert vagy terpentint nyelt le.
- Ha az áldozat leheletén kerozin, illetve gázolaj vagy származékainak szaga érződik.
3 legfontosabb teendő maró anyag lenyelésekor
Ne hánytass!
Általános szabály maró anyag lenyelésekor, hogy nem szabad hánytatni a beteget. A leggyakoribb lúgos kémhatású mérgező anyagok: fehérítő, hipó, Domestos. A savas kémhatású tisztítószerek közül pedig vízkőoldó lehet különösen veszélyes.
Semlegesítés
Semlegesítsd a savat enyhe lúgokkal, például tejjel vagy sok vízzel. Soha ne adj lúgos anyagot - például nátrium-bikarbonátot - savmérgezettnek, mert a két anyag reakciójakor bőségesen képződnek gázok, ami hányást, de akár gyomorrepedést is okozhat.
Semlegesítsd a lúgot úgy, hogy híg ecetsavat, borecetet - egy rész borecet tíz rész vízhez -, citromlevet, hígított tejet vagy vízbe kevert tojásfehérjét - két felvert tojásfehérje körülbelül fél liter vízben - itatsz a mérgezettel.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Irány a kórház!
Vidd a mérgezettet a sürgősségi osztályra, vagy hívd ki a mentőket. A kórházban vagy a mentőknek mond el, hogy pontosan mit ivott, mekkora mennyiségben, és te mit próbáltál tenni a mérgezés ellen.
Cikkünk megírásában az Alexandra Kiadó Elsősegély című könyve segített.
Előfordult már mérgezéses baleset az otthonodban?
OLVASD EL EZT IS!
- baleset
- strand
4 életmentő dolog, amit meg kell tenned fulladás esetén
- baleset
- megelőzés
Stabil oldalfekvés: 6 életmentő lépés vészhelyzet esetén
- baleset
- elsősegély