3 tündérszép, mesebeli hely hazánkban
Ha az enyhe idő és a csendes téli természet téged is kirándulásra csábít, íme, három gyönyörű hely, amit érdemes felkeresned.
A természet szépségeinek, a friss levegőnek és a még viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően a decemberi napok beköszöntével sem kell a négy fal között gubbasztanod. Ha szívesen eltöltenél egy délutánt a szabadban, egyúttal Magyarország legszebb tájain, a következő három helyet bátran felkeresheted.
A béke szigete: Hosszúpályi
A Hajdú-Bihar megyei Hosszúpályi arról nevezetes, hogy határában húzódik a rómaiak janicsárjai, a szarmaták építette védvonal, a Csörsz-árok. És hosszan húzódik a bűbájos falu is - ahogy neve is kötelezi - Létavértes és Hajdúbagos között. A település az Ákos nemzetség egy Pál nevű urának szállása volt egykor, illetve tulajdona is, ahogy arról az i képző is árulkodik.
A falu legnevesebb látnivalói közé tartoznak a népi építészet 19. század végi emlékei, többek között a mesebeli tájház, emellett a települést a történelem iránt fogékony utazók onnan is ismerhetik, hogy ide tért meg hányatott élete utolsó évére, az 1690-es években Kocsi Csergő Bálint református hitvitázó és író, akit a Wesselényi-féle összeesküvésben való állítólagos részvétele miatt gályarabságra ítéltek, és akit onnan egy holland hajóskapitány szabadított meg.
Miután visszatért Magyarországa, Hosszúpályiban békére lelt, ahogy te is bátran célba veheted a falut, ha szeretnél elmerülni a hagyományok, a csend és a természet érintetlen világában.
Falu az Árpád-korból: Hetvehely
A Baranya megyei település olyan, mintha határai között megállt volna az idő. Természeti környezete is magával ragadó, hiszen a Mecsek és a Zselic találkozásánál fekszik - már a Zselic része -, emellett igazi Árpád-kori falu, mely nevét is annak köszönheti, hogy egykor a hetivásár napja a hétfő volt.
A község a középkor delén elnéptelenedett, ám az 1700-as években újratelepítették, elsősorban németekkel és horvátokkal, akik virágzó települést varázsoltak Hetvehelyből. Az új lakók templomot is építettek, azonban az Árpád-kori román templomrom az új plébánia telkén rekedt, és épületét ekkoriban nem épp szent célokra használták: hajójából szénapajta, sekrestyéjéből húsfüstölő lett.
Később persze felismerték értékeit, és helyreállították. Ma is a falu legnépszerűbb látványosságának számít, elsősorban korabeli, egyedülálló keresztelőkútja miatt. Utóbbin túl a középkori eredetű faliképeket és freskókat is érdemes megcsodálni.
Egy legendás várrom: Csókakő
A település egykor fontos helyszíne volt hazánknak, nem véletlen, hogy történelmi nevezetességekben igen gazdag. Az évszázadok során Magyarország krónikájának legnevesebb személyei fordultak meg itt, közöttük Zsigmond király hőse, Rozgonyi István és neje, az Arany János által megénekelt Cicelle, Kanizsai László leánya, Kanizsai Dorottya, aki Nádasdy Ferenchez ment feleségül - utóbbi kivégzése után az udvar rátette kezét a birtokra -, a török uralom idején pedig a Hochbergek, majd a Károlyiak tulajdonában volt a környék.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk Kaiser Ottó és Papp Márió Magyarország 1000 csodája című könyve alapján készült.
Olvastad már?
OLVASD EL EZT IS!

- magyar csodák
- magyar város
3 idilli hazai úti cél, ha megőrjítenek a hétköznapok

- falu
- falusi turizmus
4 ismeretlen, gyöngyszem falu Magyarországon

- túrák
- hegyvidék