Magyarországon az utóbbi években új lendületet kapott a belföldi turizmus. Sokan szívesebben fedezik fel hazánk varázslatos kincseit, mint a határon túli országokét, így az igény is megnőtt a színvonalas szálláshelyekre és vendéglátásra.
A legnépszerűbb hazai turistaközpontok főként nagyvárosok, mint Budapest vagy Pécs, de a Balaton, Hévíz és az Északi-középhegység is a gyakran látogatott helyek közé tartozik. Néhány éve ezeknek a népszerű úti céloknak azonban kihívói akadtak.
Fellendült a falusi turizmus
Egyre több ember vágyik a természetbe, a nyugalom és a friss levegő a rohanó világunkban szinte már kincset ér. A falusi turizmus ezért a modern idők „találmányának” tekinthető. Sokan a menő szállodák és városi apartmanok helyett vidéki, apró falvakban töltik a szabadidejüket, miközben élvezik a csodálatos magyar táj szépségeit. A legtöbb apró falucskában vagy környékén sokáig nem volt lehetőségük az utazóknak akár egy-egy éjszakára megszállni, de sok család felismerte a hely vonzerejét, és gyakran saját házukat alakították át vendégházzá. Ezeken a helyeken egy nagyobb városból jött látogató különleges élményt is kaphat: a háztáji ételek, helyben készült borok és pálinkák mellett van, hogy akár disznóvágásra vagy szüretre invitálják szívből az utazókat. Tíz olyan pici falucskát mutatunk, amik a gyönyörű tájaik mellett még szállást is kínálnak.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Arka piciny faluját alig lakják ötvenen, mégis vendégházakkal várják az erre utazókat. Ennek egyik oka a falusi turizmus fellendülése, a másik, hogy a településen keresztülhalad az Országos Kéktúra.
Fotó: fovarosi.blog.hu / Indafotó

A Bakony szívében található Magyarpolány festői környezetben helyezkedik el. A csend és nyugalom szigetén szállást is bőven lehet foglalni, ráadásul a Balaton is kényelmes távolságra van tőle.
Fotó: szellk / Indafotó

A Mecsek mesés lejtőin fekvő sváb község, Kán üdülőfaluként működik Hetvehely részeként, több házban is fogadnak vendégeket. Érdemes egyszer felfedezni, hiszen a hely szépsége magáért beszél.
Fotó: Magyarországot Szerető Magyarok / Facebook

Bács-Kiskun megyéig kell menni, ha valaki a helyes Pirtót szeretné felfedezni. Ezer fő sem lakja a falut, így nyugodt környezetben élvezhető a pihenés, és könnyen felfedezhető innen az egész Kiskunság.
Fotó: Pirtó Község Önkormányzata / Facebook

Pest megye északi csücskében, a Börzsöny nyugati peremén találjuk Nagybörzsönyt, ahol a vendégházak és hatalmas erdők mellett templomok, kiállítás és erdei kisvasút is található.
Fotó: Szabalaca67 / Indafotó

A Zalai-dombság lágy lankái tökéletesek azok számára, akik élvezni szeretnék a természet és az erdők szépségét. Zalaegerszegtől nem messze egy kis zsákfaluban, Nemeshetésen is megtehetik ezt.
Fotó: Nemeshetés Község / Facebook

Közel a Balatonhoz, a Balaton-felvidéken bújik meg Köveskál. A Káli-medence piciny falujában a bortermelés mellett egyre aktívabb falusi turizmus zajlik, ez azonban mégsem vesz el semmit a hely bámulatos szépségéből.
Fotó: bugyihusztár / Indafotó

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Répáshuta sem egy országosan ismert település, pedig festői környezetben fekszik, ráadásul a pihenésen kívül más élményeket is kínál. Vannak itt tanösvények, tájház és felfedezésre váró barlang is, ráadásul a környéken is számos szépség található.
Fotó: bugyihusztár / Indafotó

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Gömörszőlősön nagy hangsúlyt fektetnek a falusi turizmusra: faluséták és lovas programok is élvezhetők itt, de a helyi gazdaságok termékeit is hazavihetik az utazók.
Fotó: bandi71 / Indafotó

A somogyi Szólád aprócska falu, hiszen ötszázan sem lakják, de érdemes felfedezni, hiszen gyönyörű. A táj, a természet és Balaton közelsége, valamint az Európa-díjas löszpincesor is várja a falusi turizmus kedvelőit.
Fotó: bugyihusztár / Indafotó
(Képek forrása: Indafotó, Facebook, borító- és ajánlóképek: Arka - Indafotó/fovarosi.blog.hu.)